رئیس جمعیت هلال احمر:

انگلستان و آمریکا، یک دز واکسن هم به ایران نمی دادند

انگلستان و آمریکا، یک دز واکسن هم به ایران نمی دادند

به گزارش آزمایشگاه رادین رییس جمعیت هلال احمر با اعلان اینکه انگلستان و آمریکا در حرف های خود صداقت ندارند، اظهار داشت: همین امروز اگر از انگلستان و آمریکا درخواست واکسن می کردیم، مطمئن باشید که یک دز واکسن هم به ایران نمی دادند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از خبرگزاری ایرنا از جمعیت هلال احمر، کریم همتی در جلسه شورای معاونین جمعیت هلال احمر اضافه کرد: وزارت بهداشت از جمعیت هلال احمر درخواست نمود تا هلال احمر در عرصه واکسیناسیون با ظرفیت بیشتری به کمک وزارت بهداشت آید. هلال احمر نیز به این درخواست وزارت بهداشت پاسخ مثبت داد و مقرر شده است که هلال احمر تمامی مراکز واکسیناسیون خود که ۵۰۰ مرکز است را به این پروسه اختصاص دهد.
وی اضافه کرد: استان تهران به سبب جمعیت زیادی که دارد نسبت به شهرستان ها در عرصه واکسیناسیون عقب تر است و ما تلاش می نماییم تا این سرعت پایین واکسیناسیون در استان تهران را با راه اندازی ۲۰ مرکز جدید تزریق واکسن، جبران نماییم. وزیر بهداشت نیز بر این اصل تاکید داشت. هلال احمر در تهران پهنه بندی خواهدنمود تا با نظم بیشتری واکسیناسیون صورت گیرد. اکنون هلال احمر بیش از درخواست وزیر بهداشت، ۱۳ مرکز واکسیناسیون مستقل داشته و در ۱۱۶ مرکز نیز مشارکت و همکاری داشته است.
رئیس جمعیت هلال احمر اشاره کرد: از ظرفیت شعب هلال احمر در استانها استفاده خواهیم کرد تا حداقل در هر شهرستان، یک مرکز تزریق واکسن داشته باشیم. در ماه های آینده، فقط بوسیله هلال احمر، مقرر شده است که ۹۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شود و مشخصا نیروی انسانی زیادی نیاز دارد تا بتوان این حجم از واکسن را به شهروندان تزریق کرد.
همتی افزود: بعد از مکاتبات انجام شده، قرار شد که یونیسف تعدادی واکسن برای ایمن سازی اتباع خارجی ساکن در ایران، در اختیار هلال احمر قرار دهد. هلال احمر نیز بصورت مجزا منابعی را برای واکسیناسیون اتباع خارجی در نظر خواهد گرفت. احیانا یک میلیون دز واکسن نیز از طرف یونیسف به ایران اختصاص داده می شود تا واکسیناسیون اتباع خارجی شروع شود.
وی اضافه کرد: ما به دنبال این هستیم که برای سنین ۱۲ تا ۲۰ سال نیز واکسن وارد کشور نماییم و احیانا بزودی نیز در این خصوص خبرهای خوبی شنیده شود. برای سنین ۲ تا ۱۲ سال نیز فقط یک کشور واکسن تزریق کرده است و هنوز در این خصوص جمع بندی حاصل نشده است.
رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به این که باید تمامی مسئولان هلال احمر با قدرت به وظایف خود عمل کنند، اظهار نمود: عملکرد هلال احمر را زمانی که با سال ۹۸ مقایسه می نماییم، تفاوت ها را به وضوح می توان متوجه شد. در یک زمینه فقط ۷۰ درصد واکسن کشور توسط هلال احمر تامین شده است. واردات واکسن نیز امری آسان نبود برای اینکه برخی کشورهای غربی در این حوزه صداقت ندارند. همین امروز اگر از انگلستان و آمریکا درخواست واکسن می کردیم، مطمئن باشید که یک دز هم به ایران نمی دادند.
همتی با اشاره به اینکه در پنج ماه نخست امسال در جمعیت هلال احمر، ۵۰ میلیون سرنگ تولید شده است، اشاره کرد: هلال احمر این توانمندی را دارد تا آلام مردم را در بخش های مختلف کم کند و رویه ما نیز در هلال احمر با تاکید بر همین اصل است. این عملکرد با نظارت دستگاه های مختلف صورت می گیرد و خوشبختانه چالش های گذشته نیز دیگر وجود ندارد. امروز کارهای اجتماعی هلال احمر نسبت به تمامی ادوار بهتر شده است و باید این رویه تداوم یابد.
رئیس جمعیت هلال احمر درباب مراسم اربعین ۱۴۰۰ اظهار داشت: تلاش می شود تا با تمام توان به زوار خدمت رسانی شود و هر مقدار از ظرفیت بیمارستان نجف را نیز که بتازگی راه افتاده است در این حوزه به کار خواهیم گرفت. تلاش بر این است تا زوار بتوانند در سلامت کامل به زیارت رفته و به کشور بازگردند. ما رویه ای را نیز در پیش خواهیم گرفت تا از همه زوار در هنگام بازگشت به کشور تست فوری گرفته شود تا مشکلی نیز در ورود بیماری به کشور وجود نداشته باشد.
همتی با اشاره به اینکه جمعیت ۳۰ هزار نفری نیز می تواند در شیوع ویروس کرونا بسیار موثر باشد، اظهار داشت: کنترل در هنگام بازگشت با رییس جمهوری درمیان گذاشته می شود تا در این خصوص نیز برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.
ویروس کرونا ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ بصورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور(اسفند ۹۸) تا کنون بیش از ۱۰۰ هزار از هموطنان جان خودرا از دست داده اند و هم اکنون ۲۸۵ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی، ۵۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.منبع:

1400/06/19
13:32:48
5.0 / 5
1098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین