وزیر بهداشت در جشنواره رازی:

مراکز تحقیقات غیرمفید که هدفشان تولید مقاله است، راه گشا نیستند

مراکز تحقیقات غیرمفید که هدفشان تولید مقاله است، راه گشا نیستند

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه 800 مرکز تحقیقاتی داریم، ولی این تعداد کافی نیستند، اظهار داشت: مراکز تحقیقات غیرمفید که هدفشان تولید مقاله و پیشرفت خودشان است، نمی توانند راه گشا باشند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی امروز در مراسم تقدیر از برگزیدگان بیست و هفتمین جشنواره رازی که در محل سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، عنوان کرد: ما مخبر، معاون اول رئیس جمهوری را جزو خانواده وزارت بهداشت می دانیم. ایشان کارهای عظیمی رطژا در زمینه بهداشت و درمان انجام دادند و از کارهای خوب ایشان رسیدگی به مناطق محروم و ایجاد بیمارستان ها و مراکز درمانی در مناطق محروم بوده است. خانواده آقای مخبر عمدتاً از خانواده علوم پزشکی هستند.
وی با اشاره به تاریخ علمی کشور اظهار داشت: در تاریخ پرافتخار کشور ما انسانهایی درخشیدند و افرادی عمر خودرا صرف کسب علم و دانش کردند. پیروزی انقلاب اسلامی شروع فصل خودباوری، استقلال، قطع تکیه به بیگانگان و عرصه بروز اندیشه های نو بود. پیش از انقلاب با وجود وابستگی به غرب، در حداقل کارهای خود مانده بودیم.
عین اللهی اظهار نمود: نهضت دانش پژوهی و مرجعیت علمی که از فرامین مقام معظم رهبری است، از مولفه های اصلی سیر رشد و توسعه کشور هستند. یکی از اهداف مهم ما رسیدن به مرجعیت علمی است.
وی افزود: این نهضت ارزنده، ایران را در کنار کشورهای منطقه و جهان، پرچمدار نهظت علمی و خوداتکایی کرده است و با وجود همه تحریم ها روی پای خود ایستاده ایم.
عین اللهی اضافه کرد: پیشرفت در علوم نانوتکنولوژی، زیست مولکولی، سلول های بنیادی، پیوند اعضا، ژن درمانی، تولید فناوری های زیستی، علوم سایبری و هوش مصنوعی، با تلاش جهادگرایانه دانشمندان کشور ممکن شد و مقام رهبری بارها گفته اند که کارهای دانشمندان کشور مصداق کار جهادی است. پیشرفت های علمی ما مورد تصدیق نهادهای علمی جهانی است.
وزیر بهداشت با اشاره به این که در حافظه تاریخی کشور خاطره مرگ مادران و نوزادان و حضور پزشکان هندی و پاکستانی و بنگلادشی وجود دارد، اظهار داشت: ادغام آموزش در وزارت بهداشت موجب جهش نو، بهبود شاخص ها، درمان بیماران و پیشرفت در ساخت داروها و واکسن ها شد.
وی افزود: پیشرفت کشور در بایوتکنولوژی و درمان بیماران، خودکفایی بیش از نود درصدی در تولید دارو، ایجاد شبکه ها و ایجاد سلامت مناطق بود. ادامه این حرکت خیره کننده در دستیابی به مرجعیت علمی و تولید دانش نیازمند آگاهی دیگرگونه و همتی مضاعف است. ما به آنچه دست یافتیم، قانع نیستیم بلکه حرکت رو به جلو هدف ماست.
وزیر بهداشت اشاره کرد: ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی داریم که کافی نیست و مراکز غیرمفید که هدفشان تولید مقاله است نمی توانند راه گشا باشند، بدین سبب توجه به کارهای پژوهشی محصول محور مهم می باشد.
وی اشاره کرد: پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان از اهداف دولت می باشد و امروزه توان این را داریم که نه فقط داروهای مورد نیاز خودمان را تولید نماییم، بلکه آنها را صادر نیز نماییم و هدفی است که مراکز تحقیقاتی باید به تحقق آن کمک کنند. توسعه زیر ساخت و بودجه مراکز تحقیقاتی از اهداف ویژه ماست.
وی افزود: امروزه باید مقاله را وسیله ای برای تحقق نیازها بدانیم و نه هدف. حوزه سلامت یکی از حوزه های پرافتخار کشور است و ثمرات و نتیجه آن از مرزهای کشور نیز فرا رفته است. امروز به دنبال یک ایران قوی هستیم و همه به قدرت ایران اعتقاد دارند و این با دانش است که ایران قوی را به همه نشان خواهد داد. گواه آن فناوری سطح بالا و درمان های پیچیده است. در اوایل انقلاب نیاز بود بیماران را به خارج اعزام نماییم، اما امروزه کسی نمی گوید می خواهیم برای درمان به خارج برویم و نه فقط مردم خودمان را درمان می نماییم، بلکه بسیاری تمایل دارند به کشور ما برای درمان مراجعه کنند.
عین اللهی اظهار داشت: لازم می بینم تلاش مجاهدان کشور در مقابل موج همه گیری کرونا را از طرف خود و مردم پاس بدارم. کرونا قدرت واقعی کشورها را نشان داد و جمهوری اسلامی با مردم بسیار خوبی که حماسه آفریدند و در انجام واکسیناسیون کمک کردند، پیش رفت و اگر در پیک امیکرون هستیم، با حمایت مردم خوشبینانه خطراتی عمده را رفع کرده ایم.
وزیر بهداشت ضمن تشکر از مردم که در مراحل کارآزمایی بالینی واکسن ها شرکت کردند، واکسن برکت را جزو واکسن های پیشگام و از بهترین واکسن های تولید شده معرفی نمود.
وی ابراز امیدواری کرد که نسل جوان با یاد و خاطره و الگوپذیری در آینده نقش آفرین باشند.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، بیست و هفتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه جاری با حضور دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم در محل سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی انجام شد و از پژوهشگران جوان و فعالان فناوری و تولید دانش در این جشنواره تقدیر به عمل آمد.1400/11/26
11:19:06
5.0 / 5
815
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین