مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تاكید كرد

ضرورت تبعیت پزشکان از راهنماهای بالینی در تجویز دارو

ضرورت تبعیت پزشکان از راهنماهای بالینی در تجویز دارو

به گزارش آزمایشگاه رادین، مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران با تکیه بر ضرورت تبعیت پزشکان از راهنماهای بالینی در تجویز دارو، اظهار داشت: در غیر این صورت از حمایت های بیمه ای خارج می شوند؛ بنابراین امیدواریم در آینده راهنماهای بالینی بیشتری ابلاغ شود.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر محمد مهدی ناصحی درباب آخرین وضعیت اجرای نسخه نویسی الکترونیکی، اظهار داشت: نسخه نویسی الکترونیک در ۲ سال قبل بطور کامل در بخش های سرپایی و بستری استقرار پیدا کرد و خوشبختانه سازمان بیمه سلامت ایران در اجرای این پروژه پیشرو بود.
وی با اشاره به این که ۹۸ درصد نسخ دریافتی و پرداختی بصورت الکترونیک است، اظهار داشت: بطور عمده این پروژه در استانها و شهرستان ها در بخش دولتی و خصوصی اجرائی می شود، تنها در تهران و برخی مراکز استانها هنوز درصدی از پزشکان مبادرت به نسخه نویسی کاغذی می کنند؛ البته الزام قانون بودجه سال قبل و سال جاری اجرای این پروژه بوده و حتی تمدید پروانه مطب ها منوط به استفاده از نسخه نویسی الکترونیکی است.
وی با اعلان اینکه اشکالات و مشکلات سامانه نسخه نویسی الکترونیکی رفع شده است، اشاره کرد: از جامعه پزشکی و نظام پزشکی انتظار می رود که در اجرای پروژه نسخه نویسی الکترونیکی همکاری و تعامل کنند، ضمن این که ابزار نظارتی در بخش سرپایی در اختیار نظام پزشکی و در بخش سرپایی بر عهده وزارت بهداشت است.
ناصحی با تأکید بر این که سامانه بیمه سلامت به ازای ارائه هر خدمت و نسخه به بیمار پیامک ارسال می کند، بیان کرد: در هر صورت بیمار در جریان بهره مندی از هرگونه خدمت و بیماری خود قرار دارد، پس سامانه بیمه سلامت ایران در ارسال پیامک به بیمار هیچ مشکلی ندارد.
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران، افزود: یکی از مهم ترین خاصیت های نسخه نویسی الکترونیکی جلوگیری از هرگونه تخلف است، البته افراد می توانند در صورت مشاهده هرگونه مشکل، با سامانه پاسخگویی ۱۶۶۶ تماس حاصل کنند.
وی با اعلان اینکه تجویز دارو بر طبق راهنماهای بالینی به انجام می رسد، اظهار داشت: نزدیک به ۶۰۰ مورد از راهنماهای بالینی ابلاغ و در سامانه ها اعمال شده است، به ویژه برای بیماریهای صعب العلاج که در سامانه های بیمه سلامت نیز این بیماران نشان دار شدند. البته برای سایر بیماریها نیز با همکاری سایر بخش های ذی ربط این مسیر ادامه پیدا می کند.
ناصحی با یادآوری این که پزشکان باید از راهنماهای بالینی تبعیت کنند، اظهار داشت: در غیر این صورت از حمایت های بیمه ای خارج می شوند لذا؛ امیدواریم در آینده راهنماهای بالینی بیشتری ابلاغ شود.
بنابر اعلام پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت ایران، وی درباره ی همکاری و پیوستن بیمه های تکمیلی به سامانه نسخه نویسی الکترونیکی، اضافه کرد: اطلاعات و ساز و کارهای لازم در اختیار بیمه های تکمیلی قرار گرفته و مسئولان بیمه های تکمیلی در اجرای این پروژه مصمم هستند؛ بطوریکه بیمه آتیه سازان حافظ در بخش سرپایی مبادرت به اجرای طرح کرده است. پس قدمهای قابل قبولی در این خصوص برداشته شده است.1402/03/30
11:29:05
5.0 / 5
478
تگهای خبر: ابزار , بهداشت , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین