معاون وزیر بهداشت:

طرح پزشکی خانواده شاید در کوتاه مدت چالش هایی را ایجاد کند

طرح پزشکی خانواده شاید در کوتاه مدت چالش هایی را ایجاد کند

به گزارش آزمایشگاه رادین، خراسان رضوی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: طرح پزشکی خانواده و مراقبت ها شاید در کوتاه مدت چالش های بسیار زیادی را ایجاد نماید اما نقش مدیریت، بهورزان، تیم پزشک خانواده و اعتماد بیمار می تواند مهم ترین بخش در این برنامه پزشک خانواده باشد.حسین فرشیدی، امروز ۲۰ بهمن ماه، در مراسم کشوری روز بهورز که در مجتمع شهدای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار نمود: گاهی ما به داشته های خودمان پشت پا می زنیم. وقتی در دنیا صحبت از سلامت عمومی می شود، نام ایران با نام بهورز عجین شده است. بهورز افتخار ما در نظام سلامت است. بهورز از متن نظام سلامت بیرون آمده و سال هاست کشورهای مختلف، نظام ما را نگاه می کنند که به چه شکلی ارائه ی خدمت می کند.

وی بیان نمود: ما کارهای بزرگی انجام دادیم اما آمار و ارقامی که داریم به خوبی در سطح جهانی نمایش داده نمی شود و در حق خدمات صورت گرفته ظلم می کنند. بخشی که همیشه باید بر آن تاکید شود، ادغام نظام آموزشی در نظام عرضه خدمات سلامت است. دانشگاه های نسل جدید یعنی بتوانیم خدمات اجتماعی را وارد نماییم، برپایه نیاز جامعه دانشجو آموزش دهیم و نیروی بهداشتی که وارد جامعه می شود برپایه نیاز جامعه باشد.

فرشیدی با اشاره به اینکه سیر اقتصادی و اجتماعی کشورها بیماری های جدیدی را ایجاد می کند، اظهار داشت: حرکت اقتصادی در جهان، صنعتی شدن و شهرنشینی باعث افزایش چند بیماری همچون بیماری های غیر واگیر و سرطان شده که به نحوه و شیوه زندگی ما برمی گردد. با واکسیناسیون درست و بموقع خیلی از بیماری های عفونی در حالت ریشه کنی است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: ما با یک تغییر ابهام آمیز با کووید-۱۹ روبه رو شدیم که شاهد عوارض پس از کووید هستیم. در کووید، بهورزان کاری کردند که در تاریخ باقی می ماند. بهورزان افرادی هستند که در تمام بلایا بعنوان نخستین بخش درگیر می شوند.

وی ضمن اشاره به این که مبحث جدیدی که این روزها مطرح می شود پزشکی خانواده و مراقبت ها است، خاطرنشان کرد: کاری که بهورزان انجام می دهند باعث می شود بتوانیم ۸۵ میلیون جمعیت را مداوم تحت رصد قرار دهیم. ۳۰ میلیون نفر زیر پوشش خانه بهداشت قرار داشته و ۹۸ درصد روستاها خانه بهداشت دارند. اگر برای بیماری هایی مانند سرطان و دیابت که درمان آنها بار مالی شدیدی دارند رصد مداوم نداشته باشیم، بطور قطع زمانی که کار به بیمارستان و درمان رسید، هزینه های بسیار سنگین مالی تحمیل خواهد کرد، نیروی انسانی گرفتار مشکل خواهد شد و خانواده را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

فرشیدی افزود: امکان دارد در زمینه پزشکی خانواده برخی چالش ها مانند کمبود پزشک و ساختمان را داشته باشیم اما آنچه از خانه های بهداشت تجربه کردیم اینست که با ارتباط نزدیک می توانیم برخی چالش ها را به آسانی برطرف نماییم. این طرح بسیار جدی است. بیشتر از ۱۸ سال صحبت از پزشکی خانواده بوده و دولت های مختلفی اقداماتی را انجام دادند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: حمایتی که امروز در این بخش مطرح می شود، مهم ترین ابزار سیاسی حمایت کننده طرحی خواهد بود که شاید در کوتاه مدت چالش های بسیار زیادی را ایجاد نماید اما نقش مدیریتی بهورزان، تیم پزشک خانواده و اعتماد بیمار می تواند مهم ترین بخش در این برنامه پزشک خانواده باشد.

وی بیان نمود: ما واحدهایی تحت عنوان آموزشگاه های بهورزی داریم که نقش بی بدیلی در تربیت بهورزان دارند. این آموزشگاه ها باید ارتقا پیدا کند؛ یعنی تیم های پزشکی خانواده ما از این به بعد در این آموزشگاه ها آموزش و برنامه های بازآموزی مداوم داشته باشند. دوره هایی از ارتقا در حوزه های بهورزی شبکه های بهداشت و درمان و مراکز آموزش بهورزی شروع شده و تداوم پیدا خواهد نمود. در پزشکی خانواده باید آنچه کسب کردیم در اختیار مدیران استان ها قرار دهیم که آینده درخشانی را پیشبینی می نماییم.

منبع:

1401/11/21
12:03:07
5.0 / 5
699
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین