۷۰ درصد از روستایی ها در بوشهر کمبود ویتامین D دارند

۷۰ درصد از روستایی ها در بوشهر کمبود ویتامین D دارند

به گزارش آزمایشگاه رادین بوشهر متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: مطالعه ای که در استان بوشهر بر روی 1806 نفر ساکن روستا انجام و در مجله معتبر علمی BMC Endocrine Disorders چاپ شد نشان داده که بیش از 70 درصد از جامعه روستانشین این استان برخلاف تصور دارای کمبود یا سطح ناکافی از ویتامین D هستند.


دکتر مریم مرزبان اظهار نمود: استان بوشهر باوجوداینکه جزو مناطق با میزان تشعشات بالای خورشید بوده و اغلب روزهای سال نور خورشید وجود دارد اما ساکنین روستاهای این استان به شدت با کمبود ویتامین D مواجهند.
وی بیان کرد: یکی از علل کمبود این ویتامین، گرمای شدید ساعات تماس با نور خورشید در فضای آزاد و نیز نحوه پوشش است که می تواند موجب کاهش تماس با نور خورشید شود.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اشاره کرد: در این مطالعه افراد با گروه سنی ۳۰ تا ۳۹ ساله دارای بالاترین سطح کمبود ویتامین D بودند که باز هم فعالیت کمتر در محیط باز در سالهای اخیر یکی از علل اصلی این واقعه بود. جالب توجه است که در این مطالعه میزان سطح سرمی ویتامین D در مناطق کوهستانی استان بصورت برجسته ای بالاتر از مناطق دشتی و یا ساحلی است.

کمبود ویتامین D در زنان بالاتر از مردان است
متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تاکید کرد: تغییرات سبک زندگی در بین روستاییان با کاهش کارهای خارج از منزل همراه بوده که منجر به تماس کمتر با نور خورشید شده و می تواند از عوامل ایجادکننده کمبود ویتامین D باشد. نکته قابل توجه این که میزان کمبود ویتامین D در زنان بصورت برجسته ای بالاتر از مردان بوده است.
مرزبان اظهار نمود: تنها ۱۶ درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه مصرف مکمل ویتامین D را داشته اند و مابقی افراد مصرف منظم مکمل ها را گزارش نکرده اند پس دادن آگاهی به افراد در ارتباط با کمبود ویتامینD و همین طور تشویق جامعه به مصرف مکمل ها می تواند نقش بسیار مؤثر و مفیدی در پیش گیری از کمبود این ماده مؤثر در بدن داشته باشد.
کمبود ویتامین D ارتباط زیادی با بیماریهای مزمن دارد
وی اضافه کرد: کمبود ویتامین D می تواند ارتباط زیادی با بیماریهای مزمن مانند سرطان، پرفشاری خون، دیابت نوع یک، ام اس، بیماری روماتیسم، سایر بیماریهای خود ایمنی و نیز بیماری هایی مانند عفونت های دستگاه تنفسی، سارس و کووید داشته باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اشاره کرد: تماس ناکافی با نور خورشید و میزان دریافت ناکافی ویتامین D بوسیله مواد غذایی می تواند منجر به کمبود این ویتامین شود.

۵ تا ۱۰ دقیقه آفتاب گیری از کمبود ویتامین D پیشگیری می کند
استادیار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر عنوان کرد: ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز و تماس مستقیم دست وپاها بین ساعت ۱۰ بامداد تا ۳ بعدازظهر می تواند منجر به پیش گیری از کمبود ویتامین D شود، همین طور میزان ویتامین D موجود در گیاهان محدود بوده ولی مقدار کافی از این ویتامین را می توان در روغن ماهی، جگر گوسفندی، پنیر و زرده تخم مرغ پیدا کرد.
وی اشاره کرد: مطالعات نشان دهنده کمبود ویتامین D در ایرانیان بوده که این امر می تواند به سبب تغییر سبک زندگی شهرنشینی و مواجهه کمتر با نور خورشید در سالهای اخیر باشد. بعلاوه آلودگی های زیست محیطی نیز می تواند نقش مهمی دراین باره داشته باشد.
منبع:

1400/11/04
21:24:16
5.0 / 5
831
تگهای خبر: امداد , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین