رییس كمیته كشوری كاشت حلزون اعلام كرد

۱۵ بخش کاشت پروتز حلزون شنوایی در کشور

۱۵ بخش کاشت پروتز حلزون شنوایی در کشور

رئیس کمیته کشوری کاشت حلزون ضمن اشاره به این که هیات امنای صرفه جویی ارزی با ایجاد فضای رقابتی قادر به کاهش قیمت یک سومی پروتز حلزون شنوایی شده است، اظهار داشت: با ۱۵ مرکزی که برای کاشت حلزون در سرتاسر کشور تاسیس شده، امروزه چترحمایتی بسیار وسیع هیات امنا کل کشور را پوشش می دهد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر مسعود متصدی زرندی در پاسخ به این سؤال که وجود هیات امنای صرفه جویی ارزی چقدر در عدالت سازی و تأمین پروتزها حائز اهمیت است؟ اظهار داشت: یکی از پایه ها و ستون های محکم موفقیت در کاشت حلزون کشورمان، وجود هیات امنای صرفه جویی ارزی در برهه های زمانی متفاوت بوده است و مشکلات گوناگونی توسط این نهاد رفع شده است به صورت مثال خریدهای تجمیعی هیات امنا منجر شده تا با قیمت مناسب پروتز برای کشور تامین گردد.
وی ادامه داد: از اقدامات هیات امنا طی این سال ها که بعنوان پشتیبان و رمز موفقیت در کمک به بیماران کاشت حلزون به حساب می آید مجاب کردن دولت برای تعیین ردیف بودجه اعتباری مشخص جهت پشتیبانی از کاشت حلزون شنوایی بیماران ناشنوا در بودجه سالانه کشور است. علاوه بر این یکی از مهم ترین اقدامات هیات امنا در تمام سال هایی که کشور ما تحت فشارهای تحریم قرار دارد توانمندی هر ساله این نهاد در تأمین پروتزهای کشور علیرغم عدم تخصیص بودجه های مصوب بوده است.
رئیس بخش کاشت حلزون بیمارستان امیراعلم اظهار داشت: بعضی از لحاظ اقتصادی احساس می کنند وضع کشور در تأمین پروتز در سالهای اخیر سخت تر شده است اما به همت و کمک هیات امنای صرفه جویی ارزی نه تنها در زمینه تأمین پروتزهای بیماران ناشنوا افت نکردیم بلکه تعداد پروتزهای دریافتی را هم افرایش داده ایم.
تامین ۲۰۰۰ پروتز شنوایی در سال گذشته
متصدی اضافه کرد: زمانی بود که کشور ما ۶۰ یا ۷۰ پروتز می خرید اما بعد از آن به آرامی میزان خرید افزوده شد ولی خوشبختانه بنده این توفیق را دارم که بگویم به همت هیات امنای صرفه جویی ارزی پارسال نزدیک به ۲۰۰۰ پروتز برای بیماران تأمین شده است. همینطور هیات امنای صرفه جویی ارزی با ایجاد فضای رقابتی قادر به کاهش قیمت ها تا یک سوم شد.
وی خاطرنشان کرد: کاشت پروتز حلزون یک جراحی نجات بخش محسوب می شود؛ به این معنا که کودک دارای معلولیت ناشنوایی را تبدیل به فردی شنوا می کند و بعد از آن کودک همانند هم سن و سالان خود می تواند به مدرسه عادی و دانشگاه برود و بر مبنای تحصیلات انجام شده شغل مورد نظر خویش را انتخاب نماید. ازاین رو کاشت حلزون یک اتفاق، تغییر و انقلاب بسیار بزرگ در پزشکی است.
وی با اشاره به اینکه ایران همچون کشورهای پیشرو در کاشت پروتز حلزون بوده و بیشتر از ۲۸ سال است که ما در کشورمان جراحی کاشت پروتز حلزون شنوایی را انجام می دهیم، اضافه کرد: این جراحی یک کار تیمی است تا برای بیمار بهترین نتیجه حاصل شود؛ از این جهت این کار تیمی همانند یک مثلث تشبیه می شود که نخستین ضلع و در راس مثلث هیات امنای صرفه جویی ارزی است که مسائل در ارتباط با تأمین هزینه و خرید پروتزها را بر عهده دارد. ازاین رو هیات امنای صرفه جویی ارزی در دهه های گذشته مشغول خدمت رسانی بوده و ما شاهد پیشرفت ها و کمک های وافر این نهاد برای بیماران هستیم.
تاسیس ۱۵ بخش در ارتباط با کاشت پروتز حلزون شنوایی در سرتاسر کشور
رئیس کمیته کشوری کاشت حلزون خاطرنشان کرد: ضلع دیگر مثلث، جراحان هستند که پروتز حلزون شنوایی را در سر بیمار نیازمند کاشت حلزون قرار می دهند. ازاین رو گروهی از افراد که فوق تخصص گوش بوده قادر به انجام این جراحی اند که این خود بخش دیگری از مثلث فوق الذکر را تشکیل می دهد که ضلع بسیار پیچیده ای است و بایستی جراحان با تجربه در این حوزه داشته باشیم و خود این پزشکان جراحانی را آموزش دهند که قادر به خدمت رسانی باشند و ما حصل کار این ضلع، با همراهی هیات امنای صرفه جویی ارزی تاسیس ۱۵ بخش در ارتباط با کاشت پروتز حلزون شنوایی در سرتاسر کشور است.
وی اظهار داشت: ضلع دیگر مثلث، کمپانی های تولیدکننده پروتز کاشت حلزون هستند و با عنایت به این که پروتزها « high-tech » است هر کشوری تکنولوژی عرضه دستگاه ها را ندارد؛ ازاین رو گروه دیگری از افراد در چارچوب کمیته فنی بعنوان کارشناس مسائل در ارتباط با پروتزهای خریداری شده توسط شرکت ها را بررسی می کنند که این کمیته زیر نظر معاونت درمان وزارت بهداشت فعالیت می کند همینطور برای آنکه بتوانیم تصمیمات درست، عادلانه و در عین حال علمی و فنی خوبی برای بیماران نیازمند کاشت حلزون شنوایی بگیریم ۲ کمیته ی علمی و فنی تشکیل داده ایم.
مدیر گروه گوش، گلو و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: در کشور از هر ۱۰۰۰ کودکی که متولد می شوند یک کودک ناشنوا به دنیا می آید که نیازمند جراحی پروتز حلزون شنوایی است و با توجه پیشرو بودن کشور ما در این حوزه و این که بیشتر از ۳ دهه است که کاشت پروتز انجام می دهد جزو برترین ها محسوب شده بنابراین کشورهای همجوار همچون عراق، جنوب خلیج فارس، کشورهای شمال ایران همچون تاجیکستان، ارمنستان، قرقیزستان و بخصوص بخش زیادی از بیماران کشور افغانستان وارد ایران می شوند تا کاشت پروتز برای آنها صورت گیرد درصورتی که این امکان برای آنها در سایر کشورها وجود ندارد.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، متصدی تصریح کرد: بنده بیشتر از ۳ دهه از عمر خویش را وقف کاشت حلزون کرده ام و با عنایت به جراحی های انجام شده اگر امروز نقشه کل کشور را ملاحظه نمایید با ۱۵ مرکزی که برای کاشت حلزون در سرتاسر کشور تاسیس شده است امروزه چترحمایتی بسیار وسیع هیات امنا کل کشور را پوشش می دهد؛ بنابراین دیگر لازم نیست به صورت مثال بیماران سیستان و بلوچستانی، اهوازی یا آذربایجانی و دیگر استان ها برای درمان کاشت حلزون به تهران رجوع کنند.1400/09/14
21:57:30
5.0 / 5
813
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین