رئیس مركز تحقیقات لنز و اپتیك ایران اعلام كرد؛

تولید لنزهای تماسی جدید برای بیماران عیوب انکساری

تولید لنزهای تماسی جدید برای بیماران عیوب انکساری

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس مرکز تحقیقات لنز و اپتیک ایران از طراحی و ساخت لنزهای چشمی جدید برای افراد گرفتار عیب های انکساری چشم و قوز قرنیه اطلاع داد و اظهار داشت: قیمت این لنزها یک سوم نوع وارداتی آن است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر پرویز زرین بخش ضمن اعلام این خبر اضافه کرد: در این شیوه مختصات چشم بیمار اندازه گیری شده، به دستگاه سی ان سی که ماشین های کامپیوتری قابل برنامه ریزی هستند، داده می شود. سپس دستگاه متناسب با وضعیت چشم بیمار، لنز را طراحی نموده و تحویل می دهد.
وی ضمن اشاره به این که این لنزها برای تمام گروههای سنی که گرفتار عیب های انکساری چشم شامل نزدیک بینی، دوربینی شدید، آستیگماتیسم منظم و نامنظم و قوز قرنیه هستند، کاربرد دارد، خاطر نشان ساخت: از مهم ترین مزیت های این لنزها میتوان راحتی بیمار و احساس نکردن لنز بعنوان یک جسم خارجی در چشم، اکسیژن رسانی بالا، عبور مایعات از زیر لنز که مانع خشکی چشم می شود و میدان دید بهتر را نام برد.
زرین بخش افزود: از آنجائیکه یکی از شایع ترین مشکلات افرادی که از لنزهای قدیمی استفاده می نمایند، ورود گرد و خاک به زیر لنز و ایجاد آزار و اذیت جهت استفاده کنندگان از این لنزها است، طراحی لنزهای جدید بگونه ای صورت گرفته که گرد و خاک به زیر این لنزها نفوذ نمی نماید. همینطور این لنزها بهترین گزینه برای بیماران گرفتار قوز قرنیه است که به علت انحنای قرنیه شأن قادر به استفاده از دیگر لنزها نیستند. لنزهای جدید مرکزیت کامل پیدا کرده به صورت کامل سطح قرنیه این افراد را پوشش می دهد.
به نقل از ایشان، این روش روی ۱۰۹ بیمار مورد آزمایش قرار گرفته که میزان موفقیت آن ۹۴.۵ درصد بوده است که بعد از موفق بودن کار آزمایی هایی بالینی، هم اکنون در ۲۴ کلینیک و مطب چشم پزشکی درحال تجویز به بیماران است.
زرین بخش، از دیگر مزایای لنزهای جدید را سرعت در دسترس بودن آنها برشمرد و اضافه کرد: این لنزها طی ۲۴ ساعت در کشور طراحی و با قیمت یک سوم مشابه خارجی آن به بیمار تحویل داده می شود. همینطور در صورت وجود اشکالات احتمالی قابل بازگشت به لابراتوار برای اصلاح یا تعویض است.
وی تصریح کرد: این در شرایطی است که فرآیند واردات مشابه خارجی لنزهایی که معمولا از آمریکا یا اروپا وارد کشور می شوند، حدود شش ماه به طول می انجامد. که غیر از معطلی و انتظار بیمار برای تحویل لنز در صورتیکه لنز دارای اشکالاتی باشد، به علت وارداتی بودن آن و زمانبر بودن فرآیند تعویض، بیمار و تجویز کننده لنز گرفتار خسارت های مادی و اتلاف وقت خواهند شد.
منبع:

1400/08/15
21:32:21
5.0 / 5
1017
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین