معاون حج و عمره مركز پزشكی جمعیت هلال احمر:

واکسن مننژیت حجاج ایرانی تا اختتام هفته آتی تامین می شود

واکسن مننژیت حجاج ایرانی تا اختتام هفته آتی تامین می شود

به گزارش آزمایشگاه رادین معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اظهار داشت: هماهنگی های لازم برای تامین و تزریق واکسن مننژیت انجام داده و پیش بینی می شود تا اختتام هفته آتی واکسن مننژیت تامین و در استانها توزیع شود.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از خبرگزاری ایرنا از جمعیت هلال احمر، بعد از ۲ سال از ممنوعیت تشرف حجاج خارجی به سرزمین وحی، با بیان کشور عربستان ۸۵۰ هزار زائر خارجی در حج تمتع سال جاری می توانند به سرزمین وحی مشرف شوند که از این تعداد، سهمیه ایرانیها حدود ۴۰ هزار زائر است. در این بین ارائه خدمات بهداشت و درمان زوار ایرانی، موضوع بسیار مهمی است که مسئولیت آن بر عهده مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر است.
طاهر درودی، معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر و تیمش این روزها همه توان خودرا به کار گرفته اند و تلاش می کنند بر طبق تجربیات سالهای قبل و انجام رایزنی ها و برنامه ریزی های صحیح و بموقع، بهترین اقدامات را انجام دهند تا حجاج ایرانی با کمترین دغدغه در زمینه بهداشت و درمان روبرو باشند.
درودی می گوید: دستورالعمل های حج تمتع امسال از طرف سعودی ها دیر اعلام گردید اما باتوجه به پیش بینی هایی که از قبل شده بود کارهای اولیه انجام و طبق هماهنگی با سازمان حج و زیارت همچون سالهای قبل آمادگی کامل برای ارائه خدمات به زوار را داریم.
زائرانی که واکسن های تاییده شده را دریافت نکردند سریعتر سینوفارم بزنند
براساس اعلام عربستان افراد فقط با حداکثر ۶۵ سال سن و در دست داشتن جواب PCR منفی(هنگام ورود به عربستان) اجازه تشرف به سرزمین وحی را دارند. تزریق واکسن کرونا یکی دیگر از شرایط الزامی زوار برای ورود به عربستان است و مسئولان ایرانی تاکید جدی به زوار دارند که این مساله را جدی بگیرند و باتوجه به زمان باقیمانده حتما وضعیت واکسن خودرا بررسی نمایند.
معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباب واکسن های مورد تایید کشور عربستان می گوید: بر طبق اعلام سعودی ها و بر طبق واکسن های موجود در ایران، واکسن های سینوفارم، آسترازنکا و اسپوتنیک مورد تایید است و همه زوار ایرانی باید پیش از ورود به عربستان حداقل ۲ دز از یک نوع از واکسن های مورد تایید را تزریق کنند.
درودی اظهار داشت: به افرادی که بهر دلیلی واکسن دیگری غیر از این ۳ نوع واکسن را تزریق کرده اند سفارش اکید می نماییم باتوجه به هماهنگی هایی که با وزارت بهداشت انجام شده در زمان باقیمانده از واکسن سینوفارم استفاده کنند.
معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر تاکید می کند: این افراد اگر در هفته جاری دز اول واکسن سینوفارم را تزریق کنند قاعدتا با توجه شروع اعزام ها از یک ماه آتی برای تزریق دوم زمان کافی خواهند داشت و بصورت استاندارد و بدون مشکل می توانند وارد عربستان شوند.
وی درباب کسانی که واکسن های دیگری(دو دز و بالاتر) تزریق کرده اند می گوید: با هماهنگی انجام شده، وزارت بهداشت این اجازه را صادر کرده که افراد در دز چهارم و یا پنجم هم بتوانند سینوفارم دریافت نمایند.
براین اساس افرادی که ۲ دز واکسن های سینوفارم، آسترازنکا و اسپوتنیک زده اند مورد تایید عربستان است و نیاز به تزریق واکسن دیگری نیست و قاعدتا مشکلی برای ورود به عربستان ندارند
زمان کافی برای تزریق و اثربخشی واکسن مننژیت داریم
علاوه بر موضوع واکسن کرونا، زوار سرزمین وحی قبل ورود به کشور عربستان باید واکسن مننژیت را دریافت نمایند و طبق سالهای قبل، وظیفه تامین و تزریق این واکسن بر عهده جمعیت هلال احمر ایران است.
درودی می گوید: بخش های جمعیت هلال احمر هماهنگی های لازم را برای تامین و توزیع واکسن مننژیت انجام داده اند و پیش بینی می شود تا اختتام هفته آتی واکسن مننژیت تامین و در استانها توزیع شود. بمحض فراهم شدن شرایط تزریق واکسن مننژیت اطلاع رسانی های لازم در این خصوص انجام می شود و خوشبختانه زمان کافی برای توزیع، تزریق و اثربخشی واکسن مننژیت را داریم.
اولویت ما تامین و ارسال داروی ایرانی است
با نزدیک شدن به موسم حج و اعزام کاروان های حجاج ایرانی یکی دیگر از موضوعات و دغدغه های مسئولان جمعیت هلال احمر تامین و ارسال دارو و تجهیزات مورد نیاز است و رایزنی ها با طرف سعودی برای انجام این مسئله در حال انجام می باشد
درودی می گوید: هر ساله سعودی ها دستورالعمل هایی برای ارسال دارو و تجهیزات و روال پشتیبانی خدمات درمانی و بهداشتی ارسال می کنند اما امسال در دستورالعمل ارسالی عربستان بطور خاص به ارسال دارو اشاره ویژه ای نشده بود. بدین سبب مکاتباتی با وزرات بهداشت عربستان انجام دادیم و منتظر پاسخ و تعیین تکلیف اداره غذا و دارو عربستان هستیم.
معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر می افزاید: اگر این اجازه مثل سالهای قبل صادر بشود باتوجه به زمان محدود تا شروع عملیات حج، تا جایی که زمان و ظرفیت اجازه بدهد دارو و تجهیزات تامین و به عربستان ارسال می شود و مابقی در عربستان تهیه خواهد شد و اگر آمادگی از سمت طرف سعودی اعلام نشود ما ناچارا تمامی داروهای مورد نظر را در عربستان تهیه خواهیم کرد.
درودی تاکید می کند: باتوجه به تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری جهت استفاده از محصولات ایرانی و باتوجه به تجارب سالهای قبل؛ اولویت مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر تهیه و ارسال داروی ایرانی برای پوشش عملیات درمانی حج تمتع است مگر این که این امکان از طرف سعودی ها فراهم نشود و مجبور به تهیه دارو در عربستان شویم.
اتمام معاینات پزشکی زوار ایرانی تا ۱۰ روز آینده
زائران ایرانی پیش از اعزام به حج تمتع باید معاینات پزشکی انجام بدهد و در صورت احراز شرایط مناسب جسمانی توسط پزشک سایر کارهای آنها برای اعزام صورت خواهد گرفت. امسال به سبب شرایط خاص کرونا به نسبت سالهای قبل در بحث معاینات محدودیت هایی برای استطاعت جسمی زوار هم وجود دارد.
درودی از شروع معاینات پزشکی زوار در استانها خبر می دهد و می گوید: با اتمام ثبت نام واجدین شرایط، سازمان حج و زیارت اطلاعات مجموعه ها را در اختیار ما قرار میدهد. تا حالا قسمتی از این اطلاعات آماده شده و بر طبق همین اطلاعات از روز یکشنبه معاینات پزشکی در بعضی از استانها شروع شده است.
وی تاکید می کند: باتوجه به تکمیل شدن وضعیت مجموعه ها در مکه مکرمه و اطلاعات کاملی که سازمان حج و زیارت خواهد داد از یکی دو روز آینده در همه استانها معاینات پزشکی زوار شروع شود.
به گفته درودی با توجه به این که پس از تایید پزشک و احراز استطاعت زوار سایر مراحل اعزام صورت خواهد گرفت پیش بینی می شود یک هفته تا ۱۰ روز آینده معاینات پزشکی به پایان رسیده و وضعیت سلامت زوار برای اعزام مشخص شود.
مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر پیش بینی کرده است بعد شروع معاینات باتوجه به نوع بیماریهای شایعی که در معاینات ثبت می شود پیشنهادات و مشاوره های بهداشتی درمانی را به زوار عرضه نماید.
بنابراین گزارش در سالهای قبل حدود ۸۵ هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی مشرف می شدند که امسال با کاهش سهمیه کشورهای اسلامی؛ حدود ۴۰ هزار نفر از کشورمان می توانند در حج تمتع ۱۴۰۱ شرکت کنند؛ باتوجه به کاهش تعداد حجاج ایرانی، تعداد پزشکان و کادر درمان اعزامی هلال احمر که همیشه ضریبی از تعداد زوار است نیز کاهش پیدا کرده و بگفته معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر پیش بینی می شود جمعیت هلال احمر در قالب کاروانی ۲۲۰ تا ۲۳۰ نفره شامل پزشک، پرستار، تیم های درمانی، پشتیبانی و... عملیات حج تمتع امسال را پوشش دهد.
یادآور می شود اعزام نخستین کاروان حجاج ایرانی از ۲۳ خرداد ماه شروع می شود و زوار در قالب ۲۸۰ کاروان به حج تمتع مشرف خواهند شد.منبع:

1401/02/31
13:28:45
5.0 / 5
812
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین