موافقت کمیسیون آموزش با وزیر پیشنهادی بهداشت

موافقت کمیسیون آموزش با وزیر پیشنهادی بهداشت

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از موافقت این کمیسیون با وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بهداشت آگاهی داد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، رضا حاجی پور در جلسه علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره بهرام عین اللهی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به شرح زیر قرائت کرد:
هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی با سلام احترام؛
مستند به ماده (۲۰۲) بخشنامه داخلی مجلس شورای اسلامی، به پیوست گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درباب بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای بهرام عین اللهی وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بمنظور قرائت در صحن علنی ارائه می شود.
علیرضا منادی سفیدان رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری
گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درباب بررسی صلاحیت و برنامه های ارائه شده آقای بهرام عین اللهی وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
مقدمه:
موضوع سلامت افراد جامعه، از حیاتی ترین مسائل کشور است. بدین سبب لازم است که مدیریت و هدایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بعنوان متولی اصلی سلامت کشور و آموزش پزشکی، به فردی لایق و مطمئن سپرده شود.
در سیاست های کلی سلامت بر ارتقاء نظام انتخاب، ارزشیابی و تعلیم و تربیت اساتید و دانشجویان و مدیران در محیط های علمی و دانشگاهی متناسب با ارزش های اسلامی اشاره شده است. تدوین، تعیین خطی مشی ها و نیز برنامه ریزی و اجرای برنامه های تربیت نیروی انسانی گروه پزشکی از وظایف مصرح قانونی وزارت بهداشت به شمار می آید. چنانچه در تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد، بدرستی عمل نشود، با وجود تخصیص بودجه، بی نظمی در کارآیی و نارضایتی مردم را در پی خواهد داشت. باتوجه به مطالب فوق، کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری، صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت مهم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را بررسی نمود که نتیجه این بررسی، به شرح زیر تقدیم می گردد.
بخش اول: انطباق مدارک و سوابق وزیر پیشنهادی
جناب آقای دکتر عین اللهی در دو دوره معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده اند و علاوه بر آن در مراکز تحقیقاتی و آموزشی متنوعی در این وزارتخانه، مدیریت، دبیری و یا عضویت داشته اند.
۷۰ مقاله متناسب با موضوعات وزارت بهداشت در مراجع معتبر علمی داخلی و خارجی، قسمتی از سوابق علمی ایشان است. ایشان قریب سی سال سابقه عضویت هیأت علمی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دارند و دهها پروژه دستیاری پزشکی و تحصیلات تکمیلی را راهنمایی و هدایت نموده اند.
بخش دوم: شرح توضیحات و تعهدات شفاهی وزیر پیشنهادی
در کمیسیون در جلسه کمیسیون با آقای دکتر عین اللهی به اولویت های زیر اشاره شد:
۱- بهره مندی عادلانه همه مردم به خدمات سلامت کشور
۲- مقابله بموقع و مناسب با بحران ها
۳- تنظیم صحیح زمان بازگشایی دانشگاهها
۴- توجه به نیازهای دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی و دستیاران پزشکی مشغول خدمت در شبکه سلامت
۵- لزوم تحول در نظام سنجش و پذیرش رشته های علوم پزشکی
۶- توجه به مسائل فرهنگی و اخلاقی در بیمارستانها و دانشگاههای علوم پزشکی کشور
با توجه به نیاز کشور به خودکفایی دارویی و تجهیزات پزشکی، وزیر پیشنهادی قول دادند این وزارتخانه به شرکتهای دانش بنیان و پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد توجه بیشتری نماید.
بخش سوم: بررسی معیارهای عمومی برنامه وزیر پیشنهادی
برنامه ارائه شده ایشان واقع گرایانه تدوین شده و از جامعیت، شفافیت و صراحت نسبتا خوبی برخودار می باشد اما کمیسیون انتظار داشت باتوجه به سوابق جناب آقای دکتر عین اللهی، در حوزه آموزش پزشکی و پژوهش و فناوری به جزییات بیشتری پرداخته می شد.
بخش چهارم: انطباق برنامه های ارائه شده با اسناد بالادستی
به نظر می رسد برنامه وزیر با اسناد بالادستی مانند قانون اساسی، سند چشم انداز، نقشه جامع علمی کشور، سیاست های کلی سلامت، قانون برنامه ششم توسعه و قوانین عادی مهم حوزه درمان و آموزشی پزشکی دارای هماهنگی و انطباق است.
بخش پنجم: بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی
۱- صلاحیت فرهنگی و بینش سیاسی
ایشان در زمان جنگ و پس از آن در درمان مجروحین جنگ تحمیلی نقش مهمی داشته اند. و همین طور از سال ۱۳۸۷ تا حالا نیز، رییس شورای بسیج جامعه پزشکی کشور می باشند.
۲- صلاحیت علمی، حرفه ای و تسلط بر مسائل پزشکی کشور
ایشان پزشکی با سوابق علمی درخشان و سابقه طولانی مدت در جایگاههای متنوع مدیریتی به خصوص جایگاههای آموزشی و تحقیقاتی وزارت بهداشت می باشند.
نتیجه گیری ( نظر نهایی کمیسیون)
بررسی برنامه های پیشنهادی جناب آقای دکتر عین اللهی نشان میدهد که ایشان از تسلط مناسبی بر مسائل آموزش پزشکی و درمانی کشور برخوردار می باشند و با توجه به این که وی دارای پیشینه متناسب همچون معاونت آموزشی وزارت بهداشت و ریاست بیمارستان شهید لبافی نژاد هستند و همین طور تحقیقات و پژوهشهای علمی فراوان که در رزومه ایشان دیده می شود، در نهایت باتوجه به تعهد ایشان جهت ایجاد تحول در زمینه آموزشی وزارت بهداشت، کمیسیون با پیشنهاد تصدی ایشان برای پست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با اکثریت آراء موافقت نمود.1400/05/31
23:19:34
5.0 / 5
914
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین