رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

ظرفیت تولید 40میلیون دز واکسن کرونا در کشور

ظرفیت تولید 40میلیون دز واکسن کرونا در کشور

به گزارش آزمایشگاه رادین رییس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: افتخار ما این است که تهدید دو سال قبل را به فرصت تبدیل کردیم و توانستیم زیرساخت های لازم برای تولید واکسن و بعضی داروها را به وجود آوریم.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر بهرام دارایی در افتتاحیه نمایشگاه ایران بایو، تبدیل معاونت علمی ریاست جمهوری به قطب پشتیبانی از صنعت را قابل تقدیر عنوان نمود و اظهار داشت: شاید وقتی بیوتکنولوژی پزشکی در جهان شروع شد، کسی انتظار چنین پیشرفتی نداشت. افتخار ما این است که تهدید دو سال قبل را به فرصت تبدیل کردیم و توانستیم زیرساخت های لازم برای تولید واکسن و بعضی داروها به وجود آوریم و نیاز کشور را تامین نماییم.
وی با اشاره به ظرفیت تولید ۴۰ میلیون دز واکسن مورد نیاز کشور در داخل، اظهار نمود: امیدواریم پیش از اوج و قله موج اومیکرون، با افزایش آمار واکسیناسیون آمار مبتلایان و مرگ و میر کاهش پیدا کند.
دارایی اشاره کرد: ما در حوزه بایوسیمیلار از چین هم جلوتر هستیم و می توانیم سهم بسیار خوبی در آسیا داشته باشیم. نگرانی از پایین آمدن کیفیت تولیدات، نگرانی درستی است که صادرات می تواند آنرا تضمین کند، ولی ارز ترجیحی یکی از عوامل کاهش صادرات در سالهای اخیر بوده است؛ ارزی که بموقع، به شکل مناسب و به میزان لازم در اختیار شرکتها قرار نمی گیرد.
رئیس سازمان غذا و دارو اشاره کرد: به سبب درگیری با مشکلات ارزی، بخش عمده فعالیت سازمان غذا و دارو به این مساله اختصاص یافته و از کارها و وظایف اصلی خود عقب مانده است. امیدواریم سال آینده بتوانیم از این وضع بگذریم، به درستی نگرانی هایی برای این مرحله گذر وجود دارد؛ چون اجرای آن فقط کار وزارت بهداشت نیست و باید بخش های مختلف در عملی شدن چنین تصمیمی مشارکت داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه برمبنای اسناد بالادستی، کشور باید به رتبه بالایی در صادرات حوزه فناوری و دانش بنیان نائل شود، اظهار داشت: بسته شدن لیست دارویی یعنی سرکوب نوآوری و مانعی بر سر راه شرکت های کوچک بود که خوشبختانه مدتی است این لیست برای داروهای با تکنولوژی بالا و شرکت های دانش بنیان باز شده است.
بنابر اعلام وبدا، دارایی اشاره کرد: آن چه ما برای پشتیبانی از صنایع بیوتکنولوژی نیاز داشتیم، هنوز عملی نشده و لازم است صندوق سرمایه گذاری در کنار سازمان غذا و دارو قرار گیرد تا به اهداف مورد نظر برسیم. می توانیم داشته هایمان را در این راه قرار دهیم و با کمک همین صنایع، جایگاه ویژه ای در زمینه ی فناوری در دنیا داشته باشیم.
منبع:

1400/11/05
20:25:22
5.0 / 5
852
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین