رییس جمعیت هلال احمر:

از اواسط سال 99 برای واردات واکسن اعلام آمادگی کردیم

از اواسط سال 99 برای واردات واکسن اعلام آمادگی کردیم

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس جمعیت هلال احمر ضمن تشریح اقدامات انجام شده برای واردات واکسن کرونا به کشور، اظهار داشت: از میانه سال 1399 اعلام آمادگی برای واردات واکسن کردیم که بنا به صلاحدید وزارت بهداشت 14 فروردین 1400 موافقت شد و نخستین محموله چند روز بعد به کشور رسید.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر کریم همتی - رئیس جمعیت هلال احمر اظهار داشت: جمعیت هلال احمر بنا به وظیفه ذاتی خود، مرکزهای واکسیناسیون را راه اندازی کرده و امروز هم از دو مرکز شرق و مرکز تهران به همراه فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا بازدید کردیم.
وی اضافه کرد: این ظرفیت تنها بخش اندکی از ظرفیت جمعیت هلال احمر است که در خدمت ستاد ملی کرونا قرار دادیم، جمعیت هلال احمر از اسفند ۹۸ در کنار وزارت بهداشت بوده، ما خودرا عضو وزارت بهداشت و پیکره مردمی این وزارتخانه می دانیم.
همتی اظهار داشت: جمعیت هلال احمر برای مقابله با کرونا از ظرفیت بین المللی و خیرین بهره برده که همچون این اقدامات تهیه و توزیع کمک های معیشتی-درمانی، تهیه تهیه و توزیع اقلام دارویی خاص و کرونا، کنترل مرزهای کشور در بحث بیماریایی، قرنطینه و هدایت افراد به مراکز درمانی بوده است.
وی اضافه کرد: بطور کلی هرجا از هلال احمر کمکی خواسته شده ما در رکاب عزیزان بوده ایم؛ از میانه سال ۱۳۹۹ اعلام آمادگی برای واردات واکسن کردیم که بنا به صلاحدید وزارت بهداشت ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ موافقت شد و نخستین محموله چند روز بعد به کشور رسید.
وی افزود: در حقیقت واردات واکسن یک کار تیمی خوب بود که موجب شد روند واردات واکسن را هلال احمر خیلی خوب انجام دهد، وظیفه هلال احمر ثبت سفارش و واردات واکسن در این فرآیند بوده است.
همتی اظهار داشت: الان نیاز است ۱۸۰ میلیون دُز تا آخر سال تکمیل شود که ما علی رغم مشکلات اعتباری و تحریم های ظالمانه سعی کردیم که این مسیر خوب و امن را برای واردات واکسن ادامه دهیم، اما انتظار داریم با کمک های مالی این مسیر هموارتر شود.
بنابر اعلام روابط عمومی جمعیت هلال احمر، وی ادامه داد: دردمندانه می گویم که من اقوامم را به سبب کرونا از دست دادم و اگر واکسن بود آنها همچون سایر عزیزان هموطن از دست رفته، الان زنده بودند.
رییس جمعیت هلال احمر اظهار داشت: روزانه هم بیش از ۱۰۰۰ نفر در مرکز شرق تهران واکسینه می شوند، بطور کلی ما ۱۶۰ مرکز واکسیناسیون آماده داریم که می توانند به ۵۰۰ مرکز ارتقا یابند.
دکتر علیرضا زالی - فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران نیز اظهار داشت: ساختار چالاک اجرائی و خدماتی جمعیت هلال احمر که عمدتاً در مواقع بحران نقش آفرینی می کند از روزهای آغازین شیوع ویروس کرونا همراه ستاد ملی مقابله با کرونا بود که همیشه در بخش بهداشت، درمان، مشکلات مدنی و پیشگیری کنار وزارت بهداشت هستند.
وی اظهار داشت: همین طور نقش بین المللی هلال احمر در تامین و واردات واکسن، سرم و داروها بسیار برجسته بوده، بطور معمول نقش هلال احمر در چنین مطالبی از چابکی بالایی همیشه برخوردار بوده و هیچ دستگاهی به اندازه هلال احمر از این وجاهت عالی برخوردار نیست.
وی اضافه کرد: بیش از گذشته ظرفیت های هلال احمر برای واکسیناسیون و تامین سرم افرایش یافته که این امر را باید به فال نیک بگیریم.
زالی افزود: حسن اعضای هلال احمر در بخش واکسیناسیون همان جایگاه موجه مبتنی بر سرمایه اجتماعی ملی است که برای ما بسیار کمک کننده خواهد بود چون اعضای هلال احمر همان اطمینان بخشی را به مردم می دهند که در جاده ها با لباس مقدسِ بر تن به مسافران می دهند، بدین سبب حضور و کمک آنها در بحث واکسیناسیون برای وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا بسیار موثر و مهمست.
بنابر اعلام روابط عمومی جمعیت هلال احمر، همین طور امروز با حضور دکتر همتی - رئیس جمعیت هلال احمر و دکتر زالی - فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران، مرکز واکسیناسیون عمومی کرونا در مجتمع دارویی درمانی هلال ایران افتتاح شد.
منبع:

1400/05/18
10:18:23
5.0 / 5
1004
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , خدمات , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین