5 ماموریت جدید هلال احمر در قانون مدیریت بحران جدید

5 ماموریت جدید هلال احمر در قانون مدیریت بحران جدید

به گزارش آزمایشگاه رادین معاون برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امداد و نجات اظهار داشت: در قانون مدیریت بحران جدید، پنج ماموریت مهم نجات، انتقال مصدومان به مراكز درمانی، اسكان اضطراری، تامین مایحتاج لطمه دیدگان سوانح و بلایا و ذخیره سازی اقلام امدادی برعهده  هلال احمر گذاشته شده كه كاملا در حوزه  امداد و نجات تعریف می شود.


این مطلب را حمیدرضا اسکاش روز چهارشنبه در حاشیه بازدید امیرحسین گرکانی رئیس پژوهشکده ی سوانح طبیعی ایران از سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر که درباب الزامات مورد نیاز برای انجام تکالیف قانونی محول شده به جمعیت هلال احمر انجام شد، عنوان نمود.
وی اضافه کرد: از مهر سال ۹۸ در ۱۸ کمیته ای که در پژوهشکده سوانح طبیعی ایران تشکیل شد، بخشنامه ها و مستندات ثانویه قانون مدیریت بحران کشور با مشارکت نمایندگان دستگاه های عضو ستاد ملی و همین طور صاحب نظران مرتبط بررسی گردید و بااینکه در آخر سال گذشته با موضوع کرونا مواجه شدیم اما کار ادامه یافت و الان، اغلب قریب به اتفاق مستندات مورد نظر، آماده تصویب می باشند.
معاون برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر توضیح داد: حالا در مرحله ای قرار داریم که باید درباب وظایف محوله قانونی جمعیت هلال احمر، با مشارکت دستگاه ها و نهادهای همکار و پشتیبان، دستورالعمل ها و پروتوکل های همکاری مشترک خودمان را تهیه و تدوین نماییم.
اسکاش به جزء دوم بند ب ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران جدید کشور اشاره نمود و اظهار داشت: در این قانون جدید پنج ماموریت مهم نجات، انتقال مصدومان به مراکز درمانی، اسکان اضطراری، تامین مایحتاج لطمه دیدگان سوانح و بلایا و ذخیره سازی اقلام امدادی برعهده هلال احمر گذاشته شده که کاملا در حوزه امداد و نجات تعریف می شود.
وی اضافه کرد: طبق بند ب ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران کشور جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران موظف است با همکاری شوراهای اسلامی شهر و روستا، شهرداری ها، دهیاری ها، سازمان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان های مسوول در امور فرهنگی و تبلیغی و ستاد کل نیروهای مسلح و برمبنای استانداردهای سازمان، نسبت به آموزش آحاد جامعه و سازمان های مردم نهاد در مقابل حوادث و سوانح اقدام نماید.
این مقام مسئول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اظهار داشت: معاونت برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امداد و نجات با حمایت و پشتیبانی ریاست این سازمان واحد تحقیق و توسعه را در این سازمان بازفعال کرد که در این واحد دو دبیرخانه در حال راه اندازی است که یکی از آنها دیبرخانه ی «کارگروه های تخصصی امداد و نجات» است که ماموریت تهیه و تدوین دستورالعمل ها و پروتکل های همکاری مشترک در زمینه ی ماموریت های پنج گانه فوق مورد اشاره را با مشارکت دستگاه های همکار و پشتیبان بر عهده دارد.
معاون برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امدادونجات گفت: دبیرخانه دوم دبیرخانه «تطبیق و استانداردسازی مستندات سازمان امدادونجات با قانون مدیریت بحران کشور و بخشنامه ی امدادونجات» است که این دبیرخانه همه مستندات و برنامه های تهیه شده در سازمان امداد و نجات را جمع آوری و با حضور نمایندگان حوزه های ذیربط بازبینی می کند و آنرا با قانون مدیریت بحران کشور و بخشنامه امدادونجات مطابقت می دهد و نهایتاً ابلاغ می کنند.
اسکاش اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم طی ۶ ماه آینده این کارگروه های پنج گانه را راه اندازی و محصولات موردنظر را تدوین و به واحدهای ذیربط داخل و خارج از جمعیت هلال احمر ابلاغ نماییم. حُسن کار این است که تکلیف ما در انجام ماموریت های محوله با حوزه ها و دستگاه های همکار روشن می شود و ازطرف دیگر، این مسئولیت سنگین بین مشارکت کنندگان از حوزه های داخل و خارج جمعیت هلال احمر تقسیم خواهد شد.
در ادامه این دیدار و بازدید امیر حسین گرگانی رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی ایران طی گفت و گوی صمیمانه با مهدی ولی پور رئیس سازمان امداد و نجات از مشارکت فعال جمعیت هلال احمر در تهیه و تدوین بخشنامه ها، برنامه ها و سایر مستندات در رابطه با قانون مدیریت بحران کشور قدردانی کرد و در جریان کارهای در دست اقدام حوزه معاونت برنامه ریزی و آموزش های تخصصی سازمان امدادونجات قرار گرفت.
رئیس پژوهشکده ی سوانح طبیعی ایران علاوه بر واحد تحقیق و توسعه امداد و نجات، دبیرخانه های معاونت برنامه ریزی و آموزش های تخصصی از مرکز امداد هوایی سازمان امدادونجات بازدید کرد.
امیرحسین گرکانی رئیس پژوهشکده ی سوانح طبیعی ایران از جانب سازمان مدیریت بحران کشور بعنوان مسئول تهیه ی مستندات، بخشنامه ها و استانداردهای مربوط به قانون مدیریت بحران کشور تعیین شده است.
منبع:

1399/04/27
12:12:03
5.0 / 5
2160
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین