یك اپیدمیولوژیست:

واکسیناسیون کرونا در کودکان را جدی بگیرید

واکسیناسیون کرونا در کودکان را جدی بگیرید

رییس مرکز تحقیقات بیماریهای نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران ضمن اشاره به شرایط فعلی بیماری کرونا در کشور، اشاره کرد: هنوز مهم ترین ابزار محافظتی در مقابل این بیماری، واکسن است. باید واکسیناسیون کودکان جدی گرفته شود؛ این درحالیست که هنوز پوشش واکسیناسیون سنین زیر 12 سال در مقایسه با گروههای سنی بالای 12 سال، کمتر است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر احسان مصطفوی با اشاره به این که هم اکنون در موج ششم اپیدمی کرونا که ناشی از غالب شدن سویه اومیکرون است، قرار داریم، اظهار داشت: این موج بیش از یک ماه است که کشور را درگیر کرده و سبب ابتلای قابل توجهی از هموطنان شده است؛ به گونه ای که برمبنای شواهد موجود ما بالاترین موارد مبتلاشدن به بیماری را از ابتدا تا حالا در موج ششم تجربه کردیم.
وی ادامه داد: بر طبق شواهد موجود و مدل سازی های صورت گرفته بنظر می رسد که ما در موارد مبتلاشدن و بستری و در ایام اخیر در مورد موارد مرگ، پیک اپیدمی را سپری کرده ایم. انتظار داریم در هفته های آتی شاهد کاهش قابل توجه موارد ابتلا، بستری و مرگ باشیم.
او افزود: در مقایسه با پیک های قبلی گرچه موارد مبتلاشدن به شکل قابل توجهی بالا رفته است اما با وجود این که حتی یک مرگ هم مهمست و باید برای جلوگیری از وقوع حتی یک مرگ اقدام نمود، اما موارد مرگ در مقایسه با پیک های قبلی کمتر بوده است که این مساله می تواند متاثر از عوامل مختلفی همچون واکسیناسیون باشد که سهم موثری در پیش گیری از مبتلاشدن به فرم های شدید بیماری داشته است. از طرفی عوامل دیگری همچون ابتلاهای اخیر به بیماری، یک ایمنی نسبی در افراد به وجود آورده و همین طور واریانت امیکرون در مقایسه با واریانت های قبلی خفیف تر است و انتظار داریم که فرم شدید بیماری در مورد آن کمتر اتفاق افتد.
بنابر اعلام کانال تلگرامی وزارت بهداشت، او اشاره کرد: ابزارهای محافظتی در مقابل کرونا تغییری نکرده است. همچنان مهم ترین ابزار در اختیار ما واکسن است که بصورت جدی پیشنهاد می کنم افرادی که هنوز برای تزریق دز سوم مراجعه نکردند، حتما اقدام نمایند. از طرفی می بایست واکسیناسیون کودکان جدی گرفته شود. هنوز پوشش واکسیناسیون زیر ۱۲ سال در مقایسه با گروههای سنی بالای ۱۲ سال کمتر است.
این اپیدمیولوژیست با اشاره به نزدیکی به ایام نوروز، اظهار نمود: همچنان سفارش می نماییم اگر می شود مردم سفرها را یا به تعویق اندازند و یا به سفر نروند. در صورت الزامی بودن سفر باید از حضور در تجمعات پیشگیری کرده و ابزارهایی مانند ماسک را استفاده نمائیم. همین طور اهتمام نماییم در مسافرت از تماس نزدیک با گروههای پرخطر همچون مسن ترها که در معرض خطر مبتلاشدن به انواع شدید بیماری هستند خودداری نماییم تا سفری که برای آرامش و راحتی می رویم منجر به ناراحتی نشود.1400/12/12
12:13:16
5.0 / 5
976
تگهای خبر: آرامش , ابزار , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین