وزیر ارشاد تاكید كرد

پیوست رسانه ای برای جریان سازی در موضوع کرونا

پیوست رسانه ای برای جریان سازی در موضوع کرونا

آزمایشگاه رادین: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یکصد و یکمین جلسه کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی با مقابله کرونا، موضوع پیوست رسانه ای برای ایجاد جریان سازی در موضوع کرونا را ضروری اعلام نمود.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یکصد و یکمین جلسه کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا، موضوع پیوست رسانه ای برای ایجاد جریان سازی خصوصاً در موضوع کرونا را ضروری دانست و اظهار داشت: نظام رسانه ای کشور باید ضمن تبیین دستاوردهای دولت مردمی، هرآنچه بعنوان خدمات عمومی در موضوع سلامت مردم در شیوع ویروس کرونا صورت گرفته را ثبت و اطلاع رسانی کند.
یکصد و یکمین جلسه کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرشاد مهدی پور معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی و اعضای این کمیته امروز، یکشنبه ۱۵ اسفند ماه در سالن نشست های معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی انجام شد.
رسانه ها نقش بی بدیلی در اطلاع رسانی افکار عمومی دارند
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبریک اعیاد شعبانیه و روز پاسدار به موضوع شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان اشاره نمود و اظهار داشت: با گذشت بیش از دو سال از همه گیری ویروس کرونا خوشبختانه با ابتکار عمل و حضور همگانی آحاد مردم و دستگاه های مختلف، خدمات خوب و بهادار ای در مقابله، جلوگیری و پیش گیری از این بیماری به عمل آمد که تلاش همه جانبه اهالی رسانه یکی از این خدمات و همراهی ها بود.
کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا همین طور با اشاره به نقش بی بدیل رسانه ها در اطلاع رسانی افکار عمومی اشاره کرد: امروز هر شهروندی با داشتن یک گوشی همراه می تواند روایت گر، تصویرگر و خود بعنوان منبعی برای اطلاع رسانی در فضای مجازی محسوب شود. باتوجه به این که کشور ما در هر موضوع و جریانی دارای رقیب رسانه ای است، بدین جهت باتوجه به گستردگی فضای مجازی و افزایش کاربران و... مدیریت این فضا کار دشواری است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: با بالا رفتن آمار شیوع کرونا، رسانه های رقیب گرفتار لکنت شده و آغاز به منفی بافی و جریان سازی بر ضد کشور ما و برای ناامید کردن مردم از شرایط حاکم شدند. شبکه ها و رسانه های مزدوری که با پول دیگر ایادی استکبار کار می کنند، خوشبختانه امروز در برخورد با رسانه های ما و افکار عمومی ایران اسلامی و روایت گری اوضاع، شکست خورده و دیگر حرفشان در دنیا خریدار ندارد. رقیبان رسانه ای و دشمنان ایران زمین در روایت گری جعلی و غیرواقعی جلوه دادن شرایط جامعه ایران خصوصاً در موضوع کرونا، شکست خورده اند.
اسماعیلی سپس با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران فارغ از هرگونه جنگ تبلیغاتی و منفی بافی رقیبان رسانه ای در آن سوی مرزها مقابل کشورمان، اصل را بر سلامت مردم گذاشت، اجرای شیوه نامه های بهداشتی، واکسیناسیون عمومی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و دیگر دستورالعمل های ستاد ملی کرونا را گواه براین مدعا دانست.
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور در ادامه با اشاره به نقش اساسی و بی بدیل رسانه ها در اطلاع رسانی افکار عمومی، اشاره کرد: امروز زمان تبیین است که باید در عمل به کمک هم به اثبات برسانیم.
عضو ستاد ملی مقابله با کرونا همین طور با ارائه آماری از تزریق سه دز واکسن کرونا بصورت عمومی در کشور اظهار داشت: بنا بر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، با کم شدن میزان فوت شدگان و تزریق واکسن عمومی، محدودیت ها کم کم برداشته شده و مردم می توانند در روزهای نوروز بدون محدودیت از خدمات فرهنگی، هنری، سفر، راهیان نور و... بهره مند شوند؛ چونکه ارائه خدمات در کشور مبتنی بر واکسیناسیون عمومی است. امروز خوشبختانه میزان امیدواری مردم نسبت به ماه های قبل چندین برابر شده چون آنها معتقدند با تبیین، امور و مسائل و مشکلات حل خواهد شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگر از صحبت هایش با قدردانی از عملکرد کمیته اطلاع رسانی مقابله با کرونا، اقناع افکار عمومی را از وظایف این کمیته برشمرد و اشاره کرد: نظام رسانه ای کشور باید ضمن تبیین دستاوردهای دولت مردمی، هرآنچه بعنوان خدمات عمومی در موضوع سلامت مردم در شیوع ویروس کرونا صورت گرفته را نیز ثبت و اطلاع رسانی کنند. افتخارات و خدمات ارائه شده را نیز باید با بهره گیری از ظرفیت های فرهنگی و هنری ثبت، روایت و ماندگار نماییم.
اسماعیلی در آخر از تلاش و همراهی همه رسانه ها، خبرگزاری ها و خبرنگاران که در عین گمنامی زحمات فراوانی را در طول این مدت محتمل شدند تشکر و قدردانی کرد.
ستاد اطلاع رسانی کرونا نشان داد کار فرادستگاهی در کشور شدنی است
فرشاد مهدی پور، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه به اهمیت فعالیت ستاد اطلاع رسانی کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: عملکرد این ستاد نشان داد جلو بردن کار فرادستگاهی در کشور شدنی است. در ایام ابتدایی شیوع ویروس کرونا با شرایط ناشناخته و مبهمی مواجه بودیم، بدین جهت تصمیم گیری درباره نحوه فعالیت رسانه ها، ابتکار عملی شایسته تقدیر است.
وی اشاره کرد: هر گام که پیش آمدیم، کشور موفقیت های بیشتری کسب نمود و توانستیم مسئله واکسیناسیون را به کلی حل نمائیم. بگفته مهدی پور، این تجربه موفق نشان داد در بحران هایی که ابعاد ملی و فراملی دارد با هماهنگی فرابخشی می توانیم به حل مسائل کمک کرده و آنها را حل و فصل نماییم.
کرونا جنگ روانی پیچیده ای به راه انداخت
در ادامه این جلسه محمد خدادی، دبیر کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی کرونا با اشاره به ابعاد جسمی و روحی کرونا، بیان کرد: بعد جسمی آن در اختیار پزشکان و بعد روحی آن در محدوده فعالیت رسانه ها است. در تاریخ معاصر کمتر بحرانی با این میزان دربرگیری در جهان اتفاق افتاد، بدین جهت اولین باری بود که هم بیماران بی عیادت داشتیم و هم متوفیان بی تشییع و کنترل این وضعیت روانی بسیار پیچیده بود.
وی با اعلان اینکه جنگ روانی پیچیده ای هم که همزمان با شروع کرونا در اسفند ۹۸ در جریان بود، بحران را در کشور ما دشوارتر می کرد تصریح کرد: طبق آمار پلیس فتا با ۲ میلیون بازنشر خبر در همان ابتدا مواجه بودیم که عمدتا از جانب معاندین میدان داری می شد و ارکان نظام و آرامش روانی مردم را هدف گرفته بود.
خدادی اظهار داشت: از روزهای ابتدایی چند کارگروه همچون کارگروه ضدشایعه افتتاح شد که فعالیت شان بسیار سریع و مؤثر بود.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همین طور با تاکید بر این که جریان رسانه ای کشور سربازان گم نام عرصه اطلاع رسانی هستند، اظهار نمود: آنها تلاش می کنند دیگران دیده شوند اما خودشان دیده نمی شوند و به همین خاطر است که کسی به زحمات خود آنها توجه نگاه نمی کند.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، در ادامه نشست هریک از اعضای حاضر به ارائه گزارش عمکرد و کارهای دستگاه متبوع خود در این کمیته پرداختند.





منبع:

1400/12/16
09:24:05
5.0 / 5
837
تگهای خبر: آرامش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین