وزیر بهداشت:

ایران جزو ۱۰ کشور قوی در مبارزه با کرونا است

ایران جزو ۱۰ کشور قوی در مبارزه با کرونا است

به گزارش آزمایشگاه رادین وزیر بهداشت اظهار داشت: هم اکنون جزو ۱۰ کشور قوی در مبارزه با کرونا هستیم؛ در موج ششم کرونا، ایران از حیث مرگ و میر، در رتبه ۵۷ دنیا قرار گرفت که این موفقیت با تلاش جمعی بدست آمد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی، در دیدار نوروزی با کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ایران، ضمن تبریک سال نو و خداقوت به کادر بهداشت و درمان کشور که حتی در روزهای تعطیل هم فعال می باشند، اظهار داشت: دانشگاه ایران، نام زیبایی دارد و به نام کشورمان عزیزمان ایران، مزین گشته و جای خرسندی است که با این نامگذاری، نام ایران در میان دانشگاه های کشور احیا شده است.

وی اضافه کرد: در زمان پیش از انقلاب، باوجود این که ما به خارجی ها وابسته بودیم، اما کسی ایران را نمی شناخت و مشکلات زیادی داشتیم. حالا برخی تصور می کنند که اگر به کشورهای دیگر وابسته شویم، پیشرفت می کنیم؛ درحالیکه در زمان پیش از انقلاب وابسته بودیم و هیچ پیشرفتی نکردیم. کما این که آمریکایی ها سالها در افغانستان حاکم بودند، اما جز خرابی و ویرانی، آثاری برجای نگذاشتند.

عین اللهی افزود: پیش از انقلاب، خیلی از رشته ها و مقاطع در کشورمان وجود نداشت؛ اما امروزه ایران را با نام امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و شهید حاج قاسم سلیمانی می شناسند. امروزه در ایران پیشرفت های زیادی در خیلی از زمینه ها همچون همین مقابله با کرونا اتفاق افتاده و ایران، خویش را به جهانیان اثبات نموده است. ما هم اکنون جزو ۱۰ کشور قوی در مبارزه با کرونا هستیم؛ در موج ششم کرونا، ایران از حیث مرگ و میر، در رتبه ۵۷ دنیا قرار گرفت که این موفقیت با تلاش جمعی حاصل شد.

وی، بزرگترین عامل رشد دانشگاه ها را نیروی انسانی عنوان و خاطرنشان کرد: تجهیزات، دانشجو، اساتید و امکانات و مسائل مالی در رشد دانشگاه ها مهم هستند، اما مهم ترین عامل پیشرفت دانشگاه ها، نیروی انسانی حرفه ای، خبره و دانشمند است. البته نباید از سیستم های جدید و به روز هم غافل شد.


۸۰۰ مرکز تحقیقاتی داریم، اما کارکردی که باید داشته باشند، ندارند

وزیر بهداشت تصریح کرد: تقدیر و تشکر حضرت آقا از کادر سلامت کشور برای ما مسئولیتی دو چندانی بوجود آورده است که تلاش مان را تداوم ببخشیده و قدر این لطف را بدانیم. جای بسی افتخار است که ایشان بر مبحث دانش بنیان تاکید کرده اند و این مورد مسئولیت مان را زیاد می کند. ما ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی داریم، اما کارکردی که باید داشته باشند، ندارند. تلاش جمعی باید صورت گیرد تا دانش بنیان بر جای خود بنشیند. در این ۴۳ سال بعد از انقلاب اسلامی ثابت شد که اگر روی پای خود نایستیم و مستقل نشویم، همیشه در تهدید خواهیم بود. بنابراین باید تا جایی پیش رویم که مثلاً هیچ قلم دارویی در کشور کمبود نداشته و خودکفا شویم. در دوران کرونا شش مرکز، تولید واکسن را با انواع پلت فرم ها از سر گرفتند که نشان دهنده قدرت ما در پیشرفت و خودکفایی است. دانشگاه باید با صنعت عجین شود.

تدوین برنامه "عدالت و تعالی نظام سلامت"

عین اللهی اظهار داشت: برنامه وزارت بهداشت "عدالت و تعالی نظام سلامت" است که تدوین شده و در این برنامه بر مبحث عدالت تاکید ویژه ای شده است.

وی اظهار داشت: یکی از مسائلی که با آن روبرو می باشیم، مبحث بهره وری است. هم اکنون ۱۰۰۰ بیمارستان و ۱۵۰ هزار تخت و ۵۰۰ هزار پرسنل در کشور داریم، اما علیرغم این منابع، فقط یک چهارم بهره وری داریم و باید از منابع و ظرفیت های موجود نهایت بهره را ببریم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: مبحث بعدی که سبب رشد دانشگاه ها می شود، این است که باید سمتی برویم که در بیمارستان ها، مراکز بالینی و مراکز تحقیقاتی مان، علوم پایه هم حضور داشته باشند. قابل قبول نیست در مراکز تحقیقاتی فقط بر علوم بالینی تاکید شود، این در شرایطی است که علوم بالینی به علوم پایه وصل بوده و بدون علوم پایه رشد مرکز تحقیقاتی امکان پذیر نخواهد بود.

بنا بر گزارش وبدا، وی با اشاره به اینکه مدیریت صحیح و اصولی وابسته با دو اصل "تخصص و تعهد" است، اظهار داشت: یک مدیر خوب هر دو وجهه را باید داشته باشد که خوشبختانه در دانشگاه ایران این شاخصه ها وجود دارد.


نباید فقط به چاپ مقاله بسنده نماییم باید ریل گذاری جدیدی انجام دهیم
وزیر بهداشت در دیدار با کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار داشت: ما سال ۱۴۰۱ را با فرمایشات مقام معظم رهبری آغاز کردیم و رضایت ایشان از فعالیتهای جامعه سلامت کشور، نقطه عطفی برای ما بود و به همان اندازه تکلیف مان فزون و مسئولیت مان سنگین تر می شود. مقام معظم رهبری نسبت به علم و دانش حساسیت خاصی داشته و همیشه جامعه علمی را مورد تکریم قرار می دهند.

وی اضافه کرد: دانشگاه جای دانش و دانشمند است، اگر هر کدام از ما توفیق پیدا کردیم که در دانشگاه ایفای نقش نماییم به علت همین خصیصه است. ما برای رشد کشورمان احتیاج به دانشمند داریم. کشور ما در خیلی از زمینه ها خوش درخشیده است؛ بخصوص در زمینه کرونا جزو ۱۰ کشور برتر مبارزه با کرونا در دنیا بوده ایم.

دکتر عین اللهی تصریح کرد: در سالهای گذشته از انقلاب کشورمان آنچنان شناخته شده نبود، اما امروزه ایران با نام امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، شناخته شده است.


وی ضمن تاکید بر لزوم پیشرفت حوزه دانش بنیان در کشور، اظهار داشت: مقام معظم رهبری بر مبحث دانش بنیان تاکید کرده اند و ما هم باید در این راه گام های موثرتری برداریم تا خودکفا شویم. امروزه دانش بنیان برای ما یک تکلیف شرعی است و باید دانش و پژوهش خویش را به سمت دانش بنیان شدن پیش ببریم و از مراکز تحقیقاتی کاربردی تر استفاده نماییم. حالا مقاله دیگر یک وسیله است و هدف نیست و نباید فقط به چاپ مقاله بسنده نماییم. باید ریل گذاری جدیدی انجام دهیم. در بعضی دانشگاه ها شهرک علم و فناوری پیشبینی می کنند که ایده بسیار خوبی است.

وی اظهار داشت: امسال در مبحث دارو، ارز ترجیحی برداشته شده و شرکت ها دیگر معطل دریافت مواد اولیه با ارز ترجیحی نیستند. چونکه فرایند ای زمان بر بود. در مبحث واکسن کرونا هم پیشرفت زیادی داشتیم.

وزیر بهداشت در این نشست، در مورد مباحث بین رشته ای، بهره وری مفید از امکانات موجود، اتصال علوم بالینی و پایه در مراکز تحقیقاتی و مدیریت تخصصی، مباحثی عنوان کرده و در مورد هوشمند کردن اورژانس ها اظهار داشت: اورژانس برای ما یک اولویت است. خوشبختانه با هوشمند کردن اورژانس ها هر اتفاقی در هر نقطه از کشور رخ دهد، اورژانس سریعا آگاه می شود. سال جاری باوجود این که حوادث ترافیکی افزوده شده، تلفات از سالهای گذشته کمتر است. دلیلش این است که سیستم اورژانس ها توسعه پیدا کرده است.

وی در انتها در مورد فعالیتهای نوروزی حوزه بهداشت اظهار داشت: در روزهای نوروز کادر بهداشت تلاش بسیاری کردند. با این حجم مسافر در شهرهای مختلف، نظارت های مکرر از جانب بهداشت محیط مورد غفلت واقع نشد و از این بابت باید از آنها تشکر نماییم.

منبع:

1401/01/07
12:19:03
5.0 / 5
856
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین