در گفت وگو با آزمایشگاه رادین تشریح شد

همه چیز درباره واریانت XE کرونا

همه چیز درباره واریانت XE کرونا

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به خصوصیت ها و منشاء واریانت XE کرونا، اظهار داشت: در موقعیت مناسب اُفت پیک ششم قرار داریم؛ در این شرایط مردم باید واکسیناسیون شان را تکمیل کرده و دز بوستر را هم تزریق کنند. در عین حال باید سطح واکسیناسیون محصلین را هم بالا ببریم.دکتر علیرضا ناجی در گفت و گو با ایسنا، درباره سویه های جدید کرونا، اظهار داشت: از زمانیکه اُمیکرون به وجود آمده، چندین نوترکیبی از آن داشتیم که منشاء آنها یا از خود اُمیکرون است یا ناشی از تلفیقی از اُمیکرون با سویه ای دیگر است که با اهمیت ترین آنها XD، XF و XE هستند. باید توجه کرد که XD و XF تلفیقی از اُمیکرون BA۱ و دلتا بود که به نام دلتاکرون هم شناخته می شدند. برای اینکه در بازه ای از زمان شاهد گردش دلتا و اُمیکرون بطور همزمان بودیم و در نتیجه این نوترکیبی ها ایجاد شدند که XD از همه وسیع تر بود و در دانمارک، هلند، آلمان و آمریکا و... مورد شناسایی قرار گرفته است. XF هم در بریتانیا شناسایی شد. XE سومین نوترکیبی اُمیکرون است که نوترکیبی دو زیر شاخه اُمیکرون؛ یعنی BA۱ و BA۲ به وجود آمده است و سه موتاسیون اضافه هم دارد که از ۱۹ ژانویه در انگلستان شناسایی شد و بیش از ۶۰۰ مورد مبتلاشدن به سویه XE در انگلستان گزارش شده است.
از XE چه می دانیم؟
وی اضافه کرد: درباره خصوصیات سویه XE اطلاعات زیادی وجود ندارد. با این وجود گزارشات اولیه نشان میدهد که ۱۰ درصد سرعت انتشار XE از BA۲ بیشتر است. بدین سبب تا حالا آنچه که درباره XE می دانیم، این است که احیانا سرعت انتشار بالاتری دارد، اما این که وضعیت بیماری زایی آن چگونه است یا چقدر گریز از ایمنی دارد، فعلا نمی توانیم درباره اش اظهارنظر نماییم و باید صبر نماییم تا اطلاعات بیشتری از آن ارائه شود.

ناجی افزود: در عین حال باید توجه کرد که گزارش های مربوط به سویه های جدید، مربوط به کشورهایی است که کارهای ژنتیکی انجام داده و گزارش می دهند. بدین سبب ممکنست این عدد واقعی نباشد و موارد دیگری هم در کشورهای دیگر باشد که شناسایی نشده است.
توان پایش کووید ۱۹ در کشور قوی تر شد
وی درباره شرایط ایران و احتمال ورود سویه های جدید به کشور، اظهار داشت: ممکنست این سویه ها وارد کشور ما هم شوند و هم در کشور ما ایجاد شوند. برای اینکه در کشور ما هم شاهد چرخش همزمان اُمیکرون و دلتا بودیم و احتمال نوترکیبی وجود داشته، اما گزارشی در این زمینه نداشته ایم. در عین حال باید مطالعه بر روی سویه ها در کشور بیشتر شود. شاید بصورت وسیع کار توالی یابی را انجام نمی دهیم و اطلاعی از آن نداریم. باید بصورت یک برنامه مدون و منظم بحث توالی یابی برای شناسایی سویه های جدید صورت گیرد. خوشبختانه با مساعدت وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت چندین دستگاه NGS که سیستم های جدید توالی یابی هستند، وارد کشور شده و دارند عملیاتی می شوند. بر این اساس توان علمی و تجهیزاتی پایش کووید در کشورمان قوی شده است و بنظر می رسد که از این به بعد در این عرصه شرایط خوبی خواهیم داشت. در عین حال درباره خطرناک بودن این سویه ها باید صبر کرد تا ببینیم گزارش ها به چه صورت خواهد بود.
اُفت پیک ششم و موقعیت طلایی برای تکمیل و افزایش سطح واکسیناسیون
ناجی در ادامه درباره وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: ما در اُفت پیک ششم هستیم. رفت وآمدها و مسافرت های نورزی هم تاثیراتی داشت و احتمال افزایش در میزان شیوع ویروس کرونا وجود دارد. در عین حال بازگشایی مدارس هم می تواند در کنار این مساله باشد. معتقد بودم که باید صبر می کردیم و مدارس را یکی دو هفته پس از عید باز می کردیم تا ببینیم وضعیت کووید به چه صورت خواهد شد و اگر درحال افزایش بود، بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در این افزایش ندمد. با این وجود بازگشایی صورت گرفت و انتظار داریم که افزایش داشته باشیم.
پیشنهاد گسترش تزریق دز چهارم واکسن کرونا
وی اظهار داشت: ما در موقعیت مناسبی هستیم. برای اینکه در زمان اُفت پیک هستیم و تشویق به واکسیناسیون بسیار مهم می باشد. مردم باید واکسیناسیون شان را تکمیل کرده و دز بوستر را هم تزریق کنند. افرادی هم که تا حالا واکسن تزریق نکردند، حتما واکسن تزریق کنند. در عین حال باید سطح واکسیناسیون محصلین را هم بالا ببریم. هم اکنون تکمیل واکسیناسیون و تزریق دزهای بوستر بسیار مهم می باشد. موقعیت مناسبی هم هست. برای اینکه شیوع بالایی از ویروس را نداریم و آسان تر می توانیم واکسیناسیون را انجام دهیم. پیشنهادم این است که تزریق دز بوستر را برای افراد ۱۲ تا ۱۸ سال به بالا هم آزاد نماییم. همین طور تزریق دز چهارم واکسن را هم وسیع تر نماییم. هم اکنون دز چهارم برای افراد بالای ۶۰ سال که ایمنی ضعیف دارند، تزریق می کنند که بسایر خوب است. ما با این اقدامات و با بهره گیری از این موقعیت ها می توانیم سطح پوشش ایمنی را بالا بریم.

ناجی اظهار داشت: در عین حال باید بررسی هایمان را انجام دهیم، تعداد تست هایمان را افزایش دهیم تا بتوانیم اطلاعات لازم درباره روند بیماری را داشته باشیم تا بتوانیم افزایش ها را در امتداد انجام اقدامات لازم پیش بینی نماییم.
در آینده پیک بزرگی از کرونا خواهیم داشت؟
وی درباره احتمال مواجهه با پیک شدید دیگری از کرونا در کشور، اظهار داشت: این مساله به واریانت هایی که می آید و میزان واکسیناسیون مان بستگی دارد. پیک پنجم با دلتا نسبت به پیک ششم با اُمیکرون از نظر تعداد کشته ها تفاوت داشت، اما از نظر شیوع و گسترش بیماری پیک ششم بسیار بالاتر از بقیه بوده است. در پیک ششم هیچ خانواده ای نداریم که مبتلا نشده باشند، بسیار شیوع بالا بود. این که پیک های آینده چقدر می تواند بلند باشد و... بسته به میزان واکسیناسیون است و همین طور وابسته به این است که چه واریانتی با چه خصوصیاتی بیاید. باتوجه به میزان واکسیناسیونی که در کشور صورت گرفته و اگر مردم دزهای بوسترشان را تزریق کنند، می توانیم امیدوار باشیم که خیلی پیک های بلندی در آینده وجود نداشته باشد و در صورت بروز پیک هم می توان کنترل بهتری انجام داد.
1401/01/28
09:17:09
5.0 / 5
746
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین