در گفت وگو با آزمایشگاه رادین اعلام شد

علت افزایش قیمت دارو در کشور

علت افزایش قیمت دارو در کشور

به گزارش آزمایشگاه رادین مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اعلان اینکه برآورد ما این است که  به نوعی یارانه ای که به ارز ترجیحی داده می شد و منابع حاصل از ارز ترجیحی برای دارو و تجهیزات پزشکی حدود 95 هزار میلیارد تومان است، اظهار داشت: قاعدتا با مکانیسم انتقال آن به سازمان های بیمه گر می توانیم همچنان محافظت مالی از بیماران را برای جلوگیری از افزایش پرداخت از جیب بیماران داشته باشیم.دکتر حمیدرضا اینانلو در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت بودجه دارو در سال ۱۴۰۱، اظهار داشت: امسال حدود ۳.۱ میلیارد دلار به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص داده شده بود که البته باید توجه داشت حدود ۲ میلیارد دلار آنرا تا نیمه اول سال اختصاص داده بودند و مابقی با تاخیر تخصیص یافت که این تاخیر مشکلاتی را در تامین دارو ایجاد کرد.
نسخه پیچی برای دارو و تجهیزات پزشکی در صورت تک نرخی شدن قیمت ارز آن ها
وی درباره مابه التفاوت ارز تخصیص یافته امسال در زمینه دارو نسبت به سال گذشته، اظهار داشت: درباره مابه التفات، این پیش بینی وجود دارد که اگر بحث تک نرخی شدن ارز مطرح شود، برآورد ما این است که به صورتی یارانه ای که به ارز ترجیحی داده می شد و منابع حاصل از ارز ترجیحی برای دارو و تجهیزات پزشکی حدود ۹۵ هزار میلیارد تومان است که قاعدتا با مکانیسم انتقال به سازمان های بیمه گر می توانیم همچنان محافظت مالی از بیماران را برای جلوگیری از افزایش پرداخت از جیب بیماران داشته باشیم.

اینانلو افزود: مابه التفاوت ارز امسال نسبت به سال قبل نزدیک به هم بوده و خیلی متفاوت نیست، اما باید دقت کنیم که امسال با دو پیک سنگین کرونا مواجه بودیم و قاعدتا قسمتی از داروهایی که ما در زمینه کرونا مصرف کردیم، از همین منابع ارزی تخصیص یافته بوده است.
مولفه های ارز دارو
وی اظهار داشت: ارزی که بنا است به دارو داده شود، چند مولفه دارد؛ یکی این که ارز ما باید مناسب، به اندازه و در زمان بندی های مناسب داده شود. همین طور نوع ارزی که برای تامین منابع دارویی نیاز داریم، باتوجه به این که منابع دارویی ما متنوع بوده و از کشورهای مختلف و مختلفی شامل هند، چین، اروپا و... تامین می شود، از نظر تنوع باید به شکلی باشد که بموقع و به اندازه کافی بتوانیم دارو را در اختیار بیماران قرار دهیم.
مزیت ارائه یارانه دارو از کانال بیمه ها
اینانلو درباره تخصیص مستقیم منابع به واردکنندگان دارو یا به بیمه ها، اظهار داشت: اگر منابع به تامین کنندگان داده شود، درست است که قیمت دارو را پایین می آورد، اما این قیمت پایین دارو، خودش جذابیت هایی دارد که دارو از کانال های توزیع رسمی بیرون رود و بحث قاچاق معکوس را به دنبال دارد. همین طور می تواند بحث مصرف القایی و افزایش مصرف غیرمنطقی دارو را به همراه داشته باشد. این درحالی است که روش هایی در دنیا وجود دارد و آن هم این است که تخصیص منابع بهینه باشد؛ یعنی همان تخصیص منابع به بیمه ها، که روشی است که آزموده شده و تجربه آن در کشور وجود داشته و امیدواریم این اتفاق رخ دهد.

وی درباره احتمال افزایش قیمت دارو با تک نرخی شدن ارز و تخصیص مابه التفاوت نرخ ارز به بیمه ها برای جبران هزینه های دارویی مردم، اظهار داشت: قاعدتا با این اقدام قیمت اصلی دارو واقعی می شود، اما اگر بتوانیم این منابع را به بیمه ها پرداخت نماییم، قاعدتا پرداختی بیمار تفاوتی نخواهد داشت.

اینانلو درباره علت افزایش قیمت دارو در شش ماهه دوم امسال نیز اظهار داشت: قیمت دارو جزو اقلامی است که از مولفه های مختلفی متاثر می شود که می تواند متاثر از افزایش قیمت نهاده هایش، افزایش قیمت داشته باشد. همین طور بحث هزینه هایی مانند دستمزد، انرژی، بورس و... نیز وجود دارد که هزینه است و قیمت دارو را متاثر می کند. همین طور قسمتی از افزایش قیمت دارو می تواند متاثر از این باشد که به سبب تاخیر در تخصیص ارز، برخی داروهایی که تولید داخلی هستند و نوع خارجی آنها هم وجود دارد و قاعدتا اولویت ما پشتیبانی از داروهای تولید داخل است، ممکنست ارز آن تغییر کند و روی قیمت دارو تاثیر بگذارد.

وی درباره پیش بینی افزایش بالای ۱۵ درصدی قیمت دارو نیز اظهار داشت: باید توجه کرد که عدد تورم عمومی که در کشور اتفاق می افتد، چند برابر این عدد است و دارو هم قاعدتا مستثنی نیست.

منبع:

5.0 / <5
792
1400/12/13
16:31:32
تگهای خبر: بیمه , پزشك , پزشكی , دارو
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین