عضو كمیته علمی كشوری مقابله با كرونا:

هنوز خیال مان از امیکرون راحت نیست

هنوز خیال مان از امیکرون راحت نیست

آزمایشگاه رادین: عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه هنوز خیالمان از امیکرون راحت نیست درباره بروز موج هفتم بیماری بعد از تعطیلات نوروز هشدار داد.


دکتر سید احمد طباطبایی _ دبیر بورد ریه اطفال کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: نسبت به روزهای گذشته شدت و میزان بیماری با امیکرون کم شده است، اما مشکل موجود عدم رعایت پروتکل ها است که کار دست خانواده ها و جامعه می دهد. به نظر نمی رسد ما هنوز در مرحله ای باشیم که بگوییم کاملا خیال مان راحت است. از نظر پیک درحال طی سیر نزولی هستیم اما ابتلاها همچنان وجود دارد.
او افزود: شاید روند بیماری طی روزهای آتی همچنان کاهشی باشد، اما در نظر داشته باشیم که طی نوروز گذشته که آزادی بیشتری از نظر رفت و آمدها داشتیم، شاهد بروز پیک چهارم و پنجم کرونا بعد از تعطیلات بودیم. متاسفانه مردم هم خسته شده اند و میزان رفت و آمد و مهمانی ها، مسافرت ها، دیدو بازدیدها، مراسمات عروسی و ختم سرجای خود بازگشته است و بنظر می رسد این تغییر رفتارها پس از تعطیلات نوروز باردیگر مشکل آفرین باشد.
وی با اشاره به این که بر این اساس ممکنست بعد از تعطیلات نوروزی موج دیگری از بیماری را تجربه نماییم، اشاره کرد: زمانی که ما با موج دلتا مواجه شدیم بسیاری از کشورها از این موج گذر کرده بودند و این اتفاق در مورد امیکرون هم رخ داد و در شرایطی که خیلی از کشورها در اوج امیکرون بودند ما هنوز گزارشی از امیکرون نداشتیم و یکباره با فاجعه اخیر پیک ششم مواجه شدیم. یقینا در ایران هم ممکنست با سویه های جدیدی از امیکرون و کرونا مواجه شویم. حالا سفرها به کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه انجام می شود و امکان انتقال بیماری وجود دارد.
وی درباب وضعیت فعلی ابتلای کودکان به کرونای امیکرون، اظهار نمود: همچنان بنظر می رسد کودکان در راس هجوم امیکرون هستند و هنوز بیش از بزرگسالان مبتلا می شوند؛ هرچند که شاید همانند بزرگسالان عوارض نداشته باشند ولی بطور کلی نمی توان اظهار داشت که روند ابتلای کودکان کاهش داشته است.
طباطبایی بیان کرد: تصمیماتی برای افزایش تجهیزات مراکز درمانی اطفال گرفته شده است اما بنظر می رسد تا آن زمان که این تصمیمات محقق شود شاید تا پنج ماه زمان ببرد. از طرفی امکانات و تخت به تنهایی کافی نیست و نیروهای متخصص باید آموزش های لازم را دریافت نمایند. از جانب دیگر هم اکنون پرسنل و پرستاران خسته شده اند و نیاز به حمایت دارند.
او اشاره کرد: خانواده ها اصلا نباید به این دلخوش باشند که بیماری زایی فعلی ویروس کاملا خفیف است؛ باید موضوع را جدی گرفته و پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمایند. حالا وضعیت تجمعات در مترو، بازارها، میادین تره بار و... اصلا رضایت بخش نیست.
منبع:

1400/12/23
12:40:50
5.0 / 5
824
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین