بازیابی حس بویایی مبتلایان به کووید 19 با بوییدن روغن های ضروری

بازیابی حس بویایی مبتلایان به کووید 19 با بوییدن روغن های ضروری

آزمایشگاه رادین: خراسان رضوی نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد، افراد با بویدن روغن های ضروری(روغن های ضروری یا اساسی، عصاره غلیظی از گیاهان هسـتند که در روغن تقطیر می شوند) پس از مبتلاشدن به کووید 19حس بویایی و چشایی خودرا به دست می آورند خصوصاً اگر زیر 40 سال سن داشته باشند. بگفته پژوهشگران از دست دادن حس بویایی و چشایی علامت شایع مبتلاشدن به کووید 19 است که بطور معمول از هر پنج بیمار چهار بیمار تا 6 ماه پس از مبتلاشدن آنرا تجربه می کنند.



به نقل از نیوز، بیماران جوان مبتلا به کووید ۱۹ بیش از افراد مسن این حواس را بازیابی می کنند. پژوهشگران دانشگاه مشترک المنافع ویرجینیا(VCU) در یک تحقیق پیوسته از دست دادن بو و مزه در مبتلایان به کووید را با جمع آوری داده های ۷۹۸ بیمار بهبود یافته از کووید زیر ۴۰ سال بررسی کردند و به این نتیجه دست پیدا کردند که افراد جوان با سرعت بیشتری نسبت به افراد مسن حس بویایی و چشایی را بازیابی می کنند.

پروفسور ایوان ریتر، مدیر پزشکی مرکز اختلالات بو و طعم در مرکز پزشکی VCU و یکی از پژوهشگران این تحقیق، می گوید: در این تحقیق حدود ۸۰ بهبودیافته از بیماری کووید را در یک دوره ۶ ماهه یا بیشتر ارزیابی کردیم.

بیماری قبلی اوضاع را بدتر کند

پروفسور ریتر که در بخش جراحی گوش، حلق، بینی، سر و گردن در دانشکده پزشکی VCU فعالیت دارد، اضافه کرد: درک انواع مختلف علایم و این که آیا بیماران از هر گونه بیماری قبلی رنج می برند، می تواند بینش های مهمی در مورد پیش آگهی بهبودی آنان ارائه دهد؛ افرادی که سابقه لطمه به سر داشتند، کمتر بویایی خودرا بازیابی کردند. علاوه بر این کسانی که در هنگام مبارزه با ویروس گرفتار تنگی نفس شدند حتی کمتر احتمال داشت که حواس خودرا به سرعت بازیابی کنند. با این وجود افرادی که با احتقان بینی روبه رو بودند، بیشتر حس بویایی خودرا بازیابی کردند.

پروفسور رایتر توضیح می دهد: افزایش احتمال بهبود بویایی در افراد مبتلا به احتقان بینی منطقی است برای اینکه شما به علت احتقاق شدید بینی حس بویایی خودرا از دست می دهید و بوها نمی توانند به بینی شما وارد شود. مطمئنا افرادی که گرفتار احتقان هستند، ممکنست حس بویایی خودرا به علت احتقان شدید از دست داده باشند و نه به علت لطمه عصبی ناشی از ویروس و سایر موارد.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی بیش از ۲۳۰ میلیون مورد مبتلاشدن به کووید ۱۹ در سراسر جهان گزارش شده است. اگر این نظرسنجی جمعیت مبتلایان سراسر جهان را منعکس کند، بیش از ۲۰ میلیون نفر ممکنست پس از تشخیص کووید گرفتار از دست دادن طولانی مدت حس بویایی یا چشایی شوند.

از آوریل ۲۰۲۰ هنگامی که گزارش هایی در خصوص از دست دادن حس چشایی و بویایی بیماران رایج شد، پژوهشگران در VCU سخت کوشیده اند تا تعیین کنند که علایم تا چه مدت طول می کشد تا بتوانند درمانی برای این افراد ارائه نمایند.

از دست دادن حس بویایی کیفیت زندگی را پایین می آورد

تا امروز نزدیک به ۳۰۰۰ نفر در سراسر ایالات متحده در نظرسنجی شامل ردیابی علایم در طول زمان شرکت کردند. نتایج نشان داده که از دست دادن حس بویایی می تواند برای افرادی که آنرا تجربه می کنند، ویرانگر باشد. در نظرسنجی پیشین که در آوریل ۲۰۲۱ انتشار یافت، ۴۳ درصد از شرکت کنندگان اعلام کردند که احساس افسردگی دارند و برای ۵۶ درصد لذت بردن از زندگی از زمانی که گرفتار کاهش حس بویایی یا چشایی شده اند، کاسته شده است.

جای تعجب نیست افرادی که حس بویایی یا چشایی خودرا از دست داده بودند، لذت بردن از غذا برای آنان مشکل باشد؛ به صورتی که ۸۷ درصد از شرکت کنندگان اعلام کردند که آشپزی و غذا خوردن به دغدغه ای برای کیفیت زندگی تبدیل گشته است. ناتوانی در بوییدن دود بعنوان شایع ترین خطر ایمنی طبقه بندی شده و حدودا نیمی از بیماران این مشکل را گزارش کرده اند.

ناتوانی در بوییدن دود توسط ۴۵ درصد از افراد مورد بررسی گزارش و از دست دادن اشتها در ۵۵ درصد مبتلایان اعلام گردید و کاهش وزن ناخواسته در ۳۷ درصد همچنان برای بیماران چالش ایجاد می کنند. هرچه بیشتر از کسانی که تحت تاثیر قرار گرفته اند یاد بگیریم بهتر می توانیم به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و حتی خود افراد در مورد نحوه مدیریت این علایم مشاوره دهیم. با استفاده از این مطالعه همچنان در جستجوی پاسخ های درمانی، تصویر واضح تری از خطرات کووید ۱۹ برای کیفیت زندگی، ایمنی و سلامتی و رفاه طولانی مدت به دست می آوریم.

روغن های ضروری چگونه می توانند کمک کنند؟

به گفته دانشمندان، آموزش بوییدن با استفاده از اسانس های قوی ممکنست به بازیابی حواس از دست رفته کمک نماید.

پروفسور ریتر اظهار نمود: من همچنان به بیمارانم سفارش می کنم که این روش هزینه کم و ریسک پایینی دارد.

گروه کاری بویایی بالینی، متشکل از یک گروه بین المللی از پزشکان با علاقه پژوهشی قوی در مورد حس بویایی، روغن های اساسی را بعنوان یک گزینه درمانی در اوایل سال جاری سفارش کرد. این گروه دریافتند که وقتی فرد حس بویایی خودرا از دست می دهد (اختلال بویایی)، بوییدن روغن های ضروری می تواند به بهبود اعصاب لطمه دیده کمک نماید.

وی تایید کرد: برای افرادی که ممکنست نگران از دست دادن حواس خود باشند، بهترین روش پیشگیری بوییدن روغن های لازم است.

بر اساس سفارش های سازمان بهداشت جهانی و مراکز جلوگیری از بیماری ها، واکسن دریافت کنید، ماسک بزنید، بهداشت دست ها را رعایت کنید تا از این بیماری در امان باشید. همه این موارد به ظاهر ساده مهم هستند. برای پیشگیری از این نتایج طولانی مدت، شما باید شانس مبتلاشدن به این بیماری را در وهله اول به حداقل برسانید برای اینکه هنگامی که به این بیماری مبتلا شدید، ما هم اکنون واقعا راهی برای تاثیرگذاری بر روند یا شدت آن نداریم.

آیا ایمپلنت توانایی بویایی را بازیابی می کند؟

با این حال، امید بیشتری وجود دارد برای اینکه دکتر کوئلیو و همکار وی در این مطالعه، دکتر ریچارد کوستانزو، پروفسور گروه فیزیولوژی و بیوفیزیک در VCU درحال توسعه یک دستگاه ایمپلنت برای بازگرداندن حس بویایی افراد هستند. اگر این طرح عملیاتی شود می تواند منبع امید افرادی باشد که با بویایی دائمی زندگی می کنند.

نتایج این تحقیق در نشریه American Otolaryngology انتشار یافته است.





منبع:

1400/08/01
10:11:18
5.0 / 5
726
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین