در گفت وگو با آزمایشگاه رادین اعلام شد

اعزام 400 پزشک و پرستار هلال احمر به عراق

اعزام 400 پزشک و پرستار هلال احمر به عراق

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، اقدامات و خدمات این جمعیت برای مراسم اربعین حسینی سال جاری را شرح داد.


دکتر طاهر درودی در گفتگو با ایسنا، درباره اقدامات هلال احمر برای اربعین سال جاری، اظهار داشت: طبق مصوبه ستاد مرکزی اربعین، سال جاری هلال احمر یک مرکز درمانی در شهر نجف اشرف و یک مرکز درمانی هم در کربلا خواهد داشت. با عنایت به این که سال جاری حضور پیاده زائرین ایرانی و خروج به صورت زمینی را نداریم، بین راه را جمعیت هلال احمر پوشش نمی دهد.
وی ادامه داد: طبق برنامه با عنایت به این که تاریخ قطعی پروازها هنوز مشخص نشده، اما احیانا نخستین پروازها از 28 شهریور خواهد بود، نیروهای ما هم از همان روز اعزام می شوند و ان شاءالله تا روز 23 صفر هم عرضه خدمات به زائرین را خواهیم داشت.
درودی درباره وضعیت اعزام پزشک و کادر درمان برای عرضه خدمت در درمانگاه های هلال احمر، اظهار داشت: باتوجه به این که سال جاری زائر ایرانی به صورت زمینی اعزام نمی گردد و با عنایت به تاییدیه ای که عراقی ها و وزارت کشور عراق داده است، تعداد افرادی ایرانی که می توانند اعزام شوند، حدود 30 هزار نفر است. بر همین مبنا ستاد مرکزی اربعین تصمیم گرفت این تعداد را بین موکب ها و عوامل خدماتی توزیع کند. بنابراین ما هم ترکیب تیم پزشکی مان نسبت به سالهای قبل که مراکز گوناگونی را بعنوان مراکز درمانی با پوشش پزشک، پرستار و تیم های تخصصی زیر پوشش داشتیم، به نسبت کمتر شده است.
وی اظهار داشت: بر همین مبنا در چارچوب دو تیم و دو مجموعه کربلا و نجف، پزشکان و پرستاران باتجربه انتخاب شدند، هماهنگی های لازم انجام شده و کارهای ثبت نام و ارسال مدارک شان برای ویزا در حال انجام می باشد تا برای اعزام شان هماهنگی ها صورت گیرد. مجموعه تیم مان که شامل گروه درمانی پزشک، پرستار، فوریت های پزشکی، تکنیسین ها و... است و سایر عوامل مان حدود 400 نفر هستند.
درودی درباره ارسال دارو هم اظهار داشت: با عنایت به این که اعزام زائر کمتر شده، تلاش مان بر این است که تعداد زیادی از داروهایمان را از موجودی انبارهای کربلا و نجف تأمین نماییم. اگر مختصری کسری هم باشد، در محل تأمین می شود. نخستین پرواز برای اربعین از 28 شهریور انجام می شود. البته چند نفر از تیم راه اندازی ما برای آماده سازی درمانگاه ها، امکان دارد چند روز زودتر اعزام شوند، اما اصل اعزام ها از 28 شهریور خواهد بود.
وی درباره اجبار به واکسیناسیون افرادی که برای اربعین اعزام می شوند، اظهار داشت: ظاهرا طبق بحثی که مطرح شده، واکسیناسیون باید برای کسانیکه اعزام می شوند، انجام شده باشد. تیم هلال احمر با عنایت به این که تیم بهداشت و درمان هستند، واکسینه شدند و از این بابت نگرانی نداریم. سال جاری طبق مصوبه خروج زمینی زائرین را نخواهیم داشت و همه به صورت هوایی انجام می شود. قاعدتا پروتکلهای وزارت بهداشت مانند واکسیناسیون و... باید رعایت شود.
منبع:

1400/06/20
12:37:46
5.0 / 5
333
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین