مدیركل كمیته بین المللی صلیب سرخ:

ایران رفتار سخاوتمندانه با پناهجویان دارد

ایران رفتار سخاوتمندانه با پناهجویان دارد

به گزارش آزمایشگاه رادین مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ با اعلان اینکه از دید جامعه جهانی ایران میزبان خوبی برای پناهجویان افغانستانی بوده و ما کوشش های ایران را بیشتر معرفی خواهیم کرد، اظهار داشت: رفتار خوب ایران با مهاجران برای همگان مشخص شود.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از خبرگزاری ایرنا از جمعیت هلال احمر رابرت ماردینی در جریان دیدار با پیر حسین کولیوند با اشاره به رفتار سخاوتمندانه ایران با پناهجویان اضافه کرد: از طرف ایران همیشه تمایل وجود دارد تا در حوزه های مختلف کمک نماید و می توان درباب جنگ زدگان اوکراین نیز همکاری خوبی داشت. کمیته در تلاش است تا همکاری خودرا با هلال احمر جمهوری اسلامی ایران توسعه دهد برای اینکه زمینه های زیادی برای همکاری وجود دارد. کمیته همکاری طولانی مدت و راهبردی با هلال احمر ایران دارد و آماده هستیم همکاریهای خودرا نیز توسعه دهیم.


ماردینی افزود: توسعه حقوق بشردوستانه بین المللی، همکاری در حوزه ساماندهی مهاجران افغانستان و مقابله با کووید از دیگر زمینه هایی است که همکاری خوبی با دستگاه های ایران رقم خورده است. امروز کشورهای همسایه ایران مشکلات زیادی دارند و آماده هستیم تا با مسئولان ایران همکاری نماییم تا مشکلات این کشورها حل شود.
وی اضافه کرد: کمیته بین المللی صلیب سرخ آماده است در زمینه یمن و سوریه کمک نماید تا وضعیت آوارگان و پناهجویان بهبود یابد و در ایام جنگ نیز با اقداماتی نظیر ایجاد معبر امن و کمک رسانی در زمینه معیشت و درمان جنگ زدگان اتفاقات خوبی رقم خورد. در فلسطین نیز باتوجه به اهمیت موضوع با ایران همکاری می نماییم و از متاثران از خشونت ها پشتیبانی خواهیم کرد.
مدیرکل کمیته بین المللی صلیب سرخ اشاره کرد: دوره های امدادرسانی در جنگ و حقوق بین المللی بشردوستانه را می توان با مشارکت یکدیگر برگزار کرد تا با هم افزایی به نتایج مطلوب تری در عرصه های مختلف دست یافت.
ایران نخستین کشوری بود در جنگ اوکراین اعلام آمادگی برای کمک رسانی کرد
پیرحسین کولیوند
در این دیدار اظهار داشت: کمیته بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران اهداف مشترکی دارند و می توان با اتکا به این اشتراکات به نتایج مطلوبی در عرصه های مختلف دست یافت. یکی از زمینه های همکاری مشترک مساله پناهجویان است. ایران در سالهای اخیر در حوزه میزبانی از پناهجویان بسیار موفق عمل کرده و همه دستگاه های دولتی ایران دراین زمینه همکاری می کنند.
وی اضافه کرد: امروز همه اتباع و پناهجویان افغانستانی ساکن در ایران واکسینه شده و همگی از آموزش و درمان در ایران بصورت رایگان استفاده می نمایند و خیلی از آنها به درجات عالی در تخصص های مختلف رسیده اند و زندگی خوبی در ایران دارند. امروز در ایران همه مهاجران از امکانات رفاهی که سایر مردم استفاده می نمایند بهره می برند و هیچ تفاوتی با سایر ایرانیها ندارند.
رئیس جمعیت هلال احمر اشاره کرد: هیچ کشوری همانند ایران از اتباع و پناهجویان حمایت نمی کند و کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز در این حوزه حمایت های خوبی انجام داده است. مشخصا پشتیبانی از پنج میلیون پناهنده کار بزرگی است که امروز ایران درحال انجام آنست و حتی تعداد قابل توجهی از این پناهجویان در ایران مشغول به کار شده اند.
کولیوند افزود: در بازپیوند خانواده ها نیز تلاش زیادی صورت می گیرد که یک نمونه آن کودک هفت ساله ای بود که بتازگی به آغوش خانواده افغانستانی خود بازگشته است و این کمک ها ریشه در ارزش های دینی و انسانی ایران دارد و مشخصا شعار نمی دهیم بلکه عمل می نماییم. امروز برخوردی که با مهاجران در سایر کشورها انجام می شود که شایسته نیست و هلال احمر ایران آمادگی دارد تا در حوزه ساماندهی پناهجویان در سایر کشورها همکاری کند.
وی اضافه کرد: ما از کرامت و هویت انسانی پناهجویان حمایت کرده ایم و این یک فرهنگ است که می توان آنرا اشاعه داد و واقعیت موضوع را به گوش جهانیان رساند که ایران چگونه به کمک نیازمندان و پناهجویان می رود. در حوزه افزایش تاب آوری می توان همکاریهای خوبی داشت و این هم افزایی است که می تواند در حوزه های مختلف همچون آموزش نتایج مثبتی در پی داشته باشد. جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران آماده است تا با کمیته بین المللی صلیب سرخ همکاری کند تا دوره های مهارتی و آموزشی برای پناهجویان برگزار کند.
رئیس جمعیت هلال احمر اشاره کرد: این در شرایطی است که هنوز ایران از جنگ تحمیلی رژیم صدام مقابل خود متحمل خسارت می شود که یکی از لطمه ها در این حوزه زمین های مین گذاری شده است و هلال احمر با همکاری نیروهای مسلح درحال پاکسازی این مناطق بوده اما متاسفانه همچنان نیز این زمینهای مین گذاری شده قربانی می گیرند.
کولیوند با اشاره به این که هلال احمر ایران در همه نقاط جهان به کمک نیازمندان شتافته است، اظهار داشت: ایران در جنگ اوکراین نخستین کشوری بود که اعلام نمود در حوزه درمان، نجاتگری و پشتیبانی روحی و روانی حاضر است به جنگ زدگان اوکراین کمک نماید. منابع انسانی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران بسیار قوی است و آماده هستیم تا در اوکراین نیز با کمیته صلیب سرخ همکاری نماییم.
وی اضافه کرد: ایران خود تحت تحریم قرار دارد و فشارها بر ایران زیاد است و به همین علت کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز باید در این حوزه همکاری کند. تشکیل تیم های امدادی مشترک، اقدام موثری می تواند باشد و ایران باتوجه به توانمندی هایی که دارد می تواند به یک مرکز امدادی در منطقه تبدیل گردد.
کولیوند افزود: حالا در ۱۲ کشور دیگر نیز مراکز درمانی ایران درحال خدمت رسانی هستند که یک نمونه آن در کشور کنگو است که در خطرناک ترین نقطه درحال خدمت رسانی هستیم اما همکاری به خوبی صورت نمی گیرد تا این خدمات بشردوستانه توسعه یابد. کمیته بین المللی صلیب سرخ می تواند دراین زمینه همکاری چندجانبه بوجود آورد و تسهیلگر باشد.
رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به ظرفیت های موجود در ایران گفت: هلال احمر ایران کارخانه هایی دارد که اقلام امدادی، نساجی، دارویی و غذایی تولید می کنند و می توان اقلام کشورهای لطمه دیده در منطقه را از این طریق تامین کرد. علاوه بر این جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران توانایی دارد تا بیمارستان های سیار خودرا در نقاط مختلف برپا و تیم های درمان خودرا مستقر کند.منبع:

1401/02/22
11:36:33
5.0 / 5
719
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین