عین اللهی در مبارزه با کرونا، قهرمان ملی می شود؟

عین اللهی در مبارزه با کرونا، قهرمان ملی می شود؟

به گزارش آزمایشگاه رادین دکتر بهرام عین اللهی توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با ۲۱۴ رای موافق بعنوان وزیر بهداشت دولت سیزدهم انتخاب گردید و از این پس او سکاندار وزارت خانه ای خواهد بود که متولی کنترل بلایی با نام کرونا در کشور است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، بهرام عین اللهی، یکی از وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم، ۳ شهریور ۱۴۰۰ در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با ۲۱۴ رای موافق، ۵۵ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع از مجموع نمایندگان حاضر در این نشست بعنوان وزیر بهداشت انتخاب گردید.
دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت دولت سیزدهم متولد سال ۱۳۳۷ متخصص چشم پزشکی، فوق تخصص قرنیه و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. پیش از این هم تصدی در سمت هایی همچون معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس شورای بسیج جامعه پزشکی کشور، معاون درمان بهداری کل سپاه پاسداران، ریاست دفتر نظارت و ارزیابی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ریاست قطب چشم پزشکی، دبیر شورای هم اندیشی نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و... در کارنامه او به چشم می خورد.
عین اللهی برنامه های خویش را در ۱۱۴ صفحه با محوریت مدیریت کرونا، تقویت و استقرار شبکه ملی خدمات سلامت، تحقق اسناد بالادستی سلامت، برنامه جامع توانبخشی و سلامت اجتماعی، نظام اطلاعات سلامت، دارو و تجهیزات پزشکی، کارکرد تولید منابع، تأمین مالی و کارکرد عرضه خدمات سلامت عرضه کرده است. بر مبنای آنچه که وی در برنامه خود آورده است مقرر است با ۷ راهبرد اساسی به سمت نیل به اهداف تعیین شده حرکت نماید که این راهبردها شامل موارد ذیل است:
۱. تضمین فراهمی، دسترسی، قابلیت خرید و بهره مندی از خدمات پایه سلامت برای همگان
2. برقراری عدالت در تأمین منابع و بهره مندی از خدمات سلامت
3. افزایش کارآیی و اثربخشی نظام مراقبت های بهداشتی و درمانی
4. برقراری حفاظت مالی مبتنی بر توانایی پرداخت مردم، در مقابل هزینه های خدمات سلامت
5. بهبود کیفیت خدمات و مراقبت ها و کالاهای سلامت محور
۶. حفظ شأن و کرامت مردم هنگام دریافت خدمات سلامت
7. سرآمدی کشور بین کشورهای منطقه چشم انداز در حوزه تولید دانش و آموزش و پژوهش پزشکی
عین اللهی مدیریت همه گیری کووید -۱۹ را همچون برنامه های اولویت دار اجرایی خود می داند و بر مبنای آنچه که در برنامه اش آورده است این مداخلات آنی و در اولویت نخست برای کاهش مرگ و میر و ناتوانی براثر همه گیری کووید۱۹ بگونه ای طراحی، اجرا و پایش خواهند شد که نتایج آنها حداکثر تا شش ماه نخست دولت سیزدهم برای مردم ملموس و در بهره مندی شان از خدمات سلامت اثربخش باشد.
او که روز دوشنبه اول شهریورماه با حضور در مجلس شورای اسلامی مبادرت به دفاع از برنامه خود کرد، سلامت مردم را خط قرمز و اولویت اصلی خود خواند و تصریح کرد: « نمی توان سلامت مردم را معطل تأخیر و تعطیل در تصمیم گیری این و آن کرد. دفاع از سلامت مردم نباید معطل شخص و چیز دیگر شود. حفظ جان مردم مهم ترین اولویت دولت می باشد. همه گیری کرونا نشان داد که سلامت مبحث تک بعدی نیست و بر همه ابعاد زندگی مردم تاثیر می گذارد.»
او از جهاد سلامت نام برد و اظهار داشت: « ما جهاد سلامت را ادامه می دهیم. همان گونه که رئیس جمهوری هم بیان داشتند مهم ترین اولویت دولت بحث بیماری کرونا است.» به همین دلیل او واکسیناسیون گسترده را مهم ترین عاملی دانست که میتوان از راه آن مرگ و میر ناشی از بیماری را کم کرد و با تاکید بر ضرورت تهیه واکسن کرونا اعلام نمود: «پایان بهمن سال جاری واکسیناسیون تمام می شود.»
عین اللهی در عین حال قرنطینه و یا لاک دوان را از ابزارهای مهم کنترل همه گیری کرونا می داند البته به شرط آنکه با عنایت به شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور ما اجرایی شود و به شکل نمایشی هم نباشد. وی در بخشی از دفاعیات خود از این طرح تاکید کرده است: «یعنی قابل توضیح نیست که پس از تعطیلی و امکان قرنطینه شاهد افزایش میزان مرگ و میر باشیم. این معیار لاک دوان نیست.»
او در بخش دیگری از برنامه های خود ضمن آنکه ۷۵ درصد از عوامل اثرگذار در سلامت را خارج از وزارت بهداشت دانسته است، بر کاهش هزینه مردم در نظام سلامت تاکید کرده است. به اذعان او: « علیرغم این که بر مبنای قانون برنامه می بایست هزینه ها را به ۲۵ درصد کاهش می دادیم این امر محقق نشد؛ به همین دلیل با منابع مالی پایدار باید این مقدار را کاهش دهیم.»
او همینطور نظام بهداشت و پیشگیری را نسبت به درمان در اولویت می داند، به شکلی که اعتقاد دارد با پیشگیری مخاطره درمان را شاهد نخواهیم بود.
وی همینطور بخش مهم دیگر برنامه خویش را معطوف به نظام ارجاع و پزشکی خانواده می داند و تاکید می کند: «اگر بتوانیم به زیر ساخت الکترونیکی و امور فرهنگی این حوزه ورود نماییم، ایجاد این مهم هم تسهیل می شود، امروزه کشورها برای کنترل اقتصادی و بهبود خدمات نظام سلامت، پزشک خانواده دارند. یکی دیگر مشکلات ما این است که آمار درستی از نظام سلامت نداریم، اما وقتی این مشکل رفع می شود که نظام سلامت الکترونیک داشته باشیم. نظام الکترونیک سلامت تعارض منافع را هم از بین می برد.»
به اعتقاد او در حوزه مقابله با تعارض منافع ابتدا باید ساختار نظام سلامت را بگونه ای تبیین کرد که تعارض منافع از میان برود. او مهم ترین کار در این عرصه را توجه مدیران ارشد می داند و تاکید می کند: « بر مبنای بیانیه گام دوم انقلاب مدیرانی انقلابی، متخصص و پاکدست و جهادی و فاقد هرگونه تعارض منافع انتخاب خواهم کرد.»
از سوی دیگر وی در بخش دیگری از برنامه های خود بر گسترش پوشش بیمه ای تاکید کرده است به شکلی که به اعتقاد او باید پوشش بیمه پایه درمان را برای کل بیماران افزایش دهیم و بیمه مجانی برای اقشار صدمه پذیر را مورد توجه قرار دهیم، پوشش بیمه باید افزایش پیدا کند و بیمه های تکمیلی هم باید سامان دهی شود، پوشش خدمات دندانپزشکی باید افزایش پیدا کند و بیماری های نوپدید هم پوشش داده شود، برای مثال همه خدمات بیماری کرونا باید پوشش داده شود.»
او همینطور بر ضرورت بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی استاندارد و علمی در کشور تصریح کرد چون که به اعتقاد او طب سنتی علمی و استاندارد می تواند مشکل ما را حل کند.
عین اللهی بخش مهمی از برنامه خویش را معطوف به درمان ناباروری به شکل مجانی در جهت اهداف جمعیتی مختص کرده است.
او همینطور عدالت آموزشی را گسترش آموزش در کل کشور دانسته و تاکید می کند: « با گسترش زیرساخت های آموزشی به این مورد هم توجه خواهد شد.»
منبع:

1400/06/04
13:14:28
5.0 / 5
1195
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین