هشدار متخصصان نسبت به عوارض مصرف خودسرانه مکمل های پوستی

هشدار متخصصان نسبت به عوارض مصرف خودسرانه مکمل های پوستی

به گزارش آزمایشگاه رادین متخصص بیماریهای پوست و مو دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نسبت به مصرف خودسرانه مکمل های پوستی هشدار داد و اظهار داشت: مکمل ها چنانچه خودسرانه و در مواردی بیش از نیاز بدن استفاده شوند، در خیلی از مواقع نه فقط تاثیری ندارند بلکه عوارض جدی هم به دنبال خواهند داشت.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکترعبدالهی مجد با اشاره به اینکه پوست یکی از با اهمیت ترین ارگان های بدن است که وظیفه دفاع از بدن را در مقابل ورود آلودگی های محیطی عهده داراست، اهمیت مراقبت از پوست ضمن پرهیز از درمان های خودسرانه را خواهان شد.
وی با اشاره به اینکه مصرف خودسرانه از داروهای مکمل برای پیش گیری از روند پیری پوست می تواند مشکلات فراوانی را بوجود آورد، در مورد مصرف بی رویه و خودسرانه این داروها هشدار داد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه باتاکید بر اینکه مکمل های تقویتی پوست و مو حاوی مقادیر زیادی از ویتامین ها، مواد معدنی و نگهدارنده هستند اشاره کرد: این مکمل ها چنانچه خودسرانه و در مواردی بیش از نیاز بدن استفاده شوند می توانند مخاطرات جدی برای افراد ایجاد کنند و در خیلی از مواقع نه فقط تاثیری ندارند بلکه عوارض جدی هم به دنبال خواهد داشت.
متخصص بیماریهای پوست و مو دانشگاه با اشاره به اینکه بااینکه مصرف برخی داروهای مکمل و تقویتی در زمان مناسب و با تجویز پزشک می تواند کمبودهای پیکر شخص را جبران کند و در درمان ریزش مو و طراوت پوست و ناخن فرد موثر باشد، اما زیاده روی در مصرف این مکمل های می تواند به سیستم ایمنی فرد لطمه وارد کند.
وی با اشاره به اینکه برای پیش گیری از ریزش مو مکمل هایی با نظر پزشک متخصص تجویز می شود افزود: مصرف این داروها بمنظور تقویت و یا درمان باید باتوجه به آزمایش ها و بررسی های پزشک صورت گیرد.
عبدالهی مجد افزود: باید پیش از استفاده از داروهای مکمل، در گام اول با آزمایش خون میزان مواد معدنی و ویتامین ها بررسی شود ضمن اینکه پزشک متخصص باید بداند که کمبود چه گروهی از مواد معدنی دربدن سبب ریزش مو و یا افزایش چروک پوست شده است.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی درباره استفاده از برخی مکمل های پوستی کلاژن ساز و آبرسان نیز توضیح داد: پزشکان هم چنان درباره کلاژن نظرات متفاوتی دارند که این تفاوت عقاید عمدتاً به نحوه جذب این ماده در بدن برمی گردد.
متخصص بیماریهای پوست و مو دانشگاه با اشاره به اینکه هنوز مطالعات و یافته های علمی درباره میزان جذب و ضرورت استفاده از کلاژن ها و آبرسان برای پوست منتشر نشده، نسبت به خود درمانی دراین زمینه نیز هشدار داد و اشاره کرد: می توان ضمن مشورت با پزشک برای ارائه درمان های مناسب برای جوان سازی و کند شدن روند پیرشدن پوست با ایجاد تغییراتی ساده و کم هزینه در رژیم غذایی و سبک زندگی به سلامت پوست خود کمک کنید.
نوشیدن مقادیرکافی آب در طول روز، استفاده کافی از ویتامین سی، عدم مصرف دخانیات و پیروی از رژیم غذایی سالم راهکارهای طبیعی برای حفظ کلاژن پوست است که این عضو هیئت علمی دانشگاه به آن اشاره نمود.
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه عوامل بسیار زیادی بر پیرشدن پوست اثردارند اشاره کرد: تغییرات محیطی، سیگار کشیدن در روند پیری پوست نقش دارد ولی ممکنست در بعضی افراد این روند زودتر ایجاد شود.
وی در این زمینه که از چه سنی می توان اعمال زیبایی برای جوانسازی پوست صورت انجام داد؟ اظهار داشت: برای اقدامات جوان سازی دقیقا سن خاصی مطرح نشده ولی ممکنست برخی افراد به سبب ژنتیک، روند پیری پوست را زودتر تجربه می کنند بدین سبب بطورکلی برای تزریق بوتاکس اگر بخواهیم از این روش درمانی برای اعمال زیبایی استفاده نمائیم، سن پیشنهاد شده ضمن مشاوره با پزشک متخصص، حداقل بالای ۲۱ سال است.
عبدالهی مجد در ادامه با اشاره به اینکه جوان سازی پوست طیف گسترده ای از خدمات را شامل می شود، اشاره کرد: اسم جوان سازی که می آید طیف بسیار گسترده ای از خدمات به ذهن می رسد و این درحالیست که لیزرهای مختلف، تزریق مواد برای رفع چین و چروک، تزریق فیلرها که شامل ژل یا چربی می شود از روش های جوان سازی بشمار می رود.
این متخصص بیماریهای پوست و مو دانشگاه در خاتمه با تاکید بر اینکه هر عملی اگر بطور اصولی انجام نشود، می تواند عوارضی بدنبال داشته باشد، اظهار داشت: بطورکلی هر عمل جراحی بالقوه عارضه ساز است ولی چنانچه بموقع و اصولی و با تکنیک های صحیح صورت گیرد، عوارض آن به حداقل می رسد.
منبع:

5.0 / <5
1168
1400/07/20
10:36:26
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پزشكی , جراحی
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین