دو علامت شایع مبتلا شدن به امیکرون پنهان کار را بشناسید

دو علامت شایع مبتلا شدن به امیکرون پنهان کار را بشناسید

به گزارش آزمایشگاه رادین خراسان رضوی دو علامت گزارش شده از بیماران مبتلا به سویه امیکرون پنهان کار(BA.۲) سرگیجه و خستگی است. با این وجود، باید توجه کرد که این دو علامت فقط علایم اولیه هستند.


به نقل از نیوز، امیکرون پنهان کار به شیوع اخیر در چین دامن زده است و بر اساس گزارش ها بزرگترین شیوع در دو سال گذشته برای این کشور شرق آسیا را رقم زده است.
کمیسیون ملی بهداشت چین در آخرین دوره ۲۴ ساعته ۱۳۳۷ مورد انتقال محلی را گزارش کرد که ۸۹۵ مورد در استان صنعتی جیلین بوده است. در یک اطلاعیه دولتی آمده است که اجازه پلیس برای ترک منطقه یا سفر از شهری به شهر دیگر لازم است.
امیکرون پنهان کار چیست؟
کروناویروس مرگبار با گذشت زمان جهش یافت و سویه های جدیدتری را ایجاد کرد که به هر موجی از همه گیری دامن زد؛ سویه دلتا بیشترین تعداد افراد را در طول موج دوم از بین برد و موج سوم هم توسط سویه امیکرون هدایت شد که نخستین بار آنرا در آفریقای جنوبی شناسایی نمودند.
جهش ویروس در اثر عوامل محیطی و منطقه جغرافیایی منجر به تغییرات گوناگونی در ماهیت و ساختار ویروس می شود. قابل توجه است که زیرشاخه جدید امیکرون با سویه مادر متفاوت و تشخیص آن دشوار است. دانستن نشانه های سویه پنهان کار می تواند به تشخیص زودهنگام تر وضعیت و انجام اقدامات صحیح برای پیشگیری از عوارض کمک نماید.
امیکرون پنهان کار جهش های کلیدی در پروتئین اسپایک خویش را که برای آزمایش های سریع PCR برای تشخیص آن از سویه های قبلی مانند دلتا ضروری هستند را از دست داده است. این تفاوت همینطور امکان دارد دلیلی باشد که BA.۲ زودتر مورد توجه قرار نگرفته است.
با وجود این که امیکرون پنهان کار بعنوان زیرمجموعه امیکرون شناخته می شود، ساختار ژنتیکی آن کاملا متفاوت از دومی است. طبق گفته محققان، سویه پنهان کار حدود ۲۰ جهش دارد که با امیکرون اصلی متفاوت می باشد. این امر آنرا از جهات مختلفی با سویه امیکرون کاملا متفاوت می کند که دلیلی برای نگرانی است.
علائم امیکرون پنهان کار چیست؟
سازمان بهداشت جهانی به تازگی اعلام نموده است که سویه امیکرون برخلاف بعضی از نسخه های قبلی ویروس مانند دلتا، عموما به جای ریه ها بر دستگاه تنفسی فوقانی تأثیر می گذارد.
باآنکه این سازمان موافق است که دانش در مورد B.A۲ هنوز درحال توسعه است اما این دودمان متنوع تر هستند. داده های تجربی می گویند که این زیرسویه سریع تر از سویه اصلی امیکرون که به خودی خود قابلیت انتقال بالاتری داشت گسترش یافت.
دو علامت گزارش شده از بیماران مبتلا به سویه امیکرون پنهان کار سرگیجه و خستگی است. با این وجود، باید توجه کرد که اینها فقط علایم اولیه هستند. باآنکه سرگیجه و خستگی از علایم رایج روزمره هستند اما باید مراقب تداوم آن بود. اگر این حالت برای چند روز یا بیشتر شما را آزار می دهد باید با پزشک مشورت کنید.
این علایم می توانند در عرض دو تا سه روز بعد از آلوده شدن به ویروس ظاهر شوند و امکان دارد مدت بیشتری در بدن باقی بمانند. به غیر از دو علامت مشخص امکان دارد علائمی ازجمله تب، خستگی شدید، سرفه، گلو درد، سر درد، خستگی عضلانی و بالا رفتن ضربان قلب را تجربه کنید.
بر مبنای برنامه مطالعاتی زوئی کووید بریتانیا علایم سرماخوردگی به صورت قابل توجهی شایع ترین علامت سویه امیکرون پنهان کار بخصوص در افراد واکسینه شده است. همینطور میتوان علائمی مانند از دست دادن بویایی یا چشایی و تنگی نفس را نپذیرفت چون این سویه در سیستم فوقانی تنفسی نفوذ می کند.
این زیر سویه می تواند به راحتی به اندازه نوع اصلی خود گسترش یابد و هم اکنون به چندین کشور سرایت کرده است و گمان می رود در ایام آینده موارد مثبت آن افزایش یابد. تنها راه حفاظت از خود، واکسینه شدن و پیروی از همه موارد بهداشتی در رابطه با کووید با دقت لازم است.
منبع:

1400/12/24
13:19:52
5.0 / 5
840
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , حفاظت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین