اروپا، آمریکا و شرق آسیا مغلوب موج اخیر کرونا

اروپا، آمریکا و شرق آسیا مغلوب موج اخیر کرونا

آزمایشگاه رادین: درست زمانی که به نظر می رسید موارد مبتلاشدن به کووید در سراسر دنیا بعد از اوج گیری های شدید در ماه ژانویه (از اواسط دی ماه گذشته)، سیر نزولی پیدا کرده است اما تعداد مبتلایان بار دیگر حدودا از حدود فروردین ماه در بعضی از کشورها رو به افزایش گذاشت.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، "نشریه کانورسیشن" در مقاله تخصصی ماه مارس خود تشریح کرده است که محرک اصلی این افزایش اخیر، زیرسویه امیکرون موسوم به BA.۲ بوده که از سویه اولیه امیکرون، قدرت سرایت بیشتری داشته است.
بنابر آمارهای جهانی از پاندمی کرونا در ماه های اخیر، از کریسمس امسال در خیلی از کشورها همچون آمریکا و چندین کشور اروپایی شامل فرانسه، انگلیس و آلمان و مدتی بعد از آن نیز در بعضی کشورهای شرق آسیایی همچون کره جنوبی، هنگ کنگ و حتی در شهر شانگهای چین، این زیرسویه منجر به اوج گیری باردیگر آمار مبتلایان شد بطوریکه فرانسه، شاهد انفجار آماری در شمار مبتلایان خود بود و رکورد مبتلاشدن در قاره سبز را از آن خود کرد و همین طور به چهارمین کشور جهان با بیشترین آمار بیمار کرونائی تبدیل شد. از طرف دیگر کره جنوبی نیز بعد از دو سال همه گیری و حفظ خود در پایین جدول آماری کرونا، بالاخره به لیست ۱۰ کشور اول رکورددار مبتلایان در جهان پیوست.
چرا برخی کشورها مغلوبِ موج اخیر کرونا شدند؟ در این بازه زمانی در بریتانیا کاهش فاصله گذاری اجتماعی و نیز افزایش تجمعات و تعاملات و همین طور کاهش اثربخشی واکسن - حتی در کسانی که دز یادآور را تزریق کرده بودند - به این افزایش آماری کمک کرد و بنابر خیلی از اخبار و گزارشات از طرف دیگر یکی از عوامل مهمی که کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و تعدادی از ایالات آمریکایی را با تاخت و تاز باردیگر کروناویروس و اوج گیری موارد مبتلاشدن مواجه ساخت، امتناع شمار قابل توجهی از مردم این کشورها از تزریق واکسن بود به شکلی که خیلی از افراد حتی تا آن زمان هنوز دز اول واکسن کرونا را نیز تزریق نکرده بودند. یا این که تاثیر ایمنی بخشی دزهای قبلی کمرنگ شده بود و افراد به تزریق دز یادآور اقدام نکرده بودند. به علاوه در مناطقی که قبلا خودرا نسبتا عاری از کووید نگه داشته بودند مانند نیوزیلند، هنگ کنگ و کره جنوبی، شاهد رشد شدید آمار مبتلاشدن در این بازه زمانی بوده ایم.
سوالی که در مورد تعدادی از این کشورها یا شهرهای شرق آسیا ذهن متخصصان و پژوهشگران را به خود مشغول کرد، این بود که چرا این کشورها به رغم دنبال کردن سیاست های سختگیرانه "صفر کووید"، با کنترل های مرزی سخت و اقدامات داخلی سختگیرانه برای محدود کردن عفونت ها، اما با تاخت و تاز چشم گیر زیرسویه جدید مواجه گشتند و آمار ابتلای آنها به شکل غیرمنتظره ای افزایش یافت؟
سیاست "کووید صفر" برابر است با تاخیر در مبتلاشدن مدت ها پیش از همه گیری کووید، برای متخصصان مشخص بود که اقدامات کنترلی غیردارویی - چه در داخل یک کشور و چه در مرزهای آن - به ندرت مانع از گسترش همه گیری می شود. بطور معمول این قبیل اقدامات - مانند قرنطینه سراسری و کنترل شدید رفت و آمدها - فقط شیوع بیماری را به تاخیر می اندازد.
با این وجود چنین استراتژی ممکنست برای صاف کردن منحنی عفونت ها و کاهش فشار بر کادر درمانی یا حتی کاهش بیماری و مرگ، با به تاخیر انداختن بیشتر عفونت ها تا آن زمان که شیوه های درمانی موثر کشف شده و بهبود یابند یا واکسن ها در دسترس قرار گیرند، موثر باشد.
پروفسور پاول هانتر، استاد دانشگاه "شرق انگلیس" و نویسنده این مقاله می گوید: در حقیقت، تأثیرگذارترین عامل برای مهار بیماری، "مصونیت" است و آن هم مصونیتی که هم بوسیله مبتلا شدن و هم بوسیله واکسیناسیون در یک جامعه ایجا شده باشد. در حقیقت هر دو مسیر برای ایجاد ایمنی جمعی مهم هستند.
وی ادامه داد: همانطور که قبل تر در مقالات قبلی اشاره کردم، اختتام همه گیری در هر کشوری احیانا به دو فاکتور بستگی دارد یکی به تعداد کل افرادی که قبلا عفونت کووید داشته اند و دیگری به تعداد کل واکسینه شده ها.
مبتلاشدن به بیماری در افرادی که واکسینه شده اند سبب می شود که ایمنی در آنها به سطح بسیار بالاتری برسد، در صورتیکه مبتلاشدن به بیماری در افراد واکسینه نشده، فقط میزان محدودی از مصونیت را به وجود می آورد (و در عین حال هم خطر مرگ و میر در مبتلایان واکسینه نشده بیشتر است).
در حقیقت، دو فاکتور "واکسیناسیون" و "ابتلا" در کنار هم (در جامعه ای که سطح معقولی از مبتلاشدن به عفونت را تجربه کرده)، نسبت به مصونیت ناشی از "واکسیناسیونِ صرف"، حتی با دزهای یادآور به ویژه بعد از گذشت ۹۰ روز از واکسیناسیون، محافظت بهتری در مقابل ابتلا در آینده بوجود می آورد.
این یافته مهم کمک می نماید تا توضیح دهیم که چرا تعدادی از کشورها هم اکنون بهتر از سایرین (به ویژه آنهایی که سیاست کووید صفر را در پیش گرفتند) با شیوع بیماری مقابله می کنند.
در کشورهایی که هم پوشش واکسیناسیون بالا بوده و هم تعداد مبتلاشدن نسبتا زیاد بوده و برخی افراد حتی دو یا سه بار به بیماری مبتلا شده اند، میزان مرگ و میر و حتی ابتلای شدید در ماه های اخیر در سطح پایین تری باقی مانده است.
در مقایسه، کشورهایی که از استراتژی "کووید صفر" (قرنطینه های شدید) پیروی کرده اند مانند کره جنوبی، نیوزیلند و چین، بتازگی شاهد افزایش بیشتر عفونت ها و حتی مرگ و میرها با برداشتن محدودیت ها بودند، حتی با وجود اینکه پوشش واکسیناسیون بالایی داشته اند. فقدان ابتلای قبلی در این کشورها آنها به این معنا است که ایمنی در سراسر جمعیت پایین تر است.
واکسن ها هنوز تفاوت فراوان ایجاد می کنند پروفسور هانتر در ادامه این مقاله همچنان بر نقش مفید واکسیناسیون بر افزایش مصونیت تاکید کرده و می افزاید: درباره تاثیر کارآمد واکسیناسیون باید به این مثال بپردازیم: به رغم این واقعیت که هنگ کنگ و نیوزیلند بتازگی هر دو افزایش شایان توجهی در انتقال ویروس داشته اند اما تأثیر آن بر سلامت عمومی در این دو مکان بطور چشمگیری متفاوت بوده است.
نیوزیلند با پوشش واکسن بالا و برنامه اخیر خود برای تزریق دزهای یادآور، با آمار مرگ و میر بسیار کمتر، این افزایش را پشت سر گذاشت و این درحالیست که هنگ کنگ شاهد مرگ و میر بسیار بیشتری بوده و در چهار هفته منتهی به ۱۸ مارس ۲۰۲۲ آمار تلفات کرونائی آن ۳۸ برابر بیشتر از نیوزیلند، گزارش شده است.
بگفته هانتر، این تفاوت در نرخ مرگ و میر در حقیقت ناشی از تفاوت در روند واکسیناسیون در این دو منطقه است. در هنگ کنگ، حداقل تا اختتام فوریه (۱۰ اسفند)، تزریق دز یادآور خصوصاً در گروههای سنی مسن تر و لطمه پذیرتر، بسیار کمتر از نیوزیلند بود. حتی پوشش دز دوم هم در این گروه ها کم بود، به این معنا که تعداد زیادی در معرض خطر بالای بیماری شدید و مرگ قرار داشتند.
جایگاه مطلوب ایران به لحاظ تزریق واکسن کووید در جهان به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، برمبنای آنچه آمار روزانه در جدول پاندمی کرونا در سایت جهانی و رسمی "وردامتر" نشان می دهد، حدود چهار ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس با تجربه شیوع انفجاری انتقال و مبتلاشدن به زیرسویه امیکرون، جهش قابل توجهی به صدر این جدول داشته اند و تنها در ظرف این چند ماه، حتی بیش از مجموع مبتلایان از شروع همه گیری (حدود دو سال)، موارد ابتلای جدید خودرا ثبت کرده اند.
برای مثال فرانسه که از شروع همه گیری تا حدود دهم دی ماه گذشته، حدودا ۱۰ میلیون مبتلا را ثبت کرده بود اما در این بازه چند ماهه، آمار ابتلای آن ناگهان بالا رفته و الان به بالای ۲۸ میلیون مورد رسیده به شکلی که به رکورددار مبتلاشدن در اروپا و چهارمین کشور پرمبتلا در جهان تبدیل گشته است.
برای آلمان و انگلیس نیز حدودا شرایط مشابهی صورت گرفت و در این بازه، این دو کشور اروپایی نیز آمار بالای ۲۰ میلیون مبتلاشدن را ثبت کرده اند. تعدادی از متخصصان و پژوهشگران، عامل این اوج گیری را کاهش محدودیت ها در زمان شیوع این زیرسویه همچون لغو ضرورت استفاده از ماسک، کاهش اثربخشیِ دزهای اولیه واکسن و همین طور امتناع برخی افراد از واکسیناسیون دانسته اند.
این در حالیست که مجموع مبتلایان در ایران از حدود مهر ماه گذشته با کاهش چشم گیر مواجه بوده بطوریکه آمار آن از جایگاه هشتم در جدول وردامتر به رتبه شانزدهم تنزل کرده است. همین طور ایران همچون کشورهایی است که نرخ بالای مشارکت مردمی در تزریق واکسن و استفاده از ماسک و همین طور دسترسی به واکسیناسیون را داشته است.
بنابر نقشه آماری "Our World in Data" که با مشارکت دانشگاه آکسفورد تهیه شده، ایران به لحاظ مجموع دزهای تزریق شده واکسن کووید، با تزریق بیش از ۱۴۸ میلیون و ۸۰۰ هزار دز و قرار گرفتن در جایگاه سیزدهم، شرایط مطلوبی را در میان کشورهای جهان دارد.

منابع: ۱، ۲، ۳منبع:

1401/02/13
12:12:44
5.0 / 5
792
تگهای خبر: بیماری , دارو , درمان , دسترسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین