در گفت وگو با آزمایشگاه رادین اعلام شد

ایجاد توان صادراتی در حوزه تجهیزات درمان كرونا

ایجاد توان صادراتی در حوزه تجهیزات درمان كرونا

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به مشارکت شرکتهای دانش بنیان در تولید و رفع نیازهای کشور در حوزه های پیشگیری، درمان و تشخیص کرونا، اظهار داشت: هم اکنون بعضی از شرکتهای دانش بنیان تجهیزات سازی توان صادرات دستگاههای درمانی کرونا را دارند و در صورت تایید وزارت بهداشت، امکان صادرات این تجهیزات به سایر کشورها وجود دارد.


دکتر اسماعیل قادری فر در گفتگو با ایسنا، گفت: بعد از انتشار کرونا در ایران و افزایش پاندمی آن از اوایل اسفندماه سال ۹۸ در کشور و به تبع آن در همه کشورها، دنیا درگیر ویروس کرونا شد و علیرغم اقدامات طاقت فرسا و ددمنشانه استکبار جهانی ضد ایران، شاید در ایام ابتدایی این پاندمی به علت عدم آمادگی برای مقابله با این ویروس گرفتار مشکلاتی شدیم.
وی افزود: ولی بلافاصله پس از سازماندهی خوبی که برای شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ ها در حوزه کرونا در کشور صورت گرفت، ما هم در حوزه های پیشگیری، تشخیص و درمان شاهد فعالیت خوبی از جانب این شرکت ها برای مقابله با این پدیده عالم گیر بودیم.
قادری فر ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه پیشگیری، تصریح کرد: تولید انواع ماسک های ۳ لایه و ماسک های N۹۵ که بیشتر برای کادر درمان و سلامت کاربرد دارد، در دستور کار بعضی از شرکتهای دانش بنیان قرار گرفت و به خاطر دارم تا ۳ ماه پس از اوج گیری پاندمی کرونا شرکتهای دانش بنیان ایرانی بازارهای خوبی برای تولید انبوه ماسک های تنفسی کسب کردند.
وی خودکفایی کشور در زمینه ساخت ماشین های پیشرفته تولید ماسک را از دیگر موفقیت های شرکتهای دانش بنیان نام برد و اظهار نمود: علاوه بر آن با به میدان آمدن شرکتهای دانش بنیان در زمینه تولید ضد عفونی کننده‎ها، اتفاقات خوبی در عرصه تولید انواع مواد ضد عفونی کننده بر پایه الکل و ضد عفونی کننده های زیستی و نانویی در کشور رخ داد و توانستند به خوبی نیاز کشور را در این حوزه مرتفع کنند.
گام هایی که برای تشخیص بیماری کرونا در کشور برداشته شد
رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه تشخیص، تصریح کرد: مبحث مهمی که در حوزه تشخیص بیماری کرونا وجود دارد، تولید و استفاده از انواع کیت های تشخیصی بوده است که شامل کیت های Rapid Test، کیت الایزا و کیت های PCR می شود و مورد نیاز در مراکز درمانی و آزمایشگاهی است.
وی خاطرنشان کرد: شرکتهای دانش بنیان توانستند در این حوزه خیلی خوب و سریع وارد شوند، بگونه ای که هم اکنون ظرفیت تولید کیت های تشخیص کرونا در کشور بیشتر از ۲ تا ۳ میلیون عدد کیت در این شرکت ها است. با این اقدامات خوشبختانه شاهد بودیم که در مراکز درمانی با استفاده از کیت های تشخیصی ایرانی مبادرت به شناسایی این بیماری در مبتلایان شده است.
قادری فر، دستگاه تب سنج های حرارتی بر پایه دوربین های حرارتی و فناوری پیشرفته را از دیگر فناوری های حوزه کرونا دانست که توسط محققان کشور بومی سازی شده است.
دستاوردهای محققان در حوزه درمان کرونا
وی به بیان دستاوردهای شرکتهای دانش بنیان و فناور در حوزه درمان با تکیه بر اینکه تابحال هیچ داروی تایید شده قطعی برای درمان کرونا در هیچ کشور دنیا معرفی نشده است، اظهار داشت: ولی داروهای معمول که در پروتکلهای درمانی فعلی برای بهبود و درمان مبتلایان به این ویروس استفاده می شود، توسط شرکتهای دانش بنیان و داروسازان جوان ایرانی تولید شد.
قادری فر افزود: اقدامات استکبار جهانی که حتی بر روی داروها هم اعمال شد، باعث نشد که کمبودی را در حوزه دارو داشته باشیم و کادر درمان به مدد داروهای درج شده در پروتکلهای درمانی فعلی کشور به مدد بیماران مبتلا آمدند.
رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی افزود: همینطور یکی از تجهیزات بسیار مهم در زمینه بهبود بیماران کرونایی بستری در بخش های ICU دستگاه پیشرفته ونتیلاتور (تنفس مصنوعی هوشمند) است و علیرغم آنکه دانش فنی ساخت این دستگاه در اختیار چند کشور محدود است، ولی خوشبختانه دستگاه پیشرفته ونتیلاتور ایرانی در کنار تخت های بیمارستانی قرار گرفتند.
به قول وی بعضی از شرکتهای دانش بنیان توانستند با پیچیده ترین فناوری ها، این محصول را تولید و مجوزهای لازم را از وزارت خانه بهداشت دریافت نمایند.
قادری فر ضمن اشاره به بازدید از یکی از شرکتهای دانش بنیان ونتیلاتورساز مستقر در مشهد به همراه معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، اظهار داشت: در این بازدید خط تولید جدید این شرکت برای ساخت دستگاه ونتیلاتور افتتاح شد و با این اقدامات، در شرکتهای دانش بنیان توان صادراتی این محصولات بوجود آمده است.
قادری فر با تکیه بر اینکه این شرکت ها در صورت دریافت استاندارد CE و اجازه وزارت بهداشت در خصوص اشباع بودن بازار داخل، می توانند تولیدات خویش را صادر کنند، اظهار نمود: اینها نشان دهنده این است که در یک بحران ملی که به قول مقام معظم رهبری ما در رزمایش ملی حوزه سلامت قرار داریم، ورود شرکتهای دانش بنیان توانسته است به خوبی به نیازهای داخلی کشور پاسخ دهد.
وی تصریح کرد: ما باید از این تجربه برای سایر حوزه ها الگوبرداری نماییم.
تولید واکسن کرونا
قادری فر ضمن اشاره به وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور، اظهار داشت: طبق اعلام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چندین پروژه واکسن سازی توسط چند شرکت دانش بنیان در دست اقدام است و بعضی از این واکسن ها وارد فاز کارآزمایی های بالینی شده است و امیدواریم این واکسن ها بعد از طی فرایند تحقیقاتی و دریافت تاییدیه های لازم از وزارت بهداشت، بزودی هموطنان شاهد ورود واکسن کرونا به صورت انبوه به بازار باشند.
رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی افزود: مبحث مهمی که در زمینه تولید واکسن کرونا و دارو و سایر ملزومات مبارزه با کرونا در کشور وجود دارد، خودباوری ملی است که در بین جوانان ایرانی و شرکتهای دانش بنیان و فناور کشور بوجود آمده و توانسته است در بحرانی که کشور در آن قرار دارد، بسیار کمک حال باشد و ما بتوانیم از این شرایط سخت بزودی عبور نماییم.
وی تصریح کرد: حوزه معاونت علمی و فناری ریاست جمهوری محدودیتی برای پشتیبانی از فعالیتهای مرز دانشی شرکتهای دانش بنیانی که بخواهند در حوزه مبارزه با کرونا انجام دهند، ندارد و آن دسته از شرکت هایی که در ۳ حوزه پیشگیری، تشخیص و درمان کرونا فعال می باشند، بعد از دریافت کدهای مربوط از وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
قادری فر ضمن اشاره به اجرای چند پروژه در درمان کرونا با استفاده از سلول های بنیانی، اظهار داشت: چندین پروژه در این حوزه در دستور کار قرار دارد، ولی پروتکل مشخص برای درمان کرونا با استفاده از سلول های بنیادی نه در ایران و نه در هیچ کشور دیگری به دست نیامده است، اما تحقیقات در این عرصه در دستور کار پژوهشگران ایرانی قرار دارد و در صورت مشاهده نتایج مطلوبی از این تحقیقات، بعد از تایید وزارت بهداشت اطلاع رسانی خواهد شد.
منبع:

1400/01/17
12:36:32
5.0 / 5
1151
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین