داروهای مسکن منبعی از میزان بالای سدیم هستند

داروهای مسکن منبعی از میزان بالای سدیم هستند

داروهای مسکن رایج که بدون نسخه در دسترس قرار دارند، می توانند منبع غیرمنتظره ای از میزان بالای سدیم باشند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، داروهای مسکن امکان دارد تسکین دهنده سریع درد باشند، اما متخصصان اخطار می دهند که خیلی از آنها حاوی دُزی از نمک هستند. به ازای هر نیم گرم پاراستامول یا استامینوفن که در یک قرص وجود دارد، امکان دارد حدود ۰.۴ گرم سدیم که یکی از اجزای اصلی نمک است، وارد بدن شود.
سدیم اغلب به داروها اضافه می شود تا به تجزیه آنها در آب کمک نماید. این کار به بدن اجازه می دهد دارو را سریعتر از بلعیدن یک قرص جذب نماید. اما اگر حداکثر دُز روزانه پاراستامول محلول مصرف شود، فرد به سادگی از دو گرم میزان نمک سفارش شده در رژیم غذایی طی روز فراتر میرود.
حتی برای افرادی که به فشار خون بالا مبتلا نیستند، مطالعه انجام شده در انگلیس نشان داده است که سدیم اضافی می تواند بر بدن، بخصوص سیستم قلبی-عروقی تأثیر بگذارد.
این تحقیق به دنبال شبیه سازی یک آزمایش تصادفی و کنترل شده با مقایسه داده های سلامت نزدیک به ۳۰۰ هزار بزرگسال بالای ۶۰ سال بود که بعضی از آنها فشار خون بالا داشتند و برخی دیگر به این عارضه گرفتار نبودند اما به تازگی پزشکان برای همه آنها پاراستامول تجویز کرده بودند.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ساینس الرت، در مقایسه با بیمارانی که مسکن های بدون سدیم برایشان تجویز شده بود، متخصصان دریافتند افرادی که مصرف روزانه پاراستامول حاوی سدیم داشتند بیشتر در معرض خطر حمله قلبی، سکته، نارسایی قلبی و مرگ تا یک سال بعد قرار داشتند.
منبع:

1400/12/06
20:35:59
5.0 / 5
944
تگهای خبر: پزشك , دارو , رژیم غذایی , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین