با تماشای نقاشی های طبیعت استرس این روزها را کاهش دهید

با تماشای نقاشی های طبیعت استرس این روزها را کاهش دهید

گشت و گذار در طبیعت از دیرباز تاثیری غیر قبل انکار در درمان مشکلات روحی انسان داشته است اما پژوهشها ثابت کرده که تماشای یک عکس یا یک نقاشی زیبا از مناظر طبیعی هم در کاهش استرس و نگرانی آدم ها اثرگذار است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، الجزیره در مطلبی به بررسی تأثیر تماشای تصاویر یا نقاشی هایی زیبا از مناظر طبیعی بر بهبود حال روحی انسان پرداخته و آورده است: تحقیقات نشان داده است که گشت و گذار در طبیعت اضطراب و استرس آدمی را می کاهد و و ارتباط پیوسته با طبیعت سبب آرامش انسان می شود. اما تحقیقات جدید نشان می دهند که حس و حال خوبی که انسان از گشتن در طبیعت به دست می آورد فقط محدود به این نیست که حتما در آن مکان زیبا حضور داشته باشد؛ بلکه دیدن یک عکس از منظره های زیبای طبیعی و حتی یک نقاشی از طبیعت می تواند انسان را به وجد آورده و حالش را بهتر و استرسش را کمتر کند.
پژوهشگرانی با سرپرستی یک مرکز پزشکی در هلند این مورد را به صورت عملی آزمایش کرده اند. در این تحقیق ۴۶ نمونه مورد بررسی قرار گرفتند تا مشخص شود که تماشای تصاویر زیبایی از طبیعت چگونه می تواند حال روحی بیننده را بهتر کند. در این آزمانش ضربان قلب و میزان استرس شرکت کنندگان هنگامی که درحال حل یک مسئله ریاضی بودند اندازه گیری شد و سپس آنها را در معرض تماشای تصاویری قرار دادند تا میزان تغییرات را محاسبه کنند. به گروهی از شرکت کنندگان تصاویری از محیط شهری در بین درختان و طبیعت و به گروهی دیگر تصاویری از محیط شهری خالی از هر گونه عنصر طبیعی و زیبایی نشان داده شد و مشخص شد، اشخاصی که تصاویر درختان و محیط های سرسبز را دیده اند سطح استرشان کاهش یافته است.
این آزمایش ثابت کرد که مشاهده تصاویری از طبیعت یا نقاشی هایی از آن که فاقد صدا و یا بوی خوش طبیعت هستند هم می تواند به بهبود حال روحی بیننده کمک نماید اما واضح است که بودن در طبیعت و تجربه مستقیم قدم زدن در بین مناظر زیبای طبیعی تأثیر بیشتری بر انسان خواهد داشت.
البته باید به این امر اشاره نمود که دیدن تصاویری زیبا از طبیعت و نقاشی هایی از طبیعت فقط می تواند به کاهش استرس و نگرانی، بعد از وقوع کمک نماید اما نمی تواند مانعی برای ایجاد استرس بوده و یا از آن جلوگیری نماید.
روانشناسان سفارش می کنند که از گل و گیاهان طبیعی در محل کار و محیط مطالعه خود استفاده نماییم و اگر استفاده از گل و گیاه طبیعی مناسب فضا نیست، از تصاویر و نقاشی هایی با مبحث طبیعت استفاده نماییم.
اثر دیوید هاکنی


منبع:

1400/05/23
11:26:09
5.0 / 5
1261
تگهای خبر: آرامش , استرس , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین