مدیركل كمیته بین المللی صلیب سرخ:

تغییرات اقلیمی چالش تعیین کننده قرن حاضر است

تغییرات اقلیمی چالش تعیین کننده قرن حاضر است

آزمایشگاه رادین: مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ تاثیرات نامطلوب تغییرات اقلیمی را چالش تعیین کننده قرن حاضر دانست و از ضرورت مداخله جمعیت هلال احمر ایران برای کنترل بحران خشکسالی، سیل های ناشی از آن و دیگر مشکلات تغییر اقلیم بر زندگی مردم در ایران و منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا حمایت کرد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از خبرگزاری ایرنا، رابرت ماردینی روز یکشنبه در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت گرامیداشت یکصدمین سالگرد تاسیس جمعیت هلال احمر ایران اضافه کرد: ما باید علاوه بر کارهای معمول به دنبال افزایش تاب آوری جوامع محلی با تامین انرژی های پاک مثل انرژی خورشیدی و تولید کشاورزی با آبیاری قطره ای باشیم. این چالش تعیین کننده قرن ماست و الان مرکز تغییرات اقلیمی، ما در کمیته بین المللی صلیب سرخ، فدراسیون جمعیت های ملی و ۴۰ سازمان با ۳ کشور بزرگ اهداکننده کمک درحال کوشش برای کاهش سرعت تغییرات اقلیمی هستند.
وی نقش مناقشات مسلحانه در تشدید بحران خشکسالی را بسیار مهم دانست و از تهیه برنامه کنترل لطمه های تغییر اقلیم برای سازمان های بشردوستانه در سال میلادی گذشته آگاهی داد و اظهار داشت: تغییرات اقلیمی مناطق مختلفی در جهان همچون شاخ آفریقا و خاورمیانه را متاثر کرده است. حالا ۲۵ کشور بسیار تحت تاثیر لطمه های ناشی از تغییر اقلیم قرار گرفته اند. جالب است بدانید که ۶۰ درصد از این کشورها درگیر مناقشات مسلحانه هستند و این مشکل مضاعفی است که تاثیرات نامطلوب تغییرات اقلیمی را زیاد می کند. این وضع را بسیار وخیم کرده است.
وی اضافه کرد: در مورد کنترل مشکلات تغییر اقلیم نظام بین الملل ما باید هم سرعت تغییرات را کاهش و هم سازگاری را افزایش دهیم. یعنی کاهش تولید گازهای گلخانه ای و سرمایه گذاری همزمان نظام بین المللی برای سازگاری با کمبودها و مشکلات بسیار مهم می باشد. فراموش نکنیم که این یک موضوع فوری، مهم و اورژانسی است. کمیته بین المللی صلیب سرخ سال قبل برنامه کنترل لطمه های تغییر اقلیم را برای سازمان های بشردوستانه تهیه و منتشر نمود.
ماردینی عدم کنترل بحران های ناشی از تغییرات اقلیم را سبب تشدید بحران غذایی در کشورهای محروم جهان دانست و اظهار داشت: بحران های غذایی تنها در افغانستان نیست. تنها در یکی یا دو کشور نیست. در چاد، در زمینه ساحل و در شاخ آفریقا چندین کشور به خاطر مناقشات مسلحانه نیاز به کمک های غذایی دارند. حالا کمیته بین المللی صلیب سرخ در افغانستان و در یمن کارهایی را برای تامین غذای مردم لطمه دیده از مخاطرات دارد. ولی نه تلاش ما و نه تلاش برنامه جهانی غذا و نه دیگر سازمان های بشردوستانه کافی نیست چونکه ما علاوه بر بحران غذایی جاری در برخی از کشورها باید به فکر خشکسالی و دیگر اثرات نامطلوب تغییرات اقلیم باشیم.
وی اظهار داشت: سیل های ناشی از تغییرات اقلیم، کاهش تولیدات کشاورزی، موضوعات مهمی است. ما باید با حضور خود فشار بر جامعه ای محلی را کاهش دهیم و تاب آوری آنها را بیشتر نماییم. ما دست روی دست نگذاشته ایم. ما هرکاری که بتوانیم برای کنترل بحران های غذایی انجام می دهیم. حالا بحران اوکراین هم بر این مشکلات غذایی افزوده است و خیلی از محصولات غذایی در دنیا با مشکل عرضه روبه رو شده است.
مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ مشکل بحران غذایی در یمن را بسیار بزرگ خواند و اظهار داشت: ۱۶ میلیون نفر شب ها گرسنه می خوابند. ۲۴ میلیون از ۳۰ میلیون جمعیت آن وابسته به کمک های بشردوستانه هستند. بتازگی نشستی برای مساعدت با یمن اجرا شد. تقاضای ما مبلغ ۲/۴ میلیارد دلار بود. که تنها ۳/۱ آن تعهد شد و این مبلغ هم هم اکنون هنوز تکمیل نشده است.
ماردینی راهکار جهان و نظام بین الملل را کوشش برای صلح دانست و بر نقش موثر ایران در کاهش مخاصمات خاورمیانه اصرار کرد و اظهار داشت: باید بر صلح سرمایه گذاری کرد. از نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات منطقه نباید غافل شد. ایران می تواند نقش مثبتی در کاهش و یا حتی حل این مخاصمات بازی کند. باید به سمت صلح حرکت نماییم. معجزه ای در کار نخواهد بود و دقت کنیم که همیشه با کمبود منابع بیشتر و افزایش قیمت کالاها در جهان مواجه هستیم و این مشکلات به ویژه با بحران اوکراین افزایش پیدا کرده است.
ماردینی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره مشکلات مختلف مردم افغانستان به ویژه بعد از تسلط طالبان بر آن کشور و افزایش موج مهاجران افغانستانی به ایران اظهار داشت: در افغانستان مشکلات زیادی داریم. اما ما و شرکا باید به خودمان افتخار نماییم که موفقیت های قابل توجهی به دست آورده ایم. کمیته بین المللی و فدراسیون جمعیت های ملی در خط مقدم پاسخ دهندگان به مشکلات بشردوستانه افغانستان بوده و هستند. همه تلاش ما این بود که افغانستان فرو نپاشد و کوشش های ما نتیجه داد چونکه تا امروز این کشور گرفتار فروپاشی نشده است.
او از تلاش هلال احمر ایران برای واکسیناسیون مهاجران حاضر در خاک ایران قدردانی کرد و اظهار داشت: ما در مورد مهاجرین و پناهندگان افغانستانی پارسال تعامل بسیار نزدیکی با جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران داشتیم. پروژه مشترکی بین ما و هلال احمر ایران برای واکسیناسیون کرونا اتباع افغانستانی در خاک ایران تعریف شد و با موفقیت به نتیجه رسید. البته قسمتی از کمک های بشردوستانه به مهاجرین افغانستانی مبتنی بر حضور داوطلبان جمعیت هلال احمر و سخاوت ایران است.
مدیر کل کمیته بین المللی صلیب سرخ از به نتیجه رسیدن کوشش های این کمیته و شرکای آن ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: در مساله افغانستان حالا طالبان برای پرداخت حقوق پزشکان و پرستاران و سایر نهادهای بهداشتی و خدماتی ضروری گرفتار مشکل است. مذاکراتی کردیم تا راهی برای پرداخت حقوق کادرهای درمانی ایجاد شود. این می تواند یک الگوی انسان دوستانه به وجود آورد و در برنامه های بشردوستانه دیگر هم استفاده گردد.


1401/02/20
12:30:46
5.0 / 5
852
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین