مدیرعامل سازمان تداركات پزشكی جمعیت هلال احمر:

آماده تأمین داروهای بیماران خاص با همکاری سازمان غذا و دارو هستیم

آماده تأمین داروهای بیماران خاص با همکاری سازمان غذا و دارو هستیم

مدیر عامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر درباب تامین داروهای بیماران خاص در کشور اظهار داشت: این سازمان با تعامل مناسب با سازمان غذا و دارو، آماده برطرف نمودن کمبود داروهای بیماران خاص در سطح کشور است.


علیرضا عسگری روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در مورد وضعیت تولیدات شرکتهای تابعه سازمان تدارکات پزشکی اضافه کرد: بعد از شیوع کرونا و به تبع آن محدودیت های ایجاد شده، چالش هایی در تأمین مواد اولیه و تولید دارو بوجود آمد.
وی افزود: در این بین شرکت داروسازی سها به موازات مسئولیت خطیر خود در تولید دارو، توانست به طرح های توسعه ای خود بپردازد و با اصلاح GMP خطوط تولیدی، ضمن تولید دارو منطبق بر بالاترین استانداردهای کیفی داخلی، برای حضور قوی در عرصه تولیدات دارویی برنامه ریزی کند و در نهایت این مجموعه با تلاش شبانه روزی موفق به دریافت گواهینامه GMP از سازمان غذا و دارو شد.
عسگری اظهار داشت: استانداردسازی و به روز کردن خطوط تولید از عمده دغدغه های مدیران مجموعه است و این موفقیت زمینه را برای تولید داروهای جدید مورد نیاز ملت ایران فراهم می آورد.
وی افزود: در شرکت داروسازی سها بیشتر از ۱۱۷ پروانه ساخت دارو از سازمان غذا و دارو دریافت شده است که برحسب نیاز کشور سال جاری ۴۱ قلم دارو به شکل های قرص، کپسول، شربت و سوسپانسیون ساخته شده است.
مدیر عامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر اضافه کرد: در شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران که یکی از شرکتهای بزرگ صنعتی در زمینه تولید تجهیزات پزشکی یکبار مصرف است، حدود ۳۵ قلم انواع تجهیزات پزشکی یک بار مصرف همچون انواع سرنگ، سرنگ انسولین، انواع صافی دیالیز، ست دیالیز، محلول دیالیز، فیلتر لکوسیت، میکروست، ست تالاسمی، فلاکن، آنژیوکت، کیسه و کارتریج بی کربنات سدیم، سوزن فیستولا و نظایر آن تولید می شود.
عسگری در مورد اقدامات لازم در حوزه تجهیزات و داروهای مورد نیاز کرونا طی این دوران اظهار داشت: با عنایت به شیوع کرونا و از بدو امر زیرساخت های تولیدی اقلام بهداشتی همچون ماسک سه لایه، محلول ضدعفونی کننده دست و شیلد آماده شد و توانستیم بخشی از نیاز مردم را در این حوزه برطرف نماییم.
وی اضافه کرد: تمام اقلام دارویی مورد استفاده در کرونا در داروخانه هلال احمر تأمین و توزیع شده و از این نظر داروخانه های هلال احمر بیشترین همکاری را با وزارت بهداشت داشته اند. همینطور در بخش سرپایی فرایند آماده سازی و هم در بخش بستری تهیه و تدارک و توزیع داروهای مورد استفاده در کرونا را داشته ایم.
وی افزود: همینطور در جهت سیاست های اعلامی سازمان غذا و دارو، بعد از تشکیل کارگروه تخصصی واردات و تأمین واکسن کرونا، تلاش و رایزنی ها برای واردات واکسن مورد نیاز جامعه در دستور کار سازمان تدارکات پزشکی قرار گرفت و در یک هفته اخیر ۱۸ میلیون دز واکسن کرونا وارد کشور شد که با احتساب این محموله در مجموع، ۸۸ میلیون و ۳۹۰ هزار دز واکسن توسط جمعیت هلال احمر به کشور وارد شده است.
مدیر عامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در مورد میزان رفع مشکلات دارویی مردم همچون داروهای خاص و کمیاب از راه داروخانه های هلال احمر اظهار داشت: داروخانه های زیر پوشش این سازمان از گذشته دور تابحال داروهای خاص و حیاتی از قبیل (داروهای بیماران پیوندی، دیالیز، سرطانی، بیماران MS و داروهای تک نسخه ای) را با برندهای معتبر تأمین و در اختیار بیماران قرار می دهد.
وی اضافه کرد: تأمین داروهای بیماران خاص با تعامل مناسب با سازمان غذا و دارو ادامه دارد و با عنایت به شرایط کنونی کشور، همکاری و هماهنگی های لازم با سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت صورت گرفته است، همینطور عرضه خدمات دارویی و عرضه داروهای حیاتی و خاص به بیماران و مراجعین از راه سه داروخانه مرکزی هلال احمر، داروخانه مرکزی شماره ۲ (تهرانپارس) و داروخانه جزیره کیش، ثبت سفارش و واردات داروهای تک نسخه ای و ترخیص و تحویل به بیماران پرونده ای همواره و بدون وقفه انجام شده است.
وی در مورد نحوه توزیع داروهای خاص و کرونایی در سطح کشور عنوان کرد: یکی از شاخصهای موفقیت مجموعه پخش سها هلال، عملکرد مراکز پخش در استان ها است که در جهت تحقق اهداف عالی جمعیت هلال احمر و به منظور پوشش مناطق مختلف در کشور، تأمین و توزیع انواع دارو و تجهیزات پزشکی بخصوص در مناطق کم برخوردار را برعهده دارد و در ایام گذشته پانزدهمین مرکز توزیع در استان لرستان راه اندازی شد.
وی افزود: داروهای ویژه بیماران پیوندی، دیابت، کرونایی و سایر داروهای حیاتی از راه مراکز توزیع داروی پخش سها هلال در تمامی استان ها توزیع می شود، به صورت مثال در ماه های گذشته انسولین نووراپید، لانتوس، نوومیکس، ویال گانسیکلویر، ویال اندوکسان ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی گرم، همینطور سرم های تزریقی که هم اکنون جزء اقلام استراتژیک و کمبود کشوری است و رمدسیویر که نقش مهمی در درمان ویروس کرونا دارد را تأمین و توزیع کشوری کرده است.
عسگری اضافه کرد: اقلام دارویی شامل ویال "ایمونوگلوبین" وریدی انسانی، قرص های "مایکوفنولات موفتیل" (سلسپت) "سیکلوفسفامید"(اندوکسان) ۵۰، ۵۰۰ میلی گرم ویک گرمی و همینطور انواع انسولین ها (نوورپید، لانتوس ونوومیکس) در دسترس عموم مردم قرار دارد.
مدیر عامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در مورد واردات دارو با وجود تحریم ها و نحوه خریداری آنان اظهار داشت: با عنایت به اعلام نیاز سازمان غذا و دارو برای واردات داروهای فوریتی و تک نسخه ای، بعد از دریافت مجوز از این سازمان، به صورت مستقیم و غیرمستقیم از تولیدکنندگان و عمده فروشان دارو، قیمت استعلام و سپس خریداری می شود.

1400/08/03
21:59:38
5.0 / 5
947
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان آزمایشگاه رادین
آزمایشگاه رادین