رئیس دانشگاه علوم پزشكی تهران تاكید كرد

ضرورت انجام پروژه های مشترک علمی با کشورهای خارجی

ضرورت انجام پروژه های مشترک علمی با کشورهای خارجی

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر این که پروسه پایان نامه ها و مقالات باید اصلاح گردد، اظهار داشت: قوانین بازدارنده ای نیز در حوزه مقالات جعلی وجود دارد که مورد تاکید دانشگاه است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر حسین قناعتی در نشست هم اندیشی رئیس دانشگاه با متولیان پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اشاره به تجربه ۲۷ ساله خود در حوزه علمی و مدیریتی دانشگاه، اضافه کرد: مدلهای مدیریتی مختلفی در دنیا پیاده شده که بهترین آن مدیریت افقی و مسطح است. مدل مدیریتی دانشگاه هم در این دوره مشارکتی است که همه افراد بتوانند به پیشرفت دانشگاه کمک کنند. انتصاب هایی که صورت گرفته هم بر مبنای معیارهای کمیته انتصابات و همفکری با مشاوران بوده و تلاش می نماییم با تأسی از معیارهای الهی و اسلامی شأن همه همکاران حفظ شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با طرح این پرسش که عملکرد ما در حوزه پژوهش باید چگونه باشد، اضافه کرد: در شرایطی که با محدودیت بودجه و امکانات مواجه هستیم، این سوال مطرح است چگونه در عرصه پژوهش فعالیت نماییم که بتوانیم در مقایسه با سایر کشورها بهترین عملکرد را داشته باشیم؟ البته تجربه این شرایط را در دوران دفاع مقدس هم داشتیم که با حداقل امکانات توانستیم این نبرد نامتقارن را ادامه دهیم؛ در عرصه پژوهش هم باید راهکار مناسب آنرا پیدا نماییم.
دکتر قناعتی با طرح این مساله که تمرکز پژوهش به چه اندازه باید به دو مقوله تولید و خدمات اختصاص یابد، اضافه کرد: در دنیا ۲۰ درصد تمرکز بر تولید و ۸۰ درصد بر خدمات است و کمتر می بینیم که ماشین های سنگین را تولید کنند و بیشتر بر (Microprocessor) ریزپردازنده ها و خدمات کار می کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران بر افزایش تعاملات بین المللی دانشگاه تصریح کرد و اظهار داشت: در زمینه فعالیتهای بین المللی بر انجام پروژه های مشترک با کشورهای دیگر تاکید داریم و همه تحقیقات می توانند یک پایه خارجی داشته باشند.
دکتر قناعتی با تکیه بر اصلاح فرایند رساله ها و مقالات، اظهار داشت: این امر جزو دغدغه های اصلی ماست و قوانین بازدارنده ای هم در زمینه مقالات جعلی وجود دارد. دانشگاه هم به این امر تاکید دارد، چون که این ظلم به عرصه علمی کشور است.
وی رویکرد دانشگاه را در تفویض اختیار بیشتر به مراکز بیان کرد تا با دست باز به فعالیتهای خود بپردازند و اظهار داشت: در مورد مأموریت های خارج از کشور هم باید از قبل، هدف از مأموریت و نتیجه ای که برای دانشگاه به همراه دارد، مشخص شود.
دکتر قناعتی ضمن اشاره به دستاوردهای دانشگاه در ارتباط با صنعت، اظهار داشت: از ۶ پروژه ای که اخیرا افتتاح شد، ۳ پروژه برای اولین بار در جهان بوده است. در این حوزه تاکید داریم پارک فناوری دانشگاه مشابه مدل Silicon Valley امریکا راه اندازی شود و مجموعه فناورانه کنار هم قرار بگیرند و در یک هم افزایی از امکانات هم استفاده کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه زنجیره انتقال مدیریتی دانشگاه با همه نقاط قوت و ضعف خود به خوبی صورت گرفته است، اضافه کرد: افرادی که مسئولیت دانشگاه را برعهده گرفتند، کارهای قبلی را تقویت کردند و درصورتیکه تقویت نکرده باشند هم ماهیت آنرا بهم نریخته اند. امکانات دولتی باید کاملا در خدمت رشد دانشگاه و کشور قرار گیرد.
وی اجرای پروژه های پژوهشی در حوزه بهداشت را سودمند دانست و اظهار داشت: بر مبنای مطالعات انجام شده، یک دلار سرمایه گذاری در حوزه بهداشت برابر با هزار و ۵۰۰ دلار سرمایه گذاری در حوزه درمان است که این نشان دهنده اهمیت پژوهش و سرمایه گذاری در این حوزه می باشد. امکانات دانشگاه باید به صورت شفاف اعلام گردد که اگر تجهیزات خاصی مورد نیاز چند گروه بود؛ نیازی به خرید مجدد نباشد و همه بتوانند از آن استفاده کنند. به این منظور میتوان نرم افزارهایی را طراحی کرد که اگر درخواستی عنوان شد، همه مراکز بتوانند آنرا ببینند و مراکزی که امکانات دارند، درخواست را بپذیرند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از پروژه های مورد نیاز دانشگاه را ایجاد Big Data بیان کرد و اظهار داشت: دکتر فتوحی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه پیگیری کنند که دیتاهای مراکز تحقیقاتی تجمیع شود تا محققان بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.
قناعتی همینطور کیفی شدن شاخصهای ارتقا را ضروری دانست و اظهار داشت: لازم است سیاستی اتخاذ شود که مجلات معتبر داخلی هم تقویت و در ارتقای اعضای هیئت علمی هم شاخصهای کیفی لحاظ شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، وی با تکیه بر تقویت هوش مصنوعی در فعالیتهای دانشگاه، به تجربه خود در این حوزه اشاره نمود و اظهار داشت: انقلاب پنجم صنعتی به سمت هوش مصنوعی حرکت می کند و من هم در چند پروژه بزرگ هوش مصنوعی مشارکت دارم که یکی از آنها در حوزه کووید است.1400/09/25
23:53:45
5.0 / 5
862
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین