ارتباط کمبود آهن با خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی

ارتباط کمبود آهن با خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی

محققان در یک بررسی دریافتند: کمبود آهن در میانسالی با خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی مرتبط می باشد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، نتایج یک پژوهش نشان داد: حدود ۱۰ درصد از موارد جدید مبتلا شدن به بیماری عروق کرونر قلب را که در طول یک دهه از میانسالی رخ می دهد، میتوان با رفع عارضه کمبود آهن پیشگیری کرد.
محققان آلمانی اظهار داشتند: بررسی انجام شده یک مطالعه مشاهده ای بوده و نمیتوان این طور نتیجه گرفت که کمبود آهن باعث مبتلا شدن به بیماری قلبی میشود. هرچند، شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان میدهد این ارتباط وجود دارد و یافته های بدست آمده میتواند پایه ای برای انجام تحقیقات بیشتر و تایید این نتایج باشد.
در مطالعاتی که پیش از این انجام شده، نشان داده شد که در مبتلایان به بیماری های قلبی-عروقی مانند نارسایی قلبی، کمبود آهن با نتایج بدتری همچون بستری شدن در بیمارستان و مرگ مرتبط می باشد که درمان این مشکل با تزریق آهن داخل وریدی سبب بهبود علایم و کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و فقر آهن میشود.
در این بررسی جدید هدف آن بوده که این مورد مورد ارزیابی قرار گیرد آیا رابطه ای بین کمبود آهن و پیامدها در عموم مردم مشاهده میشود؟
در این بررسی ۱۲ هزار و ۱۶۴ نفر حضور داشتند که میانگین سنی آنان ۵۹ سال بوده و ۵۵ درصد از آنان زن بودند. در مدت انجام این بررسی عامل های خطرزای بیماری قلبی از قبیل استعمال سیگار، چاقی، دیابت و سطح کلسترول مورد ارزیابی قرار گرفت. همینطور این افراد در دو گروه تقسیم بندی شدند.
محققان آلمانی اظهار داشتند: ۶۰ درصد شرکت کنندگان گرفتار فقر آهن مطلق و ۶۴ درصد گرفتار فقر آهن عملکردی بودند. در مدت زمان ۱۳.۳ سال ۲۲۱۲ مورد فوت گزارش شد. از این میان مجموعا ۵۷۳ نفر به سبب بیماری قلبی عروقی جان خویش را از دست دادند. همینطور بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغزی به ترتیب در ۱۰۳۳ و ۷۶۶ نفر از شرکت کنندگان تشخیص داده شد.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از هندوستان تایمز، به قول محققان، فقر آهن عملکردی با افزایش ۲۴ درصدی خطر بیماری عروق کرونر قلب، افزایش ۲۶ درصدی خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی عروقی و افزایش ۱۲ درصدی فوت ناشی از تمامی عوامل مرگ و میر همراه بوده است. فقر آهن مطلق هم با ۲۰ درصد افزایش ریسک مبتلا شدن به بیماری عروق کرونر قلب همراه بود اما با افزایش ریسک مرگ و میر ارتباطی نداشته است.1400/07/17
19:44:21
5.0 / 5
1126
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین