تأثیر آفت کش ها بر الگوی خواب دختران

تأثیر آفت کش ها بر الگوی خواب دختران

خراسان رضوی قرار گرفتن زنان در معرض آفت کش ها در دوران حاملگی می تواند بر الگوی خواب فرزندان دختر آنان تأثیر بگذارد.


به نقل از مدیکال اکسپرس، برمبنای تحقیق جدید دانشگاه میشیگان آمریکا، قرار گرفتن یک زن در معرض آفت کش ها در دوران حاملگی می تواند منجر به تفاوت هایی در طول مدت خواب و زمان خواب در دوران نوجوانی برای فرزندان دختر آنان شود.
آسترید زامورا، محقق ارشد این تحقیق، دانشجوی دکترا در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه میشیگان می گوید: در صورتیکه قرار گرفتن در معرض آفت کش های غیر حرفه ای به شکل گسترده بوسیله محصولات شیمیایی مورد استفاده برای دفع حشرات در خانه رخ می دهد، قرار گرفتن در معرض آن می تواند از راه های دیگری مانند رژیم غذایی نیز رخ دهد. نتایج تحقیق ما نشان میدهد که قرار گرفتن در معرض آفت کش ها در اوایل زندگی حتی پیش از تولد فرزندان ممکنست اثرات ماندگاری بر سلامت خواب نوجوانان داشته باشد.
وی اظهار داشت: در صورتیکه تحقیقات دیگر به تاثیر سایر مواد شیمیایی همچون سرب بر خواب پرداخته اند، اطلاعات کمی در مورد تاثیر آفت کش ها بر خواب فرزندان وجود دارد. نتایج تحقیقات قبلی نشان میدهد که آفت کش ها می توانند بعنوان مختل کننده غدد درون ریز عمل کنند که هورمون ها همچون ملاتونین را می بندد.
زامورا بیان کرد: ملاتونین برای خواب مهمست بدین سبب ما می خواستیم ببینیم که آیا مواجهه با آفت کش ها در دوران حاملگی می تواند با خواب ارتباط داشته باشد یا خیر.
پژوهشگران به جهت اینکه چگونگی تاثیر مواجهات محیطی بر زنان حامله و کودکان را بدانند، از داده های مطالعه گروهی «مواجهات اولیه زندگی به سموم محیطی در مکزیک» استفاده کردند که به مدت دو دهه زنان در مکزیکوسیتی را بررسی می کردند.
آنان مواد موجود در دو آفت کش را از نمونه ادرار ۱۳۷ زن که در سه ماهه سوم حاملگی جمع آوری شده بود، اندازه گیری کردند سپس یک تحقیق روی خواب فرزندان این زنان در دوران نوجوانی انجام دادند.
زامورا و همکارانش دریافتند: مواجهه فرزند در رحم مادر با کلرپیریفوس و نه پیرتروئیدها، با دوره خواب طولانی تر و نقطه میانی دیرتر خواب (نشانگر زمان خواب) در بین فرزندان نوجوان اما فقط در میان دختران مرتبط می باشد.
بااینکه ما بطور معمول مدت خواب طولانی تر را مطلوب می دانیم اما در تحقیقات بعدی مهمست که دلیلهای خواب طولانی تر را مشخص نماییم. از آنجا که دستگاه های اکتیگراف که برای اندازه گیری خواب استفاده می شوند، نمی توانند به خوبی بین خواب و بی حرکت دراز کشیدن تمایز قائل شوند، ممکنست دخترانی که مدت زمان خواب طولانی تری دارند در به خواب رفتن یا خواب ماندن مشکل داشته باشند.
زامورا اضافه کرد: بطور کلی، این نتایج باتوجه به استفاده گسترده از پیرتروئیدها و کلرپیریفوس در کشاورزی و شاید مصارف خانگی در مکزیک از اهمیت بهداشت عمومی برخوردارست.
وی اظهار داشت که تحقیقات با نمونه های بزرگتر و تحقیقاتی که آفت کش های کنترل نشده را ارزیابی می کنند برای درک بهتر این ارتباط همین طور مکانیسم های اساسی که تفاوت های جنسیتی را توضیح می دهد، مورد نیاز است.
نتایج این تحقیق در مجله Environmental Research انتشار یافته است.
منبع:

1401/01/25
13:13:23
5.0 / 5
797
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین