با تصویب مجلس

سازوکار استخدام پزشکان طرحی در مناطق محروم

سازوکار استخدام پزشکان طرحی در مناطق محروم

آزمایشگاه رادین: نمایندگان مجلس شورای اسلامی ساز وکار استخدام پزشکان طرحی فعال در مناطق محروم و همین طور جابجایی محل خدمت پزشکان دارای بیماری صعب العلاج را تعیین کردند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه)، به بررسی گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد طرح اصلاح تبصره(۴)بند(۳)ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی پرداخته و در نهایت ماده ۴ این طرح را به تصویب رساندند.
در ماده ۴ این طرح آمده است که ۱۱ تبصره بعنوان تبصره های (۶)، (۷)، (۸)، (۹)، (۱۰)، (۱۱) (۱۲)، (۱۳)، (۱۴)، (۱۵) و (۱۶) به بند (۳) ماده واحده قانون، الحاق می شود:
بر مبنای تبصره ۶ این ماده، برای متعهدین مشمول این بند به ازای تولد هر فرزند بعد از تصویب این قانون، ۶ ماه از مدت تعهد خدمت کسر می شود. همینطور در صورت تقاضای زوجین متعهد از راه سامانه مربوطه، با موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محل خدمت آنان، در منطقه کم برخوردار مورد تعهد یکی از زوجین یکسان می شود.
بر مبنای تبصره ۷ این ماده، متعهدینی که بعد از پذیرش در سهمیه تعهدی، به بیماری صعب العلاج یا ناشی از حوادث مبتلا شده و با تشخیص «کمیسیون تخصصی دانشگاه محل تعهد» و «شورای عالی پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» توانایی خدمت در محل تعیین شده را ندارند، در مدت یک سال درمان، مجاز به تغییر محل انجام تعهد به یکی از مناطق کم برخوردار مورد موافقت «کمیسیون عالی تعهدات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» می باشند. وزارت آموزش و پرورش موظف است نسبت به تأمین نیروی جایگزین اقدام نماید.
بر مبنای تبصره ۸ این ماده، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجاز است نسبت به پذیرش درخواست جابجایی محل خدمت متعهدین با رشته، سهمیه و سال فارغ التحصیلی یکسان اقدام نماید. کلیه جابجایی ها مطابق دستورالعمل اجرایی و از راه سامانه الکترونیکی صورت می گیرد.
برپایه تبصره ۹ این ماده، مشمولان این بند با اولویت رتبه پنج درصد اول آزمون دانشنامه تخصصی مجاز می باشند در صورت نیاز دانشگاه/دانشکده علوم پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی و با موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعهدات خویش را به صورت آموزشی در استان محل تعهد سپری نمایند.
همینطور نمایندگان با حذف تبصره ۱۰ این ماده موافقت کردند. در تبصره ۱۰ آمده بود؛ مشمولان این بند مجاز می باشند با موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تمام یا قسمتی از مدت تعهد خویش را در واحدهای پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی همان محل تعهد سپری نمایند.
همینطور بر مبنای تبصره ۱۱ این ماده، بعد از اشتغال به انجام تعهدات، شرکت متعهدین در آزمون استخدامی دانشگاه/دانشکده محل تعهد مجاز است. نمره آزمون استخدامی متعهدین این بند در آزمون استخدامی دانشگاه/دانشکده علوم پزشکی محل تعهد، مشروط به «گذراندن حداقل یک سوم از مدت تعهد» و «سپردن تعهد محضری در خصوص رعایت مدت و منطقه تعهدی»، با ضریب ۱/۲ محاسبه می گردد.
در تبصره ۱۲ این ماده آمده است که استخدام متعهدین مشمول این قانون، در دستگاههای مصرح در ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ مشروط به «گذراندن حداقل یک سوم از مدت تعهد»، «سپردن تعهد محضری در خصوص رعایت مدت و منطقه تعهدی» و هم «جلب موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» بلامانع است.
همینطور نمایندگان با تبصره ۱۳ این ماده موافقت نکرده و با تصمیم هیات رئیسه به منظور بررسی دوباره به کمیسیون ارجاع داده شد. در تبصره ۱۳ آمده است که دولت مکلف است از محل اعتبارات در ارتباط با تأمین و ارتقاء سلامت جامعه مبحث جزء (۱) بند (ب) ماده (۷) قانون هدفمند کردن یارانه ها مصوب ۱۳۸۸/۱۰/۱۵، نسبت به محاسبه مالیات بر حقوق و دستمزد متعهدین مشمول این بند به نرخ صفر اقدام نماید و متناسب با ضریب محرومیت محل انجام تعهد، سقف کارانه را افزایش دهد.
در تبصره ۱۴ این طرح آمده است؛ مستنکفین از انجام تعهدات، علاوه بر اعمال ممنوعیت های مقرر در تبصره (۲) بند (۳) ماده واحده این قانون و درج در پرونده، مکلف به پرداخت جریمه نقدی می باشند. مبلغ جریمه، معادل اعتبار مورد نیاز برای تأمین نیروی جایگزین در منطقه تعهدی در مدت غیبت خواهد بود که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی محاسبه می شود. جریمه نقدی تعیین شده در حکم سند لازم الاجرا بوده و از راه واحد اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قابل مطالبه می باشد. این جریمه جایگزین خدمت در محل تعهد نبوده و متعهد موظف به انجام تعهد قانونی خود خواهد بود. همینطور صدور گذرنامه و روادید خروج از کشور برای مستنکفین از انجام تعهدات طبق لیست اعلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ممنوع می باشد.
برپایه تبصره ۱۵ این طرح، پذیرفته شدگان دوره های قبل از تصویب این قانون هم مشمول مفاد احکام این قانون می شوند. عدم اجراء یا اجرای ناقص تکالیف مقرر در این قانون، جرم محسوب شده و مرتکب به مجازات درجه شش قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۱/۲/۱ با اصلاحات و الحاقات بعدی، محکوم می شود.
همینطور در تبصره ۱۶ این طرح آمده است، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مکلف است در جهت اجرای بهینه این قانون، ظرف حدکثر دو ماه بعد از تصویب این قانون، نسبت به «تدوین دستورالعمل اجرایی» و ایجاد سامانه الکترونیکی لازم اقدام نموده و گزارش سالیانه از روند اجرای این قانون را برای کمیسیون های «آموزش، تحقیقات و فناوری» و «بهداشت و درمان» و «معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی» ارسال نماید. سامانه فوق الذکر بایستی در دسترس عموم و شامل ساز و کارهای اجرای قانون همچون ثبت نام و درخواست جابجایی و اطلاعات مرتبط از قبیل قوانین و مقررات مربوطه، اسامی متعهدین و مستنکفین به همراه میزان و محل تعهد باشد.
منبع:

1401/10/11
14:48:57
5.0 / 5
619
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین