آلودگی شیمیایی از حد ایمن برای بشر عبور کرده است

آلودگی شیمیایی از حد ایمن برای بشر عبور کرده است

کارشناسان سوئدی اخطار داده اند که میزان آلودگی شیمیایی در سیاره زمین از سطح ایمن برای بشریت عبور کرده است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، به قول کارشناسان آلودگی شیمیایی که سیاره زمین را فرا گرفته، حالا ثبات اکوسیستم های جهانی را که زندگی بشر به آن وابسته است، تهدید می کند.
آنها تاکید کردند: مواد پلاستیکی در کنار ۳۵۰ هزار ماده شیمیایی مصنوعی همچون آفت کش ها، ترکیبات صنعتی و آنتی بیوتیک ها عامل نگرانی هستند. حالا آلودگی پلاستیکی از قله اورست تا عمیق ترین نقاط اقیانوس ها گسترش یافته است و بعضی از مواد شیمیایی سمی مانند بیفنیل پلی کلر شده (PCB) هم ماندگار و گسترده هستند.
آلودگی شیمیایی، سیستم های زمین را با خسارت وارد کردن به فرآیندهای بیولوژیکی و فیزیکی که زیربنای حیات هستند، تهدید می کند. بعنوان مثال، آفت کش ها خیلی از حشرات غیرهدف را که برای همه اکوسیستم ها و در نتیجه برای تأمین هوا، آب و غذای پاک ضروری هستند، از بین می برند.
کارشناسان سوئدی اظهار داشتند: از سال ۱۹۵۰ تولید مواد شیمیایی افزایش ۵۰ برابری داشته و پیشبینی می شود که این میزان تا سال ۲۰۵۰ مجدد سه برابر افزایش یابد.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از روزنامه گاردین، به قول محققان، سرعتی که جوامع درحال تولید و رهاسازی مواد شیمیایی جدید در محیط زیست هستند، با ماندن در یک فضای امن برای بشریت سازگار نیست.
منبع:

1400/10/29
19:25:27
5.0 / 5
1004
تگهای خبر: حیات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین