معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد

ایجاد شبکه درمان ناباروری در کشور

ایجاد شبکه درمان ناباروری در کشور

آزمایشگاه رادین: معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ایجاد شبکه درمان ناباروری در کشور آگاهی داد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر سعید کریمی با بیان این خبر در ششمین جلسه قرارگاه عملیاتی پشتیبانی از سلامت خانواده و جوانی جمعیت که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: طبق ماده ۴۱ قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت ایجاد مراکز تخصصی درمان ناباروری در سطوح دو و سه در استانها مورد تاکید قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه اکنون در ۳۶ دانشگاه علوم پزشکی کشور مرکز درمان ناباروری وجود دارد، اضافه کرد: توزیع این مراکز در استانها به نسبت جمعیت باید مناسب سازی شود. استان هایی هستند که دارای یک مرکز هستند، برخی استانها ۲ تا ۵ مرکز و برخی دیگر بیش از ۵ مرکز دارند. ولی در استانی مثل خراسان رضوی که بیش از ۵ مرکز دارد به سبب جمعیت زیاد استان هنوز کمبود داریم. در بعضی استانها هم بیش از نیاز جمعیتی مرکز درمان ناباروری وجود دارد.

وی افزود: برخی موارد دیگر در ایجاد این شبکه باید مورد توجه قرار گیرد. بعنوان مثال متوسط فاصله این مراکز با شهرستان ها در استانها باید ۱۶۳ کیلومتر باشد ولی در بعضی شهرها مثل ایرانشهر در سیستان و بلوچستان این فاصله ۷۰۰ کیلومتر است.

معاون درمان وزارت بهداشت، افزود: شهرهای سبزوار، تربت حیدریه و گناباد در خراسان رضوی و شهرهای داراب، لامرد و کازرون در فارس برای ایجاد مراکز سطح ۲ درمان ناباروری مورد نظر هستند.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی ادامه داد: سطح بندی خدمات در مراکز درمان ناباروری نیز باید مورد توجه قرار گیرد. برای اینکه بیش از ۸۵ درصد از درمان های ناباروری در سطح ۲ با هزینه بسیار کمتر نسبت به سطح ۳ قابل انجام هستند.

کریمی در آخر سخنانش راه اندازی سامانه جامع ناباروری و انتظارات از دانشگاه های علوم پزشکی کشور جهت راه اندازی مراکز سطح دو در بیمارستان های با مرکزیت خدمات زنان را مورد تاکید قرار داد.
منبع:

1401/02/11
09:49:35
5.0 / 5
758
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین