هلال احمر، پیشرو در تامین واکسن کرونا

هلال احمر، پیشرو در تامین واکسن کرونا

آزمایشگاه رادین: جمعیت هلال احمر بعنوان یک نهاد امدادی طی 18 ماه گذشته شیوع ویروس کرونا در کشور نقشی پررنگ در ارائه خدمات درمانی، تهیه دارو و اقلام و تجهیزات پزشکی و به ویژه تامین واکسن کرونا ایفا کرده است.


از ابتدای شیوع کرونا(اسفند ۹۸) در کشور تا کنون که بیش از ۱۱۰ هزار نفر از مردم جان خودرا از دست داده اند، با وجود وضعیت تحریمی، خیلی از سازمان ها و نهادها به فراخور مسئولیت، پای در میدان مقابله با این ویروس گذاشته اند اما جمعیت هلال احمر به خاطر ماهیت کاری، ابعاد گسترده تری در این رودروی به کارهای خود بخشیده است.
برپایی نقاهتگاه برای بیماران کرونائی، ارائه خدمات رایگان به این بیماران و پایش و کنترل مداوم مبادی مرزها از اهم کارهای هلال احمر طی ۱۸ گذشته در مقابله با کرونا می توان برشمرد اما تهیه واکسن و واردات این اکسیر ضد کرونائی را باید سرفصل اقدامات این جمعیت دانست.
جمعیت هلال احمر تا کنون ۱۸ محموله واکسن وارد کشور کرده و آخرین(هجدهمین) محموله را نیز حاوی پنج میلیون دز روز یکشنبه چهاردهم شهریور ماه بوسیله فرودگاه امام خمینی(ره) وارد کرد و تحویل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داد.
اما هلال احمر بگفته سخنگوی این جمعیت، فعالیت خود برای تامین واکسن را از زمستان سال ۱۳۹۹ شروع کرد.
محمدحسین قوسیان مقدم ۲۸ فروردین سال جاری با اشاره به واردات واکسن کرونا توسط هلال احمر اظهار داشت: جمعیت هلال احمر از زمستان سال ۱۳۹۹ در تلاش است تا واکسن کرونا تهیه نماید و چندین بار هم دراین زمینه بصورت رسمی اعلام آمادگی کردیم اما در عین حال عنوان کردیم در مورد نوع واکسن و کشور آن حتما با سازمان غذا و دارو همکاری خواهیم کرد تا بهترین واکسن تایید شده توسط این سازمان به دست مردم کشور برسد.
وی اضافه کرد: در طول دو سه ماه گذشته نیز با چین، روسیه و هند درحال مراوده بودیم تا واردات واکسن را انجام دهیم و خوشبختانه به نتایجی نیز دست پیدا کردیم و در نهایت به مرحله ای رسیدیم که به مجوز نیاز داشتیم و این مجوز سرانجام ۱۴ فروردین ماه صادر شد.
به گفته قوسیان مقدم، چندین ماه پیش از این تاریخ ما نامه درخواست خودرا ارسال کردیم اما در نهایت ۱۴ فروردین ماه دستور صادر شد و همین نخست وفروردین توانستیم محموله ای از واکسن کرونا با رایزنی صلیب سرخ کشور چین وارد نماییم.
رایزنی برای واردات بیشتر واکسن
گرچه ورود محموله از فروردین ماه آغاز شد، اما رئیس جمعیت هلال احمر چندی پس از شروع رایزنی ها برای واردات واکسن کرونا آگاهی داد.


کریم همتی ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ در جلسه شورای مدیران این جمعیت با اعلان اینکه ۱۴ فروردین ماه مجوز واردات واکسن کرونا از طرف وزارت بهداشت به هلال احمر داده شد، اضافه کرد: اقدامات اولیه برای واردات واکسن کرونا به کشور انجام شده و تلاش ها در این حوزه ادامه دارد. در کنار این اقدامات، ۴۰۰ هزار دز واکسن سینوفارم اهدا شده از طرف صلیب سرخ چین وارد کشور و به وزارت بهداشت تحویل داده شد که در قالب واکسیناسیون سراسری در کشور به گروه هدف خواهد رسید. رایزنی ها با کشورهای روسیه و چین ادامه دارد و با اتحادیه آسیا و اقیانوسیه نیز صحبت هایی انجام شده تا هر چه سریع تر مابقی واکسن های مورد نیاز تامین گردد.
اما رایزنی ها جمعیت بی جواب نداد و سخنگوی جمعیت هلال احمر هفتم فروردین سال ۱۴۰۰ اعلام نمود توفیقاتی حاصل شده تا واردات واکسن را از مبداء چین به کشور داشته باشیم.
قوسیان مقدم با اشاره به وضعیت واردات واکسن کرونا از طرف هلال احمر، اظهار داشت: هم اکنون پیگیری برای واردات واکسن کرونا از طرف جمعیت هلال احمر به شدت درحال جریان است. واردات مان از مبداء چین خواهد بود، اما هنوز نمی توانیم اعلام نماییم که میزان واردات چقدر بوده و دقیقا چه زمانی وارد کشور می شود.
وی اضافه کرد: مسلما جمعیت هلال احمر دنبال این است که واکسن را به میزان قابل توجهی وارد کند. اقدامات لازم انجام شده و توفیقاتی هم دراین زمینه داشته ایم تا واردات واکسن را از مبداء چین به کشور داشته باشیم. میزان و زمان واردات آنرا متعاقبا پس از قطعی شدن اعلام می نماییم. خبرهایمان دراین زمینه خبرهای خوبی است.
سخنگوی جمعیت هلال احمر همین طور ۲۹ خرداد ماه اعلام نمود که روند واردات واکسن کرونا از طرف هلال احمر تا رفع نیاز کشور ادامه خواهد یافت.


وی اظهار داشت: تا حالا محموله هایی از واکسن کرونا توسط هلال احمر به کشور وارد شده و با احتساب رسیدن ادامه محموله ۲ میلیون دزی واکسن که یک بخش آن روز پنجشنبه ۲۷ خرداد ماه به کشور رسید، هلال احمر توانسته است ۴.۵ میلیون دز واکسن کرونا وارد کند.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت تا حالا ۳۰ میلیون و ۳۳۸ هزار و ۲۵۴ دُز طی دو نوبت به افراد تزریق و حدود ۲۵ میلیون دز از این واکسن ها توسط هلال احمر وارد کشور شده است، اما رئیس جمعیت هلال احمر معتقد می باشد برای خروج از بحران کرونا به ۱۸۰ میلیون دز واکسن نیاز داریم.
همتی هشتم شهریور ماه با اعلان اینکه برای واکسیناسیون کامل جامعه و خروج کشور از بحران کرونا به ۱۸۰ میلیون دز واکسن نیاز داریم، اضافه کرد: درحال بررسی واکسن ویژه گروه های خاص و اطفال هستیم و تلاش می نماییم واکسن های مناسب برای این گروه تهیه و به کشور وارد نماییم.
وی همین طور با اشاره به درگیری کشور از اواخر سال ۹۸ با بحران کرونا اظهار داشت: در طول این مدت، جمعیت هلال احمر بر طبق رسالت ذاتی خود، در مرکز میدان مقابله با این بحران و در کنار وزارت بهداشت و سایر دستگاه های دخیل در مدیریت این بیماری بوده و برای سلامت مردم تلاش نموده است.
همتی افزود: بر طبق توافق های انجام شده، تلاش می شود از هفته آتی، پارت های پنج میلیونی واکسن به کشور وارد شود و روند واردات واکسن شتاب بیشتری بگیرد. هلال احمر با حمایت رییس جمهوری و هماهنگی وزارت بهداشت تلاش می کند در شهریور ماه ۲۰ میلیون دز و در ماه های مهر و آبان، هر ماه ۳۰ میلیون دز واکسن به کشور وارد کند.
وی اضافه کرد: باتوجه به جمعیت ۸۰ میلیونی کشور، اگر بخواهیم دو تا سه دز واکسن برای مردم تامین نماییم، به واردات ۱۸۰ میلیون دز واکسن نیاز داریم و بنابر تاکید ویژه رییس جمهوری درباب تسریع در واردات واکسن، هلال احمر می تواند بر طبق جایگاه خود در فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، روند شروع شده برای واردات واکسن را تا واکسیناسیون کامل جامعه و خروج کشور از بحران کرونا ادامه دهد.
رئیس جمعیت هلال احمر همین طور از پیگیری معاونت امور بین الملل و حقوق بشردوستانه این جمعیت برای تامین واکسن از سایر منابع تولید کننده همچون اروپا نیز آگاهی داد و اظهار داشت: بنابر تاکید مقام معظم رهبری و رییس جمهوری، هیچ ممنوعیتی برای واردات واکسن از منابع معتبر وجود ندارد و در صورت نهایی شدن قراردادهای خرید و دریافت واکسن، این اقدام با حمایت دولت و مجوز وزارت بهداشت صورت خواهد گرفت.
همتی اضافه کرد: هلال احمر همین طور درحال بررسی نحوه تهیه واکسن مناسب ویژه بیماران خاص، مادران باردار، مادران شیرده و اطفال است و تلاش می نماییم واکسن های مناسب برای این گروه تهیه و به کشور وارد نماییم.
رئیس جمعیت هلال احمر طی چند روز گذشته از ورود سنگین ترین محموله ی واکسن کرونا که تهیه شده توسط هلال احمر حاوی پنج میلیون دز واکسن به کشور آگاهی داد و اظهار داشت: بطور کلی این جمعیت از اردیبهشت ماه تا حالا ۲۵ میلیون و ۳۹۰ هزار دز واکسن به کشور وارد کرده است.
رئیس جمعیت هلال احمر کشور با بیان این که واردات محموله های پنج میلیون دزی واکسن به کشور ادامه دار خواهد بود، بیان کرد: همانطور که قبل تر هم اعلام نموده بودیم و همین طور طبق تاکیدات رییس جمهوری در گفت وگوی زنده با مردم در خصوص تامین ۴۰ میلیون دز واکسن در شهریور ماه، این روند را با شتاب بیشتری ادامه خواهیم داد.
وی افزود: مدیران جمعیت هلال احمر کشور حتی با افتتاح دولت جدید همچنان در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا و با محوری بودن موضوع واکسن و واکسیناسیون در دولت سیزدهم همه تلاش خودرا درعرصه خدمت رسانی به هموطنان عزیز کشور به اجرا گذاشتند وتا نابودی کامل ویروس کرونا پای کار ایستاده اند.
رئیس جمعیت هلال احمر همین طور از پیگیری معاونت امور بین الملل و حقوق بشردوستانه این جمعیت برای تامین واکسن از سایر منابع تولید کننده همچون اروپا نیز آگاهی داد و اظهار داشت: بنابر تاکید مقام معظم رهبری و رییس جمهوری، هیچ ممنوعیتی برای واردات واکسن از منابع معتبر وجود ندارد و در صورت نهایی شدن قراردادهای خرید و دریافت واکسن، این اقدام با حمایت دولت و مجوز وزارت بهداشت صورت خواهد گرفت.
همتی اضافه کرد: هلال احمر همین طور درحال بررسی نحوه تهیه واکسن مناسب ویژه بیماران خاص، مادران باردار، مادران شیرده و اطفال است و تلاش می نماییم واکسن های مناسب برای این گروه تهیه و به کشور وارد نماییم.
به هر روی گرچه شاید تامین نیاز ۱۸۰ میلیون دز برای خروج کشور از بحران کرونا کمی زمان بر به نظر می آید، اما عزم دولت سیزدهم و اولویت قرار گرفتن تسریع واکسیناسیون می توان این هدف را محقق سازد.
بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه یکم شهریور ماه بعنوان وزیر پیشنهادی بهداشت دولت سیزدهم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به ارائه برنامه خود پرداخت و گفت، واکسیناسیون کرونا تا اختتام بهمن سال جاری اختتام می یابد.
وی ۱۳ شهریور ماه نیز گفت به لطف خدا حرکتی انقلابی در دولت انجام شده و واکسن به مقدار کافی درحال واردات به کشور است و این مقدار واکسن در طول تاریخ بیماری کرونا، بی نظیر بوده و تا آخر شهریور و مهر ماه نیز روند واردات واکسن به کشور ادامه دارد.
بدون شک با این هم افزایی مورد حمایت دولت سیزدهم و همکاری نهادهای فعالی چون جمعیت هلال احمر در تهیه واکسن و تسریع واکسیناسیون سراسری، خوشبینی ها و امیدواری ها برای مهار و یا حداقل تضعیف ویروس کرونا در ماه های آتی تقویت شده و تداوم این روند روزهای خوبی را نوید می دهد.
از: احسان صادقی

منبع:

1400/06/18
10:15:11
5.0 / 5
940
تگهای خبر: آموزش , امداد , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین