استمداد هلال احمر از فدراسیون صلیب سرخ برای مقابله با خشکسالی

استمداد هلال احمر از فدراسیون صلیب سرخ برای مقابله با خشکسالی

به گزارش آزمایشگاه رادین هلال احمر ایران از فدراسیون بین المللی صلیب سرخ، تقاضای صدور فراخوان استمداد برای مقابله با خشکسالی در جنوب شرقی کشور کرد تا در ماههای آینده اعتباراتی از جانب صندوق اضطراری مقابله با حوادث، در چارچوب کمک های بین المللی در اختیار جمعیت هلال احمر ایران قرار گیرد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از خبرگزاری ایرنا از جمعیت هلال احمر؛ حسن اسفندیار مدیرکل عملیات و برنامه های بشردوستانه این جمعیت از دعوت «دیوید فیشر» کارشناس فدراسیون بین المللی صلیب سرخ به ایران برای آماده سازی طرح استمداد در جهت مقابله با خشکسالی در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: با فدراسیون صلیب سرخ و جمعیت های ملی هماهنگی هایی انجام شده است تا بتوانیم بخشی از اعتبارات بین المللی را برای مقابله با خشکسالی به داخل کشور هدایت نماییم. این کار در دو مرحله صورت خواهد گرفت. اولین مرحله با استفاده از کمک های مالی صندوق اضطراری مقابله با حوادث صلیب سرخ که در آینده ای نزدیک محقق خواهد شد و اغلب آن در جنوب و جنوب شرقی کشور برای رفع سریع مشکلات ناشی از خشکسالی، مثل سلامت خانواده، کمک به معیشت نیازمندان و تأمین فوری آب شرب هزینه خواهد شد.
وی افزود: کمک هایی که گفته شد، چاره هایی موقت و کوتاه مدت هستند. این فعالیت ها باید با راهکارهای اساسی و دراز مدت پیوند بخورند. ساز و کار ما برای اقدامات اساسی همچون تعمیر و لایروبی قنوات و پروژه های خطوط انتقال آب که منجر به تأمین آب آشامیدنی سالم و پایدار می شود؛ انتشار یک اعلامیه ی استمداد جهانی توسط فدراسیون بین المللی صلیب سرخ است که برای آماده سازی آن جهت طرح در فدراسیون، یکی از همکارانمان در مقر صلیب سرخ، مستقر در ژنو را به نام دیوید فیشر به ایران دعوت کرده ایم. او با ما هم نظر است و خشکسالی در ایران را یک بحران، خطر بزرگ و حادثه ی مداوم می بیند که باید به صدمه دیدگان آن امدادرسانی شود.
مدیرکل عملیات و برنامه های بشردوستانه جمعیت هلال احمر یادآوری کرد: سال جاری سال آبی خوبی نبود و متاسفانه پیشبینی می شود سال آبی ۱۴۰۱ هم سال خشک و کم آبی باشد.
وی اضافه کرد: اثرپذیری ایران از تغییرات اقلیمی بیشتر از استاندارد جهانی است و یکی از نمودهای مهم تغییرات اقلیمی خشکسال است. در بعضی مناطق کشور بیشتر از ۴ دهه است که خشکسالی متمادی وجود دارد. سیلاب های نوروز ۹۸ از تاثیرات تغییر اقلیم بود.
اکنون در بعضی استان ها با این که خشکسالی وجود دارد؛ هم زمان سیل هم جاری می شود. بارش های سنگین در مناطق گرفتار خشکسالی بسیار خطرآفرین است.

۱۳۵۲


منبع:

1400/08/03
08:48:18
5.0 / 5
1053
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین