افزایش مقرری بگیران بیمه بیکاری به سبب کرونا

افزایش مقرری بگیران بیمه بیکاری به سبب کرونا

آزمایشگاه رادین: نتایج یک مطالعه نشان میدهد تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال 1399 روند افزایشی داشته و شیوع ویروس کرونا و تعطیلی موقت خیلی از کارگاهها دراین زمینه اثرگذار بوده است.به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، بیمه بیکاری یکی از حمایتهای تامین اجتماعی است که سازمان تامین اجتماعی برمبنای آن مکلف است با دریافت حق بیمه بیکاری مقرر به کارگران مشمول قانون بیمه که طبق این قانون بیکار یا فاقد شغل شده و از طرف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شده اند، مقرری بیمه بیکاری پرداخت کند.

حمایت تامین اجتماعی، حقی همگانی و شامل برخورداری از تامین اجتماعی در مواردی مانند بازنشستگی، بیکاری، از کار افتادگی، خدمات بهداشـتی، خدمات درمانی و مراقبتهای پزشکی است که بصورت بیمه به افراد داده می شود.

کارگر مشمول قانون بیمه بیکاری تابع قانون تامین اجتماعی است و کارفرما باید سه درصد از مزد کارگر مشمول قانون بیمه بیکاری را تحت عنوان حق بیمه بیکاری پرداخت کند.

مقرری بیمه بیکاری، مبلغی است که ماهانه به مقرری بگیر پرداخت می شود و میزان و مدت استحقاق بهره مندی از آن برمبنای سابقه پرداخت حق بیمه بیکاری و متوسط مزد، حقوق یا کارمزد روزانه کارگر مشمول بیمه بیکاری تعیین می شود.گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار از تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ نشان میدهد که طی سال ۱۳۹۸ مجموع کل مقرری بگیران بیمه بیکاری ۲۴۵ هزار و ۱۹۷ نفر مرد و زن بوده که از این تعداد ۱۸۵ هزار و ۹۴۲ نفر مرد و ۵۹ هزار و ۲۵۵ نفر زن بوده اند؛ این در حالیست که تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال قبل روند افزایشی داشته و به ۳۱۸ هزار و ۳۸ نفر رسیده و نسبت به سال پیش از آن ۲۹.۷ درصد افزایش داشته است؛ البته دلیل این افزایش شیوع ویروس کرونا و تعطیلی موقت خیلی از کارگاهها در سال ۱۳۹۹ بوده است.

نتایج این گزارش نشان میدهد که بیشترین میزان مقرری بگیران بیمه بیکاری متعلق به استانهای تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی بوده است.همچنین تعداد مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری در سال قبل ۸۰۱ هزار و ۶۳۹ نفر بوده در صورتیکه طی سال ۱۳۹۸ این میزان ۲۲۱ هزار نفر بوده و بیش از ۳.۵ برابر افزایش را نشان میدهد.

از مجموع مقرری بگیران جدید بیمه بیکاری در سال ۱۳۹۸ حدود ۶۶۸۸ نفر فاقد مهارت، بیش از ۵۹ هزار و ۳۰۰ نفر دارای مهارت شامل ماهر، نیمه ماهر و متخصص و بیش از ۱۵۵ هزار نفر اظهار نشده است.

همچنین در سال ۱۳۹۸ بیش از ۲۴۱ هزار و ۵۶۰ نفر از مقرری بگیران با قطع بیمه بیکاری مواجه شده اند که بیشترین علت قطع مقرری، آخر دوره استحقاق مقرری، اشتغال مجدد و شناسایی اشتغال پنهان و بعد از آن عدم حضور در دوره های آموزشی، عدم مراجعه جهت حضور و غیاب و امتناع از مشاغل پیشنهادی بوده است.

به دنبال گسترش ویروس کرونا از اسفند ۱۳۹۸ و تاثیرگذاری آن بر خیلی از مشاغل قرار شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ که ماههای اوج شیوع ویروس کرونا بود، به کارگران لطمه دیده از کرونا پرداخت گردد. طبق بررسی ها تنها در سه ماهه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ و ایام اوج کرونا ۷۵۰ هزار نفر متقاضی دریافت بیمه بیکاری کرونا بوده اند.

دولت بمنظور پشتیبانی از صنوف و کارگران لطمه دیده از کرونا، مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مساعدت با صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد و با حمایت سازمان برنامه و بودجه و اهتمام وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و دستگاههای مربوطه، روند واریز مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده با جدیت دنبال شد.

به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، در شوک نخست کرونا دست کم یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل لطمه دیدند و یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هم از کار بیکار شدند.

منبع:

1400/08/28
22:33:56
5.0 / 5
842
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان آزمایشگاه رادین
آزمایشگاه رادین