وزیر بهداشت:

هر سرماخوردگی مشکوک به کروناست

هر سرماخوردگی مشکوک به کروناست

آزمایشگاه رادین: وزیر بهداشت با اشاره به شرایط بیماری کرونا در کشور و با اعلان اینکه هر گونه سرماخوردگی را مشکوک به کرونا بدانید، اشاره کرد: حالا وضعیت کشور تغییر کرده و در این شرایط باید احتیاط کنیم؛ بدین سبب در تجمعات، وسایل نقلیه عمومی و محیط های عمومی ماسک زده و رعایت بیشتری انجام دهیم.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی درباره وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: بارها در صحبت هایم اعلام کردم که بیماری کرونا یک بیماری است که حالا حالاها در دنیا هست و به این زودی از بین نمی رود. امکان دارد در مقاطعی شدت و ضعف پیدا کند، اما این ویروس مانند ویروس آنفلوآنزا، ویروسی است که تا مدت ها در دنیا خواهد ماند. فقط همه دانشمندان به دنبال این هستند که ویروس از حالت همه گیری یا پاندمی به حالت تک گیری یا آندمیک بدل شود. با این وجود علت این که این اتفاق در دنیا نمی افتد، این است که یک نابرابری در واکسیناسیون و در مقابله با ویروس وجود دارد. طبق نرم سازمان جهانی بهداشت باید بالای ۶۰ درصد در جوامع واکسیناسیون مقابل کرونا صورت گیرد. این در شرایطی است که آمار کشورهای آفریقایی شش تا هفت درصد واکسیناسیون است.
وی اضافه کرد: اگر سابقه اُمیکرون را نگاه نماییم، این ویروس از کشورهای آفریقایی و آفریقای جنوبی آغاز شد و در همه جا منتشر گردید. در کشورها ارتباطات و مسافرت ها وجود دارد و همین موضوع موجب می شود که ویروس به سرعت در جهان انتشار یافته و از کشوری به کشور دیگر رود.
انتشار سریع اُمیکرونعین اللهی افزود: در کشور ما وضعیت جدید اُمیکرون که سوش BA۵ است، وارد کشورمان شده و از خصوصیات آن این است که انتشارش بسیار سریع است. حدود ۱۸ برابر سرعت انتشار بیشتر دارد و می تواند افراد را گرفتار کند. افرادی که گرفتار می شوند، بسته به سن، توان ایمنی و بیماری های زمینه ای شان می توانند در مقابل بیماری عکس العمل نشان دهند. خصوصاً افراد سالمند و کسانیکه ضعف ایمنی یا دیابت و بیماری های قلبی و عروقی و... دارند، مهمست و کرونا در آنها طبیعتا مهمتر است.
ساده انگاری؛ ازدلایل انتشار کروناوی با اشاره به اینکه یکی از مشکلاتی که امروز نه فقط در کشور ما، بلکه در جامعه جهانی دیده می شود، ساده انگاری است، اظهار داشت: وقتی در کشورهای دیگر شامل عراق، سوریه، کشورهای اروپایی، آمریکا و... می روید، ساده انگاری در مقابل بیماری وجود دارد و احساسم این است که مردم مقداری خسته شدند از ماسک زدن زیاد و... همین موضوع یکی از دلایلی است که موجب انتشار بیماری می شود. از جانب دیگر ما باید این را به عنوان یک فرهنگ و مطلب مهم در نظر بگیریم که اگر کسی به کرونا مبتلا می شود، باید بداند که این بیماری فقط برای خودش نیست، بلکه می تواند دیگران را هم مبتلا کند.
هر نوع سرماخوردگی را مشکوک به کرونا بدانیدوزیر بهداشت اضافه کرد: در اینجا یک خودقرنطینگی لازم است و هر فردی از نظر اخلاقی باید بداند که امکان دارد خودش گرفتار مشکل نشود، اما اگر وارد جامعه و مترو و اتوبوس و... شود، می تواند تعداد زیادی از افراد را مبتلا کند. امروز هر نوع سرماخوردگی را باید مشکوک به اُمیکرون بدانیم. حال امکان دارد که امکان تست دادن برای همه وجود نداشته باشد، اما از آنجاییکه در وضعیت همه گیری هستیم، باید بدانیم که اگر جشن یا مهمانی های خانوادگی داریم، اگر کسی احساس سرماخوردگی دارد، این را وظیفه خود بداند که شرکت نکند. گاهی اوقات در بستری های بیمارستان می بینیم که تعداد زیادی از افراد یک خانواده باهم مبتلا شده اند. در این شرایط باید پروتکل ها را رعایت نمایند. در مهمانی ها افراد ماسک نمی زنند، غذا و میوه می خورند و راحت می توانند بیماری را منتشر کنند.
هنوز به قله موج هفتم نرسیدیمعین اللهی با اشاره به اینکه ما در موج هفتم کرونا به سر می بریم، اظهار داشت: البته هنوز به قله این موج نرسیده ایم. هر بیماری بطور معمول یک منحنی دارد که رو به بالاست، وقتی به قله برسد باردیگر روند کاهشی می شود. ما هنوز به قله نرسیده ایم. احتیاط هایمان در وضعیت موج هفتم باید بیشتر باشد. اگر در تیر ماه شرایمان خوب بود، اما حالا وضعیت تغییر کرده و در این شرایط باید احتیاط نماییم. در اتوبوس و وسایل نقلیه عمومی و محیط های عمومی ماسک زده و رعایت بیشتری انجام دهیم.
ایمنی واکسن موقتی استوی ضمن اشاره به ضرورت واکسیناسیون مقابل کرونا، اظهار داشت: از طرفی افرادی هم که واکسن تزریق کردند باید بدانند که ایمنی واکسن مادام العمر نیست. ایمنی واکسن موقت است و آن میزان آنتی بادی تا مدتی می توانن بدن را از کرونا محافظت کند و پس از آن اثرش از بین می رود. بر همین مبنا هم امسال برمبنای تصویب ستاد ملی کرونا به همه هموطنان سفارش کردیم که یک واحد یادآور تزریق کنند و بتوانند ایمنی بدن شان را افزایش دهند. اساسا وقتی وضعیت از آبی به زرد، از زرد به نارنجی و از نارنجی به قرمز تبدیل می شود، هرچه به سمت قرمز نزدیک تر می شویم، باید شیوه نامه های در ارتباط با کرونا را بیشتر رعایت نماییم.
لزوم واکسیناسیون یادآور برای کودکان بالای ۱۲ سالعین اللهی با اشاره به اینکه در عین حال ما بازگشایی مدارس و دانشگاه ها را هم خواهیم داشت، اظهار داشت: خیلی به این ایام نزدیک شدیم. بر این اساس خواهشم از والدین این است که تمام کودکان بالای ۱۲ سال را یکبار دیگر واکسن یادآور برایشان بزنند. به هر حال بچه ها وقتی به مدرسه می روند، امکان دارد شیوه نامه ها را بطور کاملا رعایت نکنند و مبتلا شوند. واکسیناسیون به آنها کمک می نماید. دانشجویان نیز حتما تزریق دز یادآور را انجام دهند. هر نوع اجتماعی که در هر جایی صورت گیرد، رعایت شیوه نامه های بهداشتی و واکسیناسیون را سفارش می نماییم.
از آذر ۱۴۰۰ هیچ واکسن خارجی نخریدیمامکان صادرات واکسن های شش تولید کننده ایرانیوی درباره وضعیت ذخایر واکسن کرونا در کشور، اظهار داشت: حدودا از آذر سال ۱۴۰۰ هیچ نوع واکسن خارجی خریداری نکردیم. البته مقداری واکسن اهدایی از برخی کشورها داشته ایم. شش مرکز تولید واکسن مان در کشور به میزان فراوان واکسن تولید می کنند و حتی این امکان را داریم که به کشورهای دیگر هم واکسن صادر نماییم.
ذخیره کافی واکسن کرونا در کشوروزیر بهداشت افزود: حالا ذخیره کافی واکسن در کشور با انواع و اقسام پلت فرم ها وجود دارد و از نظر میزان واکسن وضعیت بسیار مناسبی در کشور داریم. برخی کشورها فقط متکی به واردات هستند، اما در کشور ما در مقطعی مجبور شدیم واردات انجام دهیم اما در وضعیت فعلی از نظر تولید واکسن های با کیفیت بالا شرایط مناسبی داریم.
وزیر بهداشت افزود: حدودا از زمانیکه احساس کردیم موج هفتم دارد شروع می شود، مراکز تجمیعی واکسیناسیون را افزایش دادیم. بسته به مراجعه افراد در صورت لزوم باردیگر مراکز واکسیناسیون را افزایش می دهیم.
عین اللهی اظهار داشت: بطور کلی مراکزی که تولید واکسن می کنند، مراحل مختلفی را طی می کنند تا بتوانند تاییدیه اثربخشی و ایمنی واکسن شان را از وزارت بهداشت دریافت نمایند. در ابتدایی که این واکسن ها قرار بود تایید شوند، یکسری افراد داوطلب تزریق واکسن شدند و تحت مطالعه و کنترل قرار گرفتند تا اثربخشی و ایمنی آنرا بررسی نمایند. پس از مراحل مختلف، تاییدیه واکسن از طرف وزارت بهداشت ارائه می شد که نشان می داد واکسن مطمئن است. با این وجود وزارت بهداشت باز هم رصد کرده و سلامت افراد پس از واکسیناسیون را بررسی می کند.
درمان علمی کرونا در کشوروی اظهار داشت: افرادی که سرما خوردند یا احساس سرماخوردگی دارند، نباید در آن لحظه واکسن تزریق کنند. برای اینکه در آن زمان ویروس وارد بدن شان شده و سیستم ایمنی شان تحت فشار است. در مواقعی باید واکسن تزریق نماییم که سالم باشیم و هیچگونه علایم سرماخوردگی و... نداشته باشیم. یک کمیته ی علمی در وزارت بهداشت متشکل از بهترین اساتید کشور است که مرتبا علایم بیماری، عوارض و روش های درمانی را رصد کرده و توانستیم هماهنگی خوبی را در وزارت بهداشت ایجاد نماییم که درمان ها ناهماهنگ نباشد و کاملا علمی و مستند بوده و به تایید کمیته ی علمی رسیده باشد.
عین اللهی افزود: زمانیکه موج بیماری شروع می شود، به مراکز درمانی آماده باش می دهیم. حالا مراکز درمانی کمتر از ۱۰ درصد گرفتارند و ظرفیت بالایی را در مراکز درمانی داریم. حالا ظرفیت خالی زیادی داریم، اما آماده هستیم که اگر کسی بیمار شد در درمانش بطور موفق اقدام نماییم.
تراکم مراکز درمانی در شمال تهرانوزیر بهداشت درباره عدالت محوری در بهداشت و درمان و دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق دوردست کشور، اظهار داشت: یکی از نکات مهمی که در وزارت بهداشت مورد نظر است، این است که بتوانیم عدالت را در کشور ایجاد نماییم. در بعضی نقاط کشور میزان مراکز درمانی مان نسبت به جمعیت بسیار بالاست و در بعضی نقاط پایین است. برنامه ما این است که بتوانیم در مناطقی که میزان تخت و مراکز درمانی مان کم است، بتوانیم این ها را ایجاد نماییم. در همین شهر تهران می توان دید که در شمال شهر تهران عمده مراکز درمانی ما تراکم پیدا کردند و در جنوب شهر تهران تعداد بیمارستان ها کمتر است. این نابرابری را می بینیم. گسترش مراکز درمانی و بیمارستانی در مناطق جنوبی از برنامه های ماست.
برنامه وزارت بهداشت برای بومی گزینی پزشکانوی اضافه کرد: در کشور هم به همین صورت است. شاخص جمعیت در این حوزه مورد توجه است. باتوجه به جمعیتی که وجود دارد در سطح بندی که می بینیم، مراکز درمانی را در کل کشور ایجاد می نماییم. در دولت سیزدهم در همین چند ماه با اعتبار ۲۰۰۰ میلیارد تومان حدود ۱۰ هزار تخت را در حدود ۷۹ مرکز درمانی تجهیز کردیم که رکوردی خیلی خوب به حساب می آید. به هر حال دوستان بصورت جهادی عمل می کنند تا این افتخار را ایجاد کنند. در حوزه نیروی انسانی هم جزو برنامه هایمان است که بتوانیم به مناطقی که کمتر پزشک متخصص، عمومی یا دندانپزشک دارند، بیشتر پزشک اعزام نماییم. البته باید شرایطی هم در کشور ایجاد شود که این نیروهای متخصص بتوانند ماندگاری بیشتری داشته باشند. بحث بومی گزینی هم از نکات مهم می باشد. طبق مصوبه شورای انقلاب فرهنگی، امسال در رشته پزشکی ۲۰درصد افزایش ظرفیت داریم که به بومی های محل اختصاص دادیم. برای اینکه ماندگاری افراد بومی در محل خدمت بیشتر خواهد بود و این اقدام می تواند در تامین مناطق محروم موثر باشد.
عین اللهی اظهار داشت: یکی از مسائل مهمی که در کشور ما در زمینه سلامت مطرح و مهم می باشد، مساله پیشگیری و بهداشت است. خوشبختانه در بیشتر روستاهای کشور خانه های بهداشت و شبکه های بهداشت وجود دارد که باوجود بهورزها در این مناطق و بسته هایی که برایشان مشخص شده، بهترین شبکه سلامت حتی در دنیاست و این یکی از نکات مهمی است که باید تقویتش نماییم. در فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری هم توجه بیشتر به شبکه های بهداشت و خانه های بهداشت مورد نظر بود که روی آن تاکید داریم.
سقف درآمد پزشکان در مناطق محروم برداشته شدوی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای ماندگاری نیروی انسانی در مناطق محروم، اظهار داشت: هم اکنون از نظر دریافتی های مناطق محروم مباحثی مطرح شده و بتازگی هم در شورای حقوق و دستمزد تمهیداتی را اندیشیدیم که این افراد بتوانند دریافتی های بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال اعلام کردیم که در مناطق محروم سقف درآمد را برداریم. پیشنهادی را هم به مجلس شورای اسلامی داشتیم که مالیات این افراد را کمتر منظور کنند که اینبار رای نیاورد، اما امیدواریم در قانون بودجه بعدی رای بیاورد. به هر حال به جهت اینکه بتوانیم ماندگاری را افزایش دهیم، باید این تمهیدات را داشته باشیم و پزشکان در مناطق محروم مالیات های کمتری دهند. موضوع هایی هم خارج از وزارت بهداشت است. به عنوان مثال استانداران و فرمانداران می توانند شرایطی را ایجاد کنند که منجر به ماندگاری بیشتر متخصصین شود؛ از نظر اسکان، رسیدگی به فرزندان شان و... که این موارد در شورای سلامت استانها می تواند مطرح و برایش تصمیم گیری شود.
عین اللهی ضمن اشاره به موضوع طرح دارویار، اظهار داشت: طرح دارویار نتیجه زحمات تعداد زیادی از جوانان متخصص، دانشمند و اعضای هیات علمی دانشگاه ها است که بیش از چهار تا پنج ماه شبانه روز روی آن کار کردند و روی هر یک از داروها بصورت حرفه ای کار شده که به چه صورت باید باشد. پیش از این که طرح اجرا شود، تمام تمهیدات لازم مورد توجه قرار گرفته بود. بدین سبب دارویاری طرحی است که اقدامات آن مورد توجه قرار گرفته و منافع و مضرات احتمالی آن از قبل دیده شده و بعد این بسته بصورت آماده تحویل داروخانه ها و مراکز درمانی شده است.
بیمه قوی؛ لازمه اجرای طرح دارویاریوی اضافه کرد: باید توجه کرد که طرح دارویاری در صورتی می توانست موفق باشد که یک بیمه قوی و پشتیبان هم داشته باشد. خدا را شکر مجلس شورای اسلامی این اجازه را داده بود که بتوانیم قسمتی از مابه التفاوت ارز ترجیحی و آزاد را به بیمه ها ارائه دهیم تا قوی شوند. در همه جای دنیا بهترین خدمات سلامت و درمان توسط بیمه ها داده می شود و هر چه به بیمه ها توجه کرده و آنها را قوی نماییم، می تواند سلامت مردم را تضمین کند و حرکت ما باید فقط به سمت تقویت بیمه ها باشد. این چنین بود که با مصوبه مجلس حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان به بیمه سلامت اختصاص داده شد تا بتوانند سه دهک پایین جامعه را بیمه کنند. فکر می نماییم حدود یک میلیون تا ۱.۵ میلیون نفر هم افرادی هستند که اسم شان جزو سه دهک پایین نیست و خودشان هم مراجعه نکرده و آزمون وسع هم نشدند.
بیمه رایگان ۱.۵ میلیون فاقد بیمه برای سه ماهوزیر بهداشت در اینباره افزود: ما دیدیم لازمه اجرای این طرح پوشش بیمه ای همه مردم است. راهی که می توانیم از منافع این طرح استفاده نماییم، داشتن بیمه است. بدین سبب در شورایعالی بیمه به این نتیجه رسیدیم که برای سه ماه یک الی ۱.۵ میلیون نفری را که بیمه نیستند، تحت پوشش بیمه قرار دهیم. بر این اساس الان در کشور همه بیمه هستند. سه ماه هم فرصت داده شده تا افرادی که آزمون وسع نداند و در سه دهک پایین نیستند، به دفاتر پیشخوان دولت یا سامانه در ارتباط با بیمه سلامت مراجعه کنند و وضعیت خودشان را مشخص کنند.
وی اظهار داشت: بدین سبب خواهشم از مردم این است که اگر می خواهند از مزایای طرح دارویاری استفاده کنند باید از بیمه شان استفاده کنند. یعنی راه ورود به این طرح داشتن بیمه و استفاده از بیمه است. خیلی ها بیمه هم دارند، اما از آن استفاده نمی کنند. البته با نسخه الکترونیک که زیرساخت دیگر این طرح بود و بالای ۹۰ درصد آنرا اجرا کردیم، می توان کمک کرد. خصوصاً افرادی که بیماری مزمن دارند وقتی نسخه الکترونیک بگیرند، بیماری مزمن آنها در نسخه الکترونیک ثبت می شود. بار اولی که مراجعه می کند، می تواند با نسخه الکترونیک از مزایای طرح دارویاری استفاده نماید و اساسا پرداختی اش افزایشی نسبت به قبل نداشته و در بعضی داروها کاهش هم خواهیم داشت. همین طور تا دوبار بعد هم می تواند مراجعه کند و همان نسخه را بدون تجویز مجدد پزشک دریافت کند.
عین اللهی افزود: یکی دیگر از شرایطی که می توانست موجب موفقیت طرح شود، این بود که داروهای OTC یا بدون نسخه را تحت پوشش بیمه قرار دهیم که حدود ۱۰۰ قلم از آنرا وارد پوشش بیمه کردیم. ۳۶۶ قلم دیگر هم از داروهای پرمصرف شامل فشار خون، دیابت و... نیز وارد پوشش بیمه شدند. در بیماران صعب العلاج هم مجلس ۵۰۰۰ میلیارد تومان بودجه دیده که داروخانه های طرف قرارداد بیمه به آنها خدمت می دهد.
تعهدات سازمان برنامه و بودجه از نکات کلیدی دارویاریوی اضافه کرد: امیدواریم بدهی قبلی داروخانه های طرف قرارداد به سرعت پرداخت گردد و بتوانیم سرعت پرداخت را بالا بریم. برای اجرای مناسب طرح تعهدات سازمان برنامه و بودجه از نکات کلیدی ماست تا پرداخت های در ارتباط با داروخانه ها را انجام دهیم.
وی اظهار داشت: اقدام خوب دیگری هم که اتفاق افتاد، این بود که در بیشتر HIS های بیمارستان هایمان با سیستم تی تک در قالب طرح دارویاری وصل شد و ما کنترل خوبی را در سطح دارو و خدمات داریم. بطور کلی هدف ما این است که به سمتی حرکت نماییم که بیمه ها را قدرتمند نماییم که در آینده خیلی از خدمات بیماران را بیمه ها پرداخت کنند و به سمتی پیش رویم که بیمار دغدغه ای جز بیماری نداشته باشد و دنبال تامین مخارج نباشد.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بحث اصلی ما مدیریت منابع است، اظهار داشت: شاید ما در این طرح از همان منابع موجودمان داریم استفاده می نماییم. البته این طرح فقط در عرصه تولید داخلی است. پیش از این با تخصیص ارز دولتی به دارو حجم زیادی از داروی تولیدی ما می توانست قاچاق شود و با یارانه ای که دولت به دارو می داد، به ۸۰ میلیون نفر خدمت نمی دادیم، بلکه به ۴۰۰ میلیون نفر خدمت می دادیم؛ یعنی تمام کشورهای همجوار ما از داروهای با ارز ترجیحی ما استفاده می کردند. حال ما این مابه التفات را به بیمه ها می دهیم و این یارانه به دست مصرف کننده رسیده و از قاچاق هم جلوگیری می شود. در اینجا مدیریت منابع انجام شده است. اگر این اقدام ادامه یابد، از این منابع می توانیم برای سایر خدمات بیمه هم استفاده نماییم و به هدفی که داریم تا بتوانیم خدمات خوبی به مردم داده و هزینه های مردم را کاهش دهیم، برسیم.
لزوم کاهش سهم مردم در پرداخت هزینه های درمانعین اللهی اظهار داشت: متاسفانه هم اکنون پرداخت از جیب مردم زیاد است و باید کاهش پیدا کند. شاید الان حدود ۴۶ درصد است که باید آنرا به ۲۴ الی ۲۵ درصد برسانیم. این تنها راهکارش هم بیمه ها هستند که باید بتوانند این اقدام را انجام دهند. در عین حال در زمینه درمان باید بیماری ها تعریف شده باشد، مصرف داروها تعریف شده باشد و... یکی از نکاتی که در کشور داریم و باید به صورتی حلش نماییم، این است که میزان دارویی که در هر نسخه نوشته می شود، در دنیا بطور متوسط ۱.۵ قلم است، اما متوسط میزان داروی ما در هر نسخه سه قلم است. مصرف داروی ما بیش از نرم و متوسط جهانی است و این هم از نکاتی است که با فرهنگسازی، آشنایی بیشتر پزشکان و... باید اصلاح گردد تا دارو به اندازه ای که مورد نیاز است، مصرف شود.
وی اظهار داشت: واقعیت این است که شرکت های داروسازی بسیار توانمندی داریم و کارخانه هایی که نه فقط نیاز داخلی را رفع می کنند، بلکه امکان صادرات را هم دارند. منتها با مدیریت اشتباه موجب می شدیم که نتوانند توانمندی شان را به خوبی نشان دهند. وقتی این کارخانه ها به ارز ترجیحی وابسته بودند، تامین ارز ترجیحی چند ماه طول می کشید و در دریافت آن هم مسائل زیادی وجود داشت. پس از آن تا می خواستند مواد اولیه را به تولید برسانند، چند ماه دیگر طول می کشید و موجب ایجاد کمبود می شد. اما وقتی آزاد باشند و بتوانند مواد اولیه شان را خودشان گرفته و تولید کنند، خوب است. اساسا یکی از مزایای این طرح، شکوفایی تولید است. واقعا از شرکت های داروسازی تشکر می کنم که متعهدانه کار کردند. حالا ۹۸ درصد داروهایمان تولید داخلی است که افتخار کشور است. باید به این تولیدکنندگان کمک نماییم و به سمتی پیش رویم که هیچ دارویی کمبود نداشته باشد.
ادامه تخصیص ارز دولتی به داروهای وارداتیعین اللهی اظهار داشت: ما در حوزه داروهای وارداتی که مجبوریم وارد نماییم، از آنجاییکه برداشتن ارزشان منجر به قیمت بالای آنها می شد، به هیچ وجه تغییری در ارزشان ندادیم و تصمیمی هم برای این کار نداریم و این داروها با قیمت های قبلی وارد و عرضه می شوند و بیمه ها هم آنها را پوشش می دهند. عمده طرح دارویاری برای پشتیبانی از تولید داخلی بوده است.
توصیه های وزیر بهداشت برای ایام اربعینوزیر بهداشت در ادامه ضمن اشاره به سفر اربعین، اظهار داشت: افرادی که می خواهند برای اربعین مشرف شوند، حتما شب راهپیمایی را انجام دهند. در روز به هیچ وجه این کار را نکنند. برای اینکه گرمای بالا می تواند برایشان ضرر داشته باشد و خدایی نکرده گرفتار گرمازدگی شوند. افردا مسن یا دارای بیماری های زمینه ای مانند افرادی که بیماری های قلبی دارند، اگر این آمادگی را در بدن شان نمی بینند، بهتر است منصرف شوند یا کودکان. امیدواریم امسال سفر خوبی داشته باشند. در مراکز درمانی ما در استان هایی که این سفر از آنجا انجام می شود، آمادگی کامل وجود دارد و خارج از مرز هم هلال احمر و موکب هایی که پیش بینی شده، این آمادگی را دارند.
عین اللهی اظهار داشت: از نظر تشکیلاتی داخل ایران با وزارت بهداشت و خارج از ایران با هلال احمر است. منتها هر یک از پرسنل بهداشت و درمان که این افتخار را پیدا کنند که در موکب ها یا مراکز درمانی مان در عراق خدمت رسانی کنند، سفرشان را ماموریت حساب می نماییم. بدین سبب از کادر سلامت شامل پرستار، پزشک و... افرادی که به عراق بروند، به عنوان ماموریت برایشان حساب کرده و گواهی لازم را هم برایمان عرضه کنند. کادر سلامت ما همگام با مردم بروند و خدمات عرضه کنند. در عین حال هر درخواستی از وزارت بهداشت صورت گیرد، نیروی مورد نیاز را تامین می کند.
وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، درباره ارزیابی اش از آینده برنامه های وزارت بهداشت، اظهار داشت: برنامه ما به عنوان برنامه عدالت و تعالی سلامت نوشتیم که بصورت مرحله ای در زمینه های مختلف در حال انجام می باشد. در زمینه پژوهشی دنبال گسترش شرکت های دانش بنیان هستیم که تسهیلاتی را برایشان قائل می شویم. حدود ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی در کشور داریم و در پی این هستیم که این مراکز کاربردی شده و از حالت صرف مقاله نویسی بیرون برود. در زمینه آموزشی هم برنامه های مختلفی داریم و تا بتوانیم در انواع و اقسام رشته ها نیرو تربیت نماییم. گسترش دانشجویان، گسترش خوابگاه ها خصوصاً خوابگاه های متاهلی در دستور کار ما است. یکی از بحث های فعلی ما بحث جوانی جمعیت است که متاسفانه جمعیت ما به سمت سالمندی پیش می رود و برنامه داریم که بتوانیم در ازیاد جمعیت کمک نماییم.
منبع:

1401/05/03
16:52:13
5.0 / 5
660
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین