آنفلوآنزای فصلی، نواده سویه اسپانیایی است

آنفلوآنزای فصلی، نواده سویه اسپانیایی است

آزمایشگاه رادین: نتایج یک پژوهش جدید روی روند تحول ویروس ها نشان داده است که ویروس آنفلوانزای فصلی موسوم به ˮH1N1ˮ احیانا نسل مستقیمی از سویه ویروس آنفلوانزای سال 1918 است که به همه گیری جهانی منجر گردید.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، در آزمایشات جدید که شرح آن در مجله تخصصی "نیچر کامیونیکیشنز" چاپ شده، ژنوم نمونه های ویروسی که در طول همه گیری ۱۹۱۸ در اروپا جمع آوری شد و جان ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر را در سراسر جهان گرفت، بازبینی شد.
در مطالعه جدید یک تیم تحقیقاتی بین المللی از موسسه رابرت کخ، دانشگاه لوون و چندین مرکز مطالعاتی دیگر، جزییات بیشتری را در مورد بیولوژی ویروس آنفلوآنزای H1N1 آشکار کردند. آنها همین طور شواهدی از گسترش این ویروس در میان قاره ها پیدا کردند.
سوابق تاریخی و پزشکی نشان می دهند که این همه گیری در پاییز ۱۹۱۸ شدت گرفت و تا زمستان ۱۹۱۹ ادامه داشت.
با این وجود دانشمندان علوم پزشکی همچون پژوهشگران موسسه "رابرت کخ" در آلمان گفته اند که منشا ویروسی این همه گیری در دهه ۱۹۳۰ میلادی تایید شد.
به سبب ندرت توالی های ویروسی در آن زمان، پژوهشگران تحلیل ژنومی ویروس ۱۹۱۸ را در آن سال ها دشوار ارزیابی کرده بودند.
اما در مطالعه جدید گروهی از متخصصان و پژوهشگران علوم پزشکی، ۱۳ نمونه آزمایشگاهی و قابل بررسی از ریه های افراد مختلف را بین سالهای ۱۹۰۱ تا ۱۹۳۱ در بایگانی های تاریخی موزه ها در آلمان و اتریش جمع کردند.
آنها سپس ژنوم های قبل و پس از اوج همه گیری را مقایسه کردند. یافته های این متخصصان برمبنای تحلیل تحول مولکولی ویروس نشان میدهد که تمام بخش های ژنومی در سویه ویروسی آنفلوانزای فصلی جدید (H1N1) می تواند بطور مستقیم از سویه ابتدایی و عامل همه گیری در سال ۱۹۱۸ منشا گرفته باشد.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، با توجه به این که نمونه های ویروس هنوز کمیاب هستند، پژوهشگران می گویند: مطالعه جدید به ارزش بررسی بایگانی های تاریخی و چشم اندازهایی که آنها می توانند در مورد تحول و پیشرفت ویروس ها عرضه کنند، اشاره می کند.
منبع:

1401/02/27
22:51:59
5.0 / 5
838
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین