راه اندازی 70 کلینیک تنفسی سرپایی برای ارائه داروهای درمان کرونا توسط نیروهای مسلح

راه اندازی 70 کلینیک تنفسی سرپایی برای ارائه داروهای درمان کرونا توسط نیروهای مسلح

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: 40 بیمارستان صحرایی در طول یک سال گذشته توسط نیروهای مسلح افتتاح شد که 25 مورد آن در پیک پنجم بوده است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، سردار حسن عراقی زاده، در جلسه ای با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ستاد وزارت بهداشت، اظهار داشت: مجموعه بهداشت و درمان نیروهای مسلح در ضمن این ۴۰ سال اخیر، در تمام بحران ها، بلایا، بیماریها و اجرای طرح های ملی مانند واکسیناسیون های گسترده، تمام قد در خدمت مردم و وزارت بهداشت بوده و انجام وظیفه کرده و به این انجام وظیفه نیز افتخار کرده است و درواقع این را وظیفه دینی و ملی خود دانسته و می دانند.

وی ادامه داد: از اسفندماه ۹۸ که کشور با بحران کرونا مواجه گردید، در ستاد کل نیروهای مسلح، قرارگاه امام رضا (ع) تشکیل شد و رئیس این قرارگاه سردار باقری بودند و زیرمجموعه آن ۹ کارگروه تشکیل شد و متناظر این قرارگاه در سایر سازمان نیز کمیته ای شکل گرفت. به تبع تشکیل این کمیته ها همکاری ما در عرصه های مختلف با عزیزان در وزارت بهداشت شروع شد و هر اقدامی که انجام می دهیم بصورت هماهنگ و با درخواست ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت است.

وی بیان کرد: تمام توانِ نیروهای مسلح، در این مقطع، پای کار آمد و به بیمارستان آماده باش داده شد. حدود ۶ هزار تخت بیمارستانی در اختیار نیروهای مسلح است (که برنامه ریزی کرده ایم که تعداد آنها را تا ۵ سال آینده به ۱۰ هزار تخت برسانیم) که با شروع کرونا در ابتدا اعلام گردید ۷۰ درصد ظرفیت تخت ها و در پیک دوم و سوم و پیرو فرمایش مقام معظم رهبری، ۱۰۰ درصد تخت ها را در اختیار بیماران کرونائی قرار دادیم.

سردار عراقی زاده با اعلان اینکه تعدادی از بیمارستان های نیروهای مسلح داخل پایگاه ها قرار داشته و مردم به آنها تردد ندارند بنا بر این ظرفیت این بیمارستان بطور صد درصد پر نشد، اشاره کرد: علاوه بر بیمارستان های ثابت، بیمارستان های صحرایی مورد تقاضا بود که در نقاطی مستقر شوند. ارتش جمهوری اسلامی تا حالا ۱۳ بیمارستان صحرایی را در شهرهای مختلف حسب درخواست راه اندازی کرده و بین یک ماه تا چندماه برقرار بوده اند؛ همین طور ۹ بیمارستان صحرایی را فقط در پیک پنجم در زاهدان، کرمانشاه، رشت، شهر قدس، خاش، بهارستان تهران، قم و فومن در فاز دوم راه اندازی کرده است. سپاه ۲۷ بیمارستان صحرایی راه اندازی نمود که ۱۶ مورد آن در پیک پنجم صورت گرفت. در مجموع، ۴۰ بیمارستان صحرایی در طول یک سال اخیر توسط نیروهای مسلح افتتاح شد که ۲۵ مورد در پیک پنجم بوده است. تعدادی از این بیمارستان ها نیز هنوز برپاست.


راه اندازی ۷۰ کلینیک تنفسی سرپایی برای ارائه داروهای درمان کرونا

وی اظهار داشت: نوع دیگری از خدمت، راه اندازی ۷۰ کلینیک تنفسی سرپایی برای ارائه داروهای درمان کرونا در استانهای مختلف توسط نیروهای مسلح بود. حدود ۳۵ هزار نفر در این مراکز تحت مداوا قرار گرفتند. همین طور در مقطعی که به نیروی انسانی نیاز بود، ۴۰۰ نیروی مراقبتی شامل پرستار، بهیار و مراقب سلامت را سازماندهی کردیم و در استانهای مختلف در اختیار دانشگاه ها قرار گرفتند.

رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح با اعلان اینکه تا حالا حدود ۹۸ هزار بیمار کرونائی در بیمارستان های نیروهای مسلح بستری شده اند، اشاره کرد: موضوع بعدی نقاهتگاه ها است؛ در ابتدا تصور بر این بود که بعداز ترخیص، بیماران را به منزل نفرستیم و در نقاهتگاه ها نگهداری شوند و در این راستا، تعداد زیادی نقاهتگاه در کشور افتتاح شد.

وی اظهار داشت: همین طور نیروهای تخصصی که درخواست شد از طرف نیروهای مسلح در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرند، توسط ارتش ۲۹۲ نفر، توسط سپاه ۹۸۸ نفر، توسط نیروی انتطامی ۶۱ نفر و در مجموعه ۱۳۴۱ نفر نیروی تخصصی شامل پزشک و پرستار در استانهای مختلف در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار گرفت.

عراقی زاده تصریح کرد: راه اندازی مراکز واکسیناسیون از دیگر خدماتی بود که توسط نیروهای مسلح نیز انجام شد و فقط در شهر تهران ۱۲ مرکز تجمیعی واکسیناسیون توسط نیروهای مسلح افتتاح شد. ارتش ۳ مرکز و حدود ۳۶۳ هزار نفر، سپاه و بسیج ۵ مرکز و ۱۴۴ هزار و ۹۸۴ نفر، وزارت دفاع ۲ مرکز و ۱۰۵ هزار نفر و نیروی انتظامی دو مرکز و ۹۵ هزار و ۹۰۷ نفر را واکسینه کرده اند. در کل کشور ۱۷۲ مرکز واکسیناسیون تا حالا توسط مجموعه نیروهای مسلح و بسیج به راه افتاده است.

رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: در بخش صنایع، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، تولیدات خودرا به تولید محصولات موردنیاز کرونا مانند تولید ماسک، کیت تشخیصی و واکسن اختصاص داد.

وی اظهار داشت: مجموعا ۳۹ طرح پژوهشی ازبین صدها طرحی که ارسال شده، خاتمه یافته و ۲۰ طرح در دست اجرا است؛ در مورد واکسن نیز علاوه بر مجموعه سپند، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله نیز با یک پلت فرم دیگر واکسن نورا در خط تولید قرار داده و الان در فاز دوم کارآزمایی بالینی قرار دارد.

به گزارش وبدا، ایشان سپس به کارهای بسیج و نیروی انتظامی اشاره و گزارشی درباب عملکرد این حوزه ها در روزهای کرونا ارائه کرد.
منبع:

1400/06/28
20:25:43
5.0 / 5
992
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین