معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

سالمندان 10 درصد از جمعیت ایران

سالمندان 10 درصد از جمعیت ایران

به گزارش آزمایشگاه رادین معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: امید به زندگی و افزایش طول عمر بعنوان دستاورد سیستم سلامت با سرعت بیشتر و توالی کمتر درحال ازدیاد است. امید به زندگی از 64 سال در سال 1990 میلادی به 72 سال در 2019 رسیده است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا و بنابر اعلام وزارت بهداشت، دکتر علیرضا رئیسی در آستانه اول اکتبر "روز جهانی سالمند" اظهار داشت: بحث توانمندسازی سالمندان بسیار مهم می باشد. باید از توانمندی سالمندان استفاده کرد، این کار به تقویت بنیه آنها از نظر روحی، روانی و جسمی و به نشاط ایشان کمک می نماید.
وی ادامه داد: استفاده از تجربیات سالمندان، توانمندسازی و ایجاد فرصت های برابر یک امر ضروری برای سالمندان بوده و سبب نشاط جامعه می شود.
معاون بهداشت اظهار داشت: توجه سیستم سلامت به شاخصهای خطر و بیماریهای غیرواگیر و واگیر در طول سال ها سبب افزایش امید به زندگی در جامعه شده است.
رئیسی اضافه کرد: ارتقای سن امید به زندگی در سال ۲۰۵۰ به ۷۷ سال خبر بسیار خوبی خواهد بود و نشان دهنده توجه سیستم سلامت به علم و تکنولوژی است اما باید توجه داشت که با افرادی در رده سنی جدید مواجه می شویم که باید زیرساخت های مراقبت از آنها را فراهم نمود.
وی اشاره کرد: از هر ۱۱ نفر در سال ۲۰۱۹ یک نفر بالای ۶۵ سال عمر داشت که این عدد در سال ۲۰۵۰ به ۶ نفر خواهد رسید. این عدد بسیار قابل توجه است و باید برای این همه سالمند برنامه ریزی کرد.
معاون بهداشت اشاره کرد: جمعیت ۶۵ سال به بالا در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار از جمعیت زیر پنج سال دنیا فزونی یافت. این تغییر سنی یعنی که نظام های سلامت باید چشم اندازهایی برای مواجهه با افراد زیادی که به سن بالای ۶۵ سال می رسند ترسیم کنند.
۱۰ درصد جمعیت ایران سالمند است
رئیسی اضافه کرد: آمار هشدار دهنده در ایران این است که جمعیت ۵ درصدی سالمندان در سال ۱۳۵۵ طی ۴۳ سال یعنی در سال ۹۸ به ۱۰ درصد رسید. مطابق برآوردها طی ۲۱ سال یعنی در سال ۱۴۲۰ این جمعیت به ۲۰ درصد جمعیت کل کشور می رسد.
معاون بهداشت اظهار داشت: سالمند سالم برای هر کشوری یک سرمایه است، ولی این سلامت نیازمند ایجاد زیرساخت های لازم و برنامه های مدون وقوی است.
وی با اشاره به تصویب سند ملی سالمندی، اشاره کرد: این سند نیاز به همکاری تمام ارگان ها دارد تا ضمانت اجرائی پیدا کند.
رئیسی در زمینه سالمندی و پاندمی، سالمندی را بعنوان یک عامل خطر شناخته شده در تمام دنیا دانست و اظهار داشت: سالمندان بیشترین لطمه ها را از کرونا دیدند.
وی افزود: بیش از ۷۴ درصد مرگ و میرهای کرونا از سالمندان بود. سالمندان بیماریهای زمینه ای زیادی مثل دیابت، فشار خون، بیماریهای قلبی دارند.
واکسیناسیون سالمندان؛ اقدام عملی و فوری
معاون بهداشت اظهار داشت: افراد ۶۰ سال به بالا در ایران برای واکسیناسیون در اولویت قرار گرفتند و ۸۸ درصد آنها واکسینه شدند. متاسفانه بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد مرگ و میرها در ۱۲ درصد از سالمندان رخ داد که واکسینه نشدند.
رئیسی اضافه کرد: بدین سبب اهمیت واکسیناسیون سالمندان را بعنوان یک اقدام فوری و عملی باید مد نظر قرار دهیم. باقیمانده سالمندان واکسینه نشده هنوز گروه در معرض خطر هستند و از همکاران بهداشتی می خواهم حتی اگر شده با مراجعه به منازل آنان را برای دریافت واکسن قانع کنند.
وی خاطر نشان ساخت: آموزش سیستم دیجیتال و تله مدیسین برای سالمندان جهت جلوگیری از خروج از منزل در پاندمی کرونا ضروری می باشد. بحث روحی و روانی این عزیزان نیز باید مورد توجه قرار گیرد. جبران کمبود ارتباط با این عزیزان حتی بوسیله فضای مجازی مهمست.
رئیسی در آخر اظهار داشت: در بحث آموزش سالمندان در استان سیستان و بلوچستان کارهای خوبی انجام شده و دانشگاه علوم پزشکی ایران هم دراین زمینه طرح های خوبی دارد که امیدواریم موفق به انجام آنها شوند.
منبع:

1400/07/07
22:25:26
5.0 / 5
988
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین