اخطار نسبت به تبعات به تعویق انداختن اعمال جراحی ضروری بخاطر كرونا

اخطار نسبت به تبعات به تعویق انداختن اعمال جراحی ضروری بخاطر كرونا

متخصص ارتوپدی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با بیان اینكه برخی از افراد علیرغم گذشت هفته ها از شكستگی اندام، به خاطر ترس از مبتلا شدن به كرونا به مراكز درمانی رجوع نمی كنند، نسبت به خطرات به تعویق انداختن عمل های جراحی ضروری ارتوپدی همچون شكستگی ها، اخطار داد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر محمد قریشی با اشاره به اینکه عمل های جراحی ارتوپدی به دو دسته اورژانسی و غیراورژانسی تقسیم می شود، اظهار داشت: دسته اول عمل های اورژانسی مانند شکستگی ها هستند که امکان به تعویق انداختن آنها وجود ندارد.
وی با اخطار نسبت به عواقب به تعویق انداختن چنین عمل های ضروری در دوران شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: برای مثال اگر فرد مسنی بر اثر زمین خوردگی گرفتار شکستگی لگن شده است، باید حتما به مراکز درمانی رجوع کند و به خاطر انتشار کرونا نباید از رفتن به پزشک امتناع کند.
این متخصص با اشاره به اینکه به تازگی بیمارانی به مراکز درمانی رجوع می کنند که هفته ها از شکستگی اندام آنها گذشته است اما به خاطر ترس از مبتلا شدن به کرونا، عمل جراحی خویش را به تعویق انداخته اند، توضیح داد: این درحالی است که اگر بیمار در زمان مناسب به ما رجوع کند امکان بهبود ناحیه صدمه دیده بسیار بیشتر است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: مردم باید بدانند که برای مثال اگر فرد مسنی در خانواده دارند که به دلیل زمین خوردگی در راه رفتن گرفتار مشکل شده، احتمال دارد گرفتار شکستگی شده باشد و باید حتما به پزشک رجوع کنند.
رئیس بیمارستان اختر درباره عمل های جراحی ارتوپدی غیراورژانسی توضیح داد: می توان به طورکلی عمل های جراحی ارتوپدی غیر شکستگی را غیر اورژانسی محسوب کرد، البته گاهی اوقات در موارد غیر شکستگی هم عمل های اورژانسی وجود دارد، اما این موارد از استثناها محسوب می شوند.
دکتر قریشی افزود: برعکس مواردی که درباره به تعویق انداختن عمل های اورژانسی گفته شد، متاسفانه برخی افراد فکر می کنند چون در خانه مانده اند، دوران انتشار کرونا فرصت مناسبی برای انجام جراحی های غیراورژانسی همچون درمان درد زانو، شانه و یا دیسک کمر و گزگز دست و پاست. افراد باید انجام این عمل های غیرضروری را به زمانی موکول کنند که شرایط به حالت عادی بازگشته است و ضرورتی ندارد مردم هم اکنون پیگیر دردهای مزمن اسکلتی و عضلانی باشند.
این متخصص خاطرنشان کرد: افرادی که از دردهای مزمن عضلانی و اسکلتی رنج می برند، باتوجه به انتشار کرونا می توانند با مصرف مسکن های معمول درد را کاهش دهند و مبادرت به انجام عمل های غیر اورژانسی نکنند.
دکتر قریشی در انتها تصریح کرد: البته با تمهیداتی که برای ایجاد بخش ایزوله در بیمارستان اختر بعنوان مرکز ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دیده ایم امکان انجام عمل جراحی برای بیماران کرونایی که گرفتار شکستگی شده اند هم فراهم است.
منبع:

1399/04/23
20:49:38
5.0 / 5
2230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین