ثبت بیشتر از 9هزار نمونه در مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی خون ساز محک

ثبت بیشتر از 9هزار نمونه در مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی خون ساز محک

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی خون ساز در ˮمحکˮ ضمن اشاره به گذشت چهار سال از طریق اندازی این مرکز، اظهار داشت: هم اکنون بیشتر از ۹ هزار نمونه در این مرکز به ثبت رسیده که بیشتر از ۵۴۵ نمونه اهدا شده با بیماران نیازمند پیوند در سرتاسر کشور و حتی در سایر کشورها، منطبق شده است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، پیوند سلول های بنیادی خون ساز یکی از مهم ترین راه های درمان مبتلایان به بیماری های خونی و کودکان مبتلا به سرطان به حساب می آید. در این روش پیدا کردن نمونه سازگار با فرد بیمار خیلی سخت است؛ چون که در بهترین شرایط تنها ۲۵ درصد افراد می توانند از والدین یا خویشاوندان نزدیک خود، سلول های بنیادی دریافت نمایند. همین مبحث سبب می شود تا مراکز پذیره نویسی به دریافت نمونه از مراکز خارج از کشور روی آورند.
این مورد علاوه بر هزینه های بالا، ریسک عدم قطعیت در تطابق نمونه ها را به دنبال دارد. ازاین رو محک در مرداد ماه ۱۳۹۶ مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی خون ساز را راه اندازی نمود. این مرکز نخستین مرکز پذیره نویسی غیردولتی در ایران و هم اکنون سومین مرکز بین المللی پذیره نویسی سلول های بنیادی خون ساز کشور است.
بنابر اعلام روابط عمومی محک، دکتر منصوره حقیقی - رئیس این مرکز در مورد فعالیت مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی خون ساز محک از زمان راه اندازی تا کنون، می گوید: پیوند سلول های بنیادی خون ساز (سلول های پیش ساز خونی که می توانند به سلول های بالغ خون تبدیل شوند) یکی از طریق هایی است که برای درمان بیماری های مختلف همچون بیماری سرطان به کار می رود. در این روند درمانی نوع ژن های سازگاری بافتی که در اصطلاح HLA نامیده می شود، برای فرد داوطلب مشخص شده و اطلاعات آن در بانک HLA مرکز پذیره نویسی ذخیره می شود. زمانی که یک فرد بیمار احتیاج به پیوند مغز استخوان پیدا می کند، سازگاری ژن های ثبت شده موجود در این مرکز با بیمار نیازمند پیوند مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت انطباق، انتقال سلول های بنیادی خون ساز از فرد اهداکننده به بیمار، طی مراحلی که امروزه با روش های کمتر تهاجمی انجام می شود، صورت خواهد گرفت.
وی می افزاید: امروز می توانیم اطلاع رسانی نماییم که بعد از گذشت ۴ سال از طریق اندازی مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی خون ساز محک بیشتر از ۹ هزار نمونه در آن به ثبت رسیده که بیشتر از ۵۴۵ نمونه اهدا شده با بیماران نیازمند پیوند در سرتاسر کشور و حتی در سایر کشورها، منطبق شده است. ازاین رو میتوان گفت محک هم اکنون جزو فعال ترین واحدهای متصل به شبکه ملی پیوند سلول های بنیادی خون ساز به حساب می آید و سومین بانک بزرگ HLA کشور است.
حقیقی در پاسخ به سؤالی در مورد تاثیر شرایط کرونا بر فعالیت این مرکز می گوید: محک جزو مراکزی بود که از راه بزاق دهان نمونه دریافت می کرد اما با شیوع کرونا دریافت نمونه خون در دستور کار قرار گرفت؛ چون که خطر انتقال ویروس کرونا از راه بزاق بسیار زیاد است و این کار امکان دارد سلامتی اهداکنندگان و کارکنان مرکز را به خطر اندازد.
وی می افزاید: همینطور قبل از شیوع کرونا رجوع حضوری به مرکز پذیره نویسی محک به منظور اهدای نمونه اولیه و ثبت اطلاعات اشخاص ضروری بود اما این روزها محک به محل اعلام شده از جانب داوطلبان اهداکننده برای دریافت نمونه رجوع می کند. داوطلبان اهداکننده می توانند با همکاران مان در مرکز پذیره نویسی محک تماس گرفته و درخواست نوبت کنند. در این صورت ما با رعایت پروتکلهای بهداشتی به محل مورد نظرشان برای دریافت نمونه خون رجوع خواهیم کرد. با این اوصاف باید بگوییم در دوران کرونا فعالیت این مرکز متوقف نشد اما تا حدودی در اوایل شیوع این بیماری به علت شرایط، میزان ثبت نمونه کاهش پیدا کرد. بنابراین با تمهیدات اندیشیده شده، اهداکنندگان می توانند بدون ترس از مبتلا شدن به بیماری، اطلاعات ژنتیکی خویش را در بانک HLA محک ثبت کنند.
رئیس مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی خون ساز محک در پاسخ به سؤالی درمورد امکان اهدای نمونه سلول بنیادی خون ساز توسط افراد منطبق شده با بیماران در سایر شهرها می گوید: داوطلبان در هر کجای ایران که باشند با رفتن به مراکز انتقال خون استان محل سکونت شان می توانند برای انجام مراحل بررسی های اولیه جهت اهدای سلول های بنیادی خون ساز اقدام نمایند.
او در انتها با قدردانی از تمامی افراد حقیقی و حقوقی که در راه راه اندازی و فعالیت این مرکز با محک همراهی داشتند می افزاید: اهداکنندگان سلول های بنیادی خون ساز از زمان تأسیس مرکز پذیره نویسی محک، با ثبت نمونه HLA و اقدام به تأمین نیازهای مالی برای ثبت این نمونه ها و عمل به مسئولیت اجتماعی شان، همراهی خویش را با کودکان مبتلا به سرطان و بیماران نیازمند به پیوند نشان داده اند. امیدواریم با ادامه این حمایت ها دیگر هیچ کودک مبتلا به سرطان و هیچ بیمار نیازمند به پیوند سلول های بنیادی خون سازی در ایران و جهان، در انتظار پیوند باقی نماند و بتواند با دغدغه کمتری درمان خویش را ادامه دهد.
منبع:

1400/08/15
11:38:34
5.0 / 5
1065
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , درمان , ژنتیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین