چالش مصرف داروهای گیاهی در کودکان

چالش مصرف داروهای گیاهی در کودکان

قزوین یک متخصص طب سنتی اظهار داشت: مصرف گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در کودکان همواره از نظر ایمنی با چالش همراه بوده است؛ در کودکان مصرف گیاهان دارویی به طور عمده به صورت چای، شربت خوراکی و روغن های مالیدنی استفاده می شود؛ هرچند مطالعات گسترده ای در این حوزه وجود ندارد اما بیشترین مطالعات در ارتباط با سرماخوردگی و مشکلات گوارشی است که در کودکان شایع هستند؛ تصور ایمن بودن گیاهان در کودکان بسیار اشتباه است و متأسفانه خیلی از والدین این مورد را نمی دانند.


دکتر مرضیه بیگم سیاهپوش در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: کرونای اُمیکرون در کودکان شایع تر از سایر انواع کرونا است و نسبت به دلتا با میزان بستری و مرگ ومیر کمتری در کودکان همراه می باشد ظاهراً این مورد در کشورهای مختلف متفاوت بوده است اما در مجموع بیماری شدید نیازمند به مداخلات اساسی کمتر با اُمیکرون رخ می دهد.
وی تصریح کرد: بر مبنای گزارشاتی، به علت واکسیناسیون کودکان با سنین بالاتر موارد مبتلا شدن و بیماری شدید در سنین ۱۲ تا ۱۷ سال به وضوح کمتر از کودکان پنج تا ۱۱ سال بوده است؛ اغلب نوزادان بستری شده هم از مادران غیرواکسینه بوده اند.
این متخصص طب سنتی ضمن اشاره به علایم اُمیکرون در کودکان تشریح کرد: اُمیکرون نسبت به سایر جهش های کرونا در کودکان بیشتر با علایم تنفسی همراه می باشد درحالی که قبلاً خویش را به شکل علایم گوارشی نشان می داد. تب، لرز، التهاب و آبریزش بینی، سرفه، اسهال، خستگی، سردرد، درد بدن، تهوع و استفراغ، کاهش بویایی و چشایی و همینطور گلودرد از علایم شایع کرونای اُمیکرون در کودکان است. همینطور تنفس مشکل، درد پایدار قفسه سینه، گیجی، ناتوانی در بیدار ماندن، کدر شدن رنگ پوست، خشکی دهان و نداشتن اشک یا ادرار از علایم خطرناک به حساب می آید. اگر کودک بعد از مدتی مجدداً علامت دار شود، رفتن به پزشک و بررسی الزامی است.
وی بیان نمود: مصرف گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در کودکان همواره از نظر ایمنی با چالش همراه بوده است؛ در کودکان گیاهان به طور عمده به صورت چای، شربت خوراکی و روغن های مالیدنی استفاده می شود؛ هرچند مطالعات گسترده ای در این حوزه وجود ندارد اما بیشترین مطالعات در ارتباط با سرماخوردگی و مشکلات گوارشی است که در کودکان شایع هستند؛ تصور ایمن بودن گیاهان در کودکان بسیار اشتباه است و متأسفانه خیلی از والدین این مورد را نمی دانند.
سیاهپوش در مورد محدودیت مصرف گیاهان در کودکان اشاره کرد: گیاهان دارویی با عنایت به سن کودک تجویز می شوند و خیلی از گیاهان برای سن کمتر از یک سال یا ممنوع هستند یا اطلاعات کافی در موردشان موجود نیست. همینطور مصرف گیاهانی که مانع جذب مواد غذایی مهم می شوند در کودکان ممنوعند.
وی افزود: تجویز اسانس ها که حاوی ترکیبات معطر و فرار هستند در کودکان ممنوع می باشد و برخی مواد معطر حتی با استنشاق هم در سیستم عصبی کودکان، بخصوص در سن کمتر از ۲ سال، عوارض بوجود می آورد دمکرده ها که حاوی ماده مؤثره کمتری هستند، ایمن تر بوده و معمولا مؤثرند.
برخی دستورالعمل ها در مصرف گیاهان دارویی برای کودکان
این متخصص طب سنتی بیان نمود: برای مصرف گیاهان دارویی بهتر است با کمترین مقدار مصرف دارو را شروع کرده و ادامه دهید؛ تناوب و ثبات نقش مهمی دارد چونکه یک دُز زیاد در یک روز به اندازه ۳ تا ۴ دُز کوچک در یک روز مؤثر نیست.
وی تصریح کرد: دستورالعمل مقدار مصرف چای یا همان دم کرده در کودکان کمتر از یکسال باید یک قاشق چای خوری یک مرتبه در روز باشد و به تدریج تا یک قاشق چایخوری سه بار در روز افزایش پیدا کند. در کودکان یک تا ۲ سال ۳۰ سی سی تا یک چهارم فنجان یک مرتبه در روز مصرف شده و به تدریج تا یک چهارم فنجان سه بار در روز افزایش پیدا کند.
سیاهپوش اظهار داشت: در کودکان سه تا ۶ سال یک چهارم تا یک دوم فنجان دمکرده یک مرتبه در روز آغاز و به تدریج تا سه بار در روز افزایش پیدا کند؛ در کودکان هفت تا ۱۱ سال ۱۸۰ سی سی یک مرتبه در روز شروع شده و به تدریج تا سه یا چهار بار در روز افزایش پیدا کند. در کودکان ۱۲ سال و بزرگ تر یک فنجان دمکرده در روز آغاز و به تدریج تا سه یا چهار بار در روز افزایش یابد.
وی اعلام نمود: از گیاهان مؤثر در سرماخوردگی کودکان میتوان به آقطی، بابونه، زوفا، اوکالیپتوس، زنجبیل، آویشن، ختمی و شیرین بیان اشاره نمود. «آقطی» بخصوص همراه با نعنا فلفلی در مراحل اولیه آنفولانزا سبب کاهش تب می شود این گیاه در رفع ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی مؤثر است؛ آقطی در ترکیب با زوفا و چمن معطر به شکل چای در تب های دوران کودکی مؤثر است.
این متخصص طب سنتی مطرح کرد: در کودکان نوپا نصف فنجان از «چای بابونه» در روز سبب بهبود پاسخ ایمنی در تب های عفونی می شود در شیرخواران کمتر از ۲ سال، نصف قاشق چای خوری در روز مصرف شود. «زوفا» در تمام مراحل آنفولانزا و سرفه های خلط دار قابل استفاده می باشد اسانس «زوفا» نفوذ بیشتری دارد و امکان دارد در کودکان با خطر تشنج همراه باشد بنابراین در کودکان زیر ۲ سال ممنوع می باشد.
وی اشاره کرد: معمولاً «اکالیپتوس» در کودکان به شکل بخور یا ماساژ سینه مصرف می‏شود در سن زیر ۲ سال مصرف اُکالیپتوس ممنوع می باشد و نباید اسانس آن به صورت مستقیم بر صورت کودک قرار داده شود. مصرف «زنجبیل» در کودکان تب دار ممنوع می باشد و در کودکان بالای ۳ سال میتوان آنرا مصرف کرد؛ زنجبیل در سردرد کودکان و سرماخوردگی آنان اثر دارد.
سیاهپوش خاطرنشان کرد: «آویشن» ضد سرفه بوده و در درمان برونشیت و گلو درد مؤثر است و عارضه آن امکان دارد به صورت اسهال بروز پیدا کند؛ آویشن به شکل چای، و مالیدن اسانس به قفسه سینه قابل استفاده است؛ البته والدین باید توجه داشته باشند که آویشن را در کودکان تب دار استفاده نکنند.
وی تاکید کرد: «ختمی» همراه با بارهنگ در درمان برونشیت کودکان به کار می رود؛ بارهنگ و شیرین بیان هم در سرفه و التهابات تنفسی مورد استفاده قرار می گیرند که البته شیرین بیان باید در کودکان بالای ۳ سال مورد استفاده قرار گیرد.
این متخصص طب سنتی تشریح کرد: بومادران، سیر، بابونه، آقطی و زوفا ازجمله گیاهان مؤثر در کاهش تب کودکان به شمار می روند؛ «بومادران» به شکل چای مصرف می شود و در عین حال سرکوبگر ایمنی است و باید در سنین بالای سه سال مصرف شود؛ «سیر» هم در عفونت های تنفسی کودکان مؤثر است البته تحریک گوارشی ازجمله عارضه های مصرف سیر در کودکان است؛ سفارش می شود سیر به شکل پخته در داخل غذا استفاده شده و در کودکان کمتر از ۲ سال مصرف نشود.
وی در مورد بعضی از گیاهان مؤثر در تب کودکان در منابع طب سنتی ایرانی توضیح داد: در منابع طب ایرانی، گیاهان زیادی بعنوان ضد تب در کودکان معرفی شده اند که نحوه عملکرد آنها در مطالعات جدید مشخص شده است. برای مثال: «ختمی» ضد تب و ضد التهاب؛ «چغندر» حاوی آنتی اکسیدان و ایمونومدولاتور؛ «کاسنی» ضد التهاب، ضد آلرژی و محافظ کبد؛ «گشنیز» ضد التهاب و ضد درد؛ «شاهتره» آنتی اکسیدانت و محافظ کبد؛ «شیرین بیان» ضد تب، ضد درد، ضد التهاب، حاوی آنتی اکسیدان، محافظ کبد و قلب، ضدویروس و ایمونومدولاتور؛ «بابونه» ضد تب، ضد التهاب، ضد درد و ایمونومدولاتور؛ «نعناع» ضد تب، ضد التهاب و ضد درد؛ «بارهنگ» ضد تب و ضد التهاب؛ «خرفه» ضد تب، ایمونومدولاتور، حاوی آنتی اکسیدان، ضد التهاب و ضد درد؛ «انار» ضد التهاب و ضد ویروس؛ «بید» ضد تب؛ «بنفشه» ضد تب، ضد التهاب، دارای آنتی اکسیدان و ضد ویروس و «عناب» ضد تب، ضد التهاب، خلط آور و ضد آلرژی هستند.
1400/12/14
11:10:44
5.0 / 5
777
تگهای خبر: التهاب , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین