بدن انسان تحمل هوای بسیار گرم و مرطوب را ندارد

بدن انسان تحمل هوای بسیار گرم و مرطوب را ندارد

مطالعات آزمایشگاهی نشان میدهد که هوای بسیار گرم و مرطوب می تواند خیلی آسان تر از آنچه تصور می نماییم به مرگ یک انسان منجر شود.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، بررسی ها حاکیست بدن انسان ممکنست به میزانی که در تئوریها پیش بینی شده با گرما و رطوبت مقابله نکند.
یکی از نخستین مطالعاتی که بطور مستقیم استرس گرما و رطوبت را در میان جوانان ارزیابی کرد، نشان داد وقتی رطوبت در حداکثر مطلق باشد، حد بالای سازگاری انسان فقط ۳۱ درجه سانتیگراد است.
این رقم چهار درجه کمتر از میزان برآورد شده در تئوریهاست و در افراد مسن این آستانه احیانا پایین تر هم باشد.
از آنجا که بدن انسان بوسیله خنک سازی تبخیری، خنک می شود (مانند عرق روی پوست که به خنک شدن بدن کمک می کند)، درک فرآیندی موسوم به «دمای حبابِ تَر» مهمست چونکه برای اندازه گیری دمای یک محیط، هم گرما و هم رطوبت را دربرمی گیرد. هرچه رطوبت هوا نسبت به گرما بیشتر باشد، کار تبخیر نیز مشکل تر می شود.
دمای حبابِ تَر یا دمای حباب مرطوب (Wet-bulb temperature) دمایی است که قسمتی از هوا می تواند داشته باشد درصورتی که با تبخیر آب در آن، تا حد اشباع (رطوبت نسبی ۱۰۰٪) سرد شود و گرمای نهان تبخیر توسط همان بخش از هوا تامین گردد. به عبارت دیگر، دمای حباب مرطوب در اتاقی بسته و عایق، دمای نهایی هوای این اتاق بعد از تبخیر آب تا حدی است که رطوبت هوا به اشباع برسد.
در مقایسه با آب و هوای گرم و خشک، بدن انسان نمی تواند آب و هوای گرم و مرطوب را به خوبی تحمل کند برای اینکه در رطوبت ۱۰۰ درصدی، عرق به آسانی از بین نمی رود و بدن خنک نمی گردد.
به گزارش ساینس الرت، در یک محیط کاملا خشک، آستانه بقای انسان احیانا حدود ۵۰ درجه سانتیگراد است. اما نتایج جدید نشان میدهد در محیط کاملا مرطوب دمای ۳۱ درجه سانتیگراد موجب گرمازدگی می شود و با قرار گرفتن طولانی مدت در چنین شرایطی، مرگ اجتناب ناپذیر است.1400/12/16
20:38:40
5.0 / 5
868
تگهای خبر: استرس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین