ارتباط آفت کش ها با خطر مبتلا شدن به بیماری مزمن کلیوی

ارتباط آفت کش ها با خطر مبتلا شدن به بیماری مزمن کلیوی

نتایج یک بررسی تازه نشان داده است که قرار گرفتن در معرض آفت کش ها با خطر مبتلا شدن به بیماری مزمن کلیوی مرتبط می باشد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، نتایج مطالعه جدید در دانشگاه کوئینزلند استرالیا نشان می دهد: آفت کش های معمولی با افزایش ریسک مبتلا شدن به بیماری مزمن کلیوی (CKD) مرتبط می باشد.
محققان استرالیایی ارتباط بین قرار گرفتن در معرض آفت کش ها و خطر بروز اختلال در عملکرد کلیه ها را در ۴۱ هزار و ۸۴۷ نفر با استفاده از داده های نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه ایالات متحده آمریکا تجزیه و تحلیل کردند.
نتایج این مطالعه نشان داد افرادی که در معرض مقادیر بیشتری از حشره کش مالاتیون هستند، ۲۵ درصد بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به اختلال عملکرد کلیه بودند. همینطور در نزدیک به یک نفر از هر ۱۰ نفر در کشورهای پردرآمد، علایم بیماری مزمن کلیوی مشاهده می شود که صدمه دائمی کلیه و از دست دادن عملکرد کلیه را به همراه دارد.
عوامل خطر مبتلا شدن به بیماری مزمن کلیوی شامل سن، فشار خون بالا و دیابت است.
محققان استرالیایی در این بررسی دریافتند که بیماری مزمن کلیوی بدون علت شناخته شده در کشورهای با درآمد کم تا متوسط ​​مانند هند و سریلانکا در حال افزایش می باشد.
به قول آنها ابتدا این تردید وجود داشت که این وضعیت با شرایط کار کشاورزی و از راه قرار گرفتن در معرض استرس حرارتی، کم آبی، سم پاشی، فلزات سنگین و مواد شیمیایی کشاورزی ارتباط داشته باشد. با این وجود، آلودگی محیطی، بقایای آفت کش ها و داروهای گیاهی که به صورت بالقوه حاوی فلزات سنگین هستند هم امکان دارد در ایجاد بیماری مزمن کلیه نقش داشته باشند.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از هندوستان تایمز، علت افزایش بیماری مزمن کلیوی ناشناخته باقی مانده است، اما سمپاشی آفت کش ها بدون تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) و کار با خاک آلوده بعنوان روشهای احتمالی قرار گرفتن در معرض این مواد عنوان شده که می تواند از علل مبتلا شدن به بیماری مزمن کلیوی باشد.
منبع:

1400/10/12
13:25:51
5.0 / 5
948
تگهای خبر: استرس , بیماری , حفاظت , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین