احتمال تأثیر کرونا در بروز ذات الریه

احتمال تأثیر کرونا در بروز ذات الریه

به گزارش آزمایشگاه رادین هیئت علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به شرایط و علایم بروز ذات الریه، تصریح کرد: مشکلی که حالا بسیار زیاد با آن مواجه هستیم این است که هر فردی که گرفتار تب و سرفه می شود حتی با وجود علایم کرونا خودسرانه آنتی بیوتک هایی مانند آزیترومایسین را مصرف می کند درصورتی که این دارو هیچ تاثیری در درمان کووید۱۹ ندارد و اگر فردی در اثر کرونا گرفتار درگیری ریه و ذات الریه شده باشد باید بر مبنای میزان درگیری ریه، درمان ما متفاوت باشد که از درمان آنتی ویروس استفاده می نماییم.


دکتر شبنم طهرانی در گفتگو با ایسنا، درباره بیماری ذات الریه، اظهار داشت: ذات الریه یعنی عفونت پارانشیم بافت ریه و این تعریف کلی است که به شکل ذات الریه در فارسی شناخته می شود که در انگلیسی به آن پنومونی گفته می شود. علل مبتلا شدن به ذات الریه می تواند متفاوت باشد و به هر علتی که عوامل میکروبی یا ویروسی بتوانند خویش را به سطح آلبئول های دستگاه تنفسی تحتانی برسانند می توانند سبب بروز ذات الریه شوند. شایع ترین راه رسیدن عوامل مکروبی و یا ویروسی به دستگاه تنفسی، استنشاقی است و بعد از آن آسپیراسیون است. این یعنی حجم زیادی از میکرو ارگانیسم بخواهد وارد ریه شود، مثلاً هر فردی که رفلکس های مختلف داشته باشد سبب می شود مواد غذایی به جای این که وارد مری شود وارد نای و سپس ریه شود.
شناسایی عوامل بروز ذات الریه او افزود: افرادی که به هر علت گرفتار کاهش سطح هوشیاری حتی به شکل گذرا شوند مانند افرادی که گرفتار سکته مغزی شوند، کسانی که تشنج می کنند، کسانی که مصرف الکل یا داروهایی دارند که کاهش سطح هوشیاری می دهد، مبتلایان به پارکینسون و... شایع ترین کسانی هستند که در ریسک آسپیراسیون قرار دارند در غیر این صورت شایع ترین راه بروز ذات الریه در افرادی که بیماری زمینه ای و کاهش سطح هوشیاری ندارند استنشاقی است که حجم زیادی از میکرو ارگانیسم از راه تنفس وارد ریه فرد می شود.
طهرانی اضافه کرد: راه دیگری که امکان دارد سبب بروز ذات الریه شود این است که این عفونت از راه خون وارد ریه شود که این شیوه بسیار نادر است و معمولاً فقط در صورتیکه عفونت دریچه های قلبی در سمت راست وجود داشته باشد امکان دارد ذات الریه به این شکل اتفاق بیفتد.
چه کسانی در خطر مبتلا شدن به ذات الریه هستند؟ این متخصص ضمن اشاره به این که هر فردی با استنشاق گرفتار ذات الریه نخواهد شد، اظهار نمود: برخی فاکتورها در دفاع میزبان نقش دارند. برخی فاکتورها مکانیکی هستند مثلاً موهای داخل بینی، رفلکس سرفه، فلور نرمال داخل دهان، شاخه شاخه بودن مجاری هوایی و... سبب می شود میکروارگانیسم ها به سادگی به ریه نرسند اما اگر هر یک از این موارد مشکل داشته باشند امکان دارد سلول های دفاعی نتوانند در مقابل میکروارگانیسم مقاومت کنند و در نتیجه به دستگاه تنفس تحتانی برسند و سبب بروز ذات الریه شوند.
او درباره تأثیر بیماری های آنفلوآنزا و کووید۱۹ در بروز ذات الریه، خاطرنشان کرد: عواملی که در ایجاد ذات الریه نقش دارند تقسیم بندی می شوند و علل باکتری، ویروسی و قارچی هستند. علل باکتری درصد بالایی از مبتلا شدن به ذات الریه را می سازند که البته بسته به فصل بروز بیماری و بدن میزبان تأثیر این عامل متفاوت می باشد. درمورد علل ویروسی که امکان دارد سبب ذات الریه شوند باید گفت یک پنومونی ذات الریه تیپیک و یک پنومونی ذات الریه آتیپیک داریم.
طهرانی اضافه کرد: در نوع اول مراجعین با تظاهرات ریوی پر سر و صدا مانند تب، تنگی نفس، درد قفسه سینه و سرفه خلط دار به ما رجوع می کنند. در نوع دوم افراد امکان دارد علایم ریوی هم داشته باشند ولی معمولاً علایم دیگری مانند سردرد، بدن درد، درد مفاصل، خستگی، تب، بی حالی، بی اشتهایی و... دارند و امکان دارد درصدی علایم ریوی هم داشته باشند. در رأس این علل آتیپیک، ویروس ها قرار دارند البته هر ویروسی نمی تواند بافت ریه را درگیر کند. قبل از کرونا شایع ترین ویروسی که می توانست سبب بروز علایم ریوی شود آنفلوآنزا بود که طی دو سال گذشته متوجه شدیم کروناویروس هم می تواند سبب بروز ذات الریه و درگیری بافت ریه شود.
معاون آموزشی بخش عفونی بیمارستان شهید لبافی نژاد، تصریح کرد: اغلب افرادی که سیستم ایمنی طبیعی دارند با ویروس هایی مانند آنفلوآنزا و کووید۱۹ چند روز ابتدایی علائمی مانند سردرد، بدن درد، درد مفاصل، خستگی، تب و... دارند و بعد امکان دارد درگیری ریه پیدا کنند. افراد گرفتار نقص سیستم ایمنی بدن امکان دارد شروع علائمشان با همان درگیری ریوی باشد که معمولاً از علایم بالینی و نمای عکس قفسه سینه به این مورد شک می نماییم.
مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها؛ ممنوع او درباره زمان طلایی تشخیص ذات الریه بیان نمود: اگر بخواهیم فقط از علایم ظاهری تشخیص ذات الریه را برای فردی بدهیم حساسیت تشخیص پایین می آید چون طیفی از بیماری هایی که می توانند علایم تب و سرفه ایجاد کنند زیاد است. ازاین رو اگر شک نماییم فردی گرفتار ذات الریه شده است یک تصویربرداری از قفسه سینه انجام می دهیم و بر مبنای درگیری بافت ریه تشخیص می دهیم. معمولاً بیماران طی ۴۸ تا ۷۲ ساعت از شروع علایم به ما رجوع می کنند و این بهترین زمانی است که تشخیص و درمان صورت می گیرد. ذات الریه فقط به علت باکتری ایجاد نمی گردد و علل های ویروسی هم در این حوزه نقش دارند. ازاین رو هر فردی که به ذات الریه مبتلا شود نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ندارد و این به تشخیص پزشک برمی گردد.
طهرانی افزود: مشکلی که حالا بسیار زیاد با آن مواجه هستیم این است که هر فردی که گرفتار تب و سرفه می شود حتی با وجود علایم کرونا خودسرانه آنتی بیوتک هایی مانند آزیترومایسین را مصرف می کند درصورتی که این دارو هیچ تاثیری در درمان کووید۱۹ ندارد و اگر فردی در اثر کرونا گرفتار درگیری ریه و ذات الریه شده باشد باز هم درمان آنتی بیوتیک موثر نیست و باید بر مبنای میزان درگیری ریه درمان ما متفاوت باشد که از درمان آنتی ویروس استفاده می نماییم.
او در آخر اضافه کرد: در بیشتر جوامع تا قبل از شیوع کروناویروس یکی از شایع ترین عفونت هایی که در هرفردی اتفاق می افتاد که سبب می شد به سیستم درمانی رجوع کند، ذات الریه بود.
منبع:

1400/09/27
11:53:23
5.0 / 5
909
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین