ماجرای به کما رفتن جوان اراکی بعد از تزریق بوتاکس چه بود؟

ماجرای به کما رفتن جوان اراکی بعد از تزریق بوتاکس چه بود؟

مرکزی روز گذشته به کما رفتن یک جوان به سبب تزریق بوتاکس در اراک خبر ساز شد.


این جوان ۲۸ ساله، برای تزریق خط اخم به یکی از پزشکان عمومی اراک مراجعه می کند، اما متاسفانه چند ثانیه ای از تزریق در شقیقه بیمار نمی گذرد که اتفاقی می افتد.

شبنم انصاری خواهر این بیمار در گفت و گو با ایسنا، در این زمینه اظهار نمود: برادرم شنبه ۲۰ آذر ساعت ۱۳ در مطب یکی از پزشکان عمومی شهر اراک جهت تزریق بوتاکس حاضر شده است. تزریق خط اخم بدون مشکل انجام شده، اما بلافاصله بعد از تزریق در شقیقه گرفتار درد بسیار شدید شده و روی زمین افتاده و آغاز به تشنج کرده است.
انصاری اظهار نمود: با حضور اورژانس در محل، برادرم که تشنج بسیار شدیدی داشته به بیمارستان منتقل می شود.
وی با تاکید بر این که این جوان ۲۸ ساله به هیچ عنوان سابقه بیماری، مصرف دارو، مشروبات الکی و مواد مخدر را نداشته است، اضافه کرد: بیمار از نظر جسمانی کاملا سالم بوده ولی بعد از تزریق گرفتار تشنج شده و تا ساعت ۱۹ شنبه در حقیقت در کما بود و هیچ واکنشی نداشت ولی خوشبختانه همان شب بعد از چند ساعت قدری واکنش از خود نشان داد، هر چند که توان باز کردن چشمانش را نداشت.

انصاری درباب تشخیص پزشکان اظهار نمود: با چندین پزشک صحبت شد و حدودا تمامی آنها اعلام نمودند که مواد استفاده شده برای تزریق دارای ناخالصی بوده است. در ابتدا تصور بر این بود که شاید تزریق در کانال عصبی انجام شده است که این امر اساسا از دست رفتن بینایی، حرکات و حتی مرگ را به دنبال داشت، اما ظاهرا مواد استاندارد و مرغوبی استفاده نشده است و بازگشت برادرم به زندگی در حقیقت یک معجزه بود.
وی با اعلان اینکه برادرش عصر روز گذشته از بیمارستان مرخص شده ولی پزشکان تاکید کرده اند که متخصص قلب حتما باید او را ویزیت کند چونکه ضربان قلب نامنظم شده است و سلامت بیمار باید ۶ ماه در این خصوص چک شود، اضافه کرد: اساسا بابت این اتفاق به مراجع قضایی شکایت خواهیم کرد.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، این که یک پزشک عمومی، وارد حوزه های تخصصی شود اساسا می تواند عواقب خاص خودرا به همراه داشته باشد و اتفاق رخ داده برای این جوان ۲۸ ساله اراکی نیز مصداق ورود افراد غیرمتخصص به حوزه های تخصصی است هرچند که ظاهرا منع قانونی در این راستا وجود ندارد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک درباب اتفاق رخ داده به ایسنا اظهار داشت: تا امروز هیچ مصوبه قانونی جهت منع ورود پزشک عمومی به عرصه تزریق ژل و بوتاکس دیده نشده است و تنها کمیسیون تامین صلاحیت های بالینی نیز مصوب کرده است که پزشک عمومی دوره دیده می تواند به این عرصه ورود کند.
دکتر بهمن صادقی اشاره کرد: معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درحال بررسی است و تا حالا ورود پزشک عمومی به این عرصه را رد نکرده است. به همین دلیل در صورتیکه شخص پزشک عمومی تزریق را انجام دهد منعی وجود ندارد. هرچند که این مسئله از طرف وزارتخانه مسکوت و بلاتکلیف باقی مانده است و حتی اگر دانشگاه برخورد کند و پزشک خاطی را به مراجع قضایی ارجاع دهد با آرایی برائت می گیرند.
وی اشاره کرد: البته اگر تزریق توسط شخص پزشک انجام نگیرد دانشگاه توان مداخله و جلوگیری را دارد و حتی در صورت انجام این تزریق در آرایشگاه ها امکان پلمب آرایشگاه وجود دارد.
دکتر صادقی افزود: در صورتیکه تزریق ژل حادثه و اتفاقی برای بیمار به همراه داشته باشد، بیمار می تواند به نظام پزشکی اعلام شکایت کند و در صورت بروز قصور، اساسا برخورد قانونی صورت می گیرد.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، اساسا قسمتی از عواقب این ماجرا به این بیمار برمی گردد، چونکه برای پرداخت مبلغی کمتر به فرد غیر متخصص مراجعه نموده است، اما مسلما بخش عمده ای از مسئولیت به پزشک باز می گردد که باوجود اطمینان دهی به مراجعه کنندگان خود، از مواد و برندهای بی کیفیت بهره برده است.
تزریق ژل و بوتاکس که این روزها بازار داغی هم دارد باید به افراد متخصص سپرده شود و در کنار آن نیز باید بهترین مواد مورد استفاده قرار گیرد و با خاطیان در این عرصه برخورد جدی صورت گیرد چونکه مستقیما با جان و سلامت مردم سر و کار دارد.1400/09/22
12:16:14
5.0 / 5
918
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین